Fantastyczny Lublin we wrześniu

Data: 2014-09-09 08:59:40 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Fantastyczny Lublin we wrześniu

 

Miejsce: 

ul. Lwowska 12

Dom Kultury Narnia w Lublinie

 

SPOTKANIA CYKLICZNE

 

1. Fantastyczne wtorki (start: godz. 18.00, atrakcja: godz. 19.00; możliwość korzystania z gier planszowych na miejscu; koniec: 22.00); wstęp: wolny

 

 

9 września: Dyskusja: Dlaczego czytamy H.P. Lovecrafta, co nam się najbardziej podoba w jego twórczości? – Marcin `Indiana` Waciński

 

Howard Philips Lovecraft do dziś zdobywa sobie nowych czytelników, nadal inspiruje, intryguje.

 

Spróbujmy podzielić się wrażeniami z lektury jego opowiadań, omówić wpływ na popkulturę: muzykę, film, gry. W trakcie spotkania będzie okazja zapoznania się z archiwalnymi numerami "Outsidera", jedynego jak dotąd, najdłużej ukazującego się, fanowskiego zina, poświęconego twórczości Lovecrafta.

 

 

16 września: Magia fizyki kwantowej – dr Karolina Rybak

 

Koncepcja kwantów zburzyła fundamenty, na których zbudowana była fizyka aż do początku XX wieku. Sam twórca tego pojęcia, Max Planck, i prekursor koncepcji dualizmu korpuskularno-falowego, Albert Einstein, odwrócili się od swoich odkryć i nie mogli pogodzić się z konsekwencjami własnych teorii. Co takiego kryje w sobie świat kwantowy i jakie niespodzianki w nim na nas czekają? Czy wiemy już wszystko na ten temat?

 

 

23 września: Porucznik Borewicz na tropie, czyli polska policja od kuchni – Michał `Selekcja` Świerad

 

Fakty, mity, niezwykłe historie, nieprawdopodobne, ale prawdziwe dane, a wszystko to podczas spotkania z zaprzyjaźnionym policjantem-fantastą.

 

 

30 września: Czy istnieje etniczna fantastyka? – prof. Krzysztof Grzywnowicz

 

Spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, jak zdefiniować fantastykę etniczną. W literaturze fachowej mówi się o różnych interpretacjach tego terminu. Po pierwsze fantastyka z niewielkimi elementami etnicznymi, do której zaliczany jest „Star Trek” ze swoimi planetami zaludnionymi przez różne „ethnosy”. Po drugie fantastyka z solidnymi elementami etnicznymi, choć często czerpanymi z grup etnicznych ziemskich, jak np. „Diuna” z jej podobnymi do Arabów Fremenami. Po trzecie fantastyka pisana w obrębie grup etnicznych, czyli np. fantastyka arabska, japońska czy hinduska, często nie ma w ogóle elementów etnicznych. I po czwarte fantastyka w pełni ludowa, etniczna, której najlepszym przykładem jest „Smoczogór” W. Szostaka. 

 

 

2. Fantastyczne środy (co tydzień od 17.00 do 22.00) – Gry Bitewne; wstęp: wolny

 

Możliwość spotkania się na miejscu, skorzystania z przygotowanych stołów oraz makiet do gry i grania w strategiczne gry bitewne, m.in.: Mordheim, Warhammer Fantasy Battle, Infinity i inne.

 

 

3. Fantastyczne czwartki (co tydzień od 17.00 do 22.00) – Gry Fabularne; wstęp: wolny

 

Możliwość spotkania na miejscu, skorzystania z podręczników do gier fabularnych i grania sesji rpg, okazja do wymiany doświadczeń.

 

 

4. Fantastyczne piątki (co tydzień od 17.00 do 22.00) – Gry Planszowe i Karciane; wstęp: wolny

 

Piątki z planszówkami, czyli możliwość grania z gry planszowe, korzystając z obecności wielu miłośników tych gier i mając sposobność wypożyczenia wybranych tytułów z ponad dwustu, jakimi dysponujemy. Dodatkowo nauka gry w Magic: the Gathering i turnieje.

 

 

5. Niepubliczna Biblioteka Fantastyczna im. Stanisława Lema (czynna od poniedziałku do piątku od 16.30 do 20.30); wstęp: wolny

 

Na ponad siedem tysięcy pozycji o tematyce fantastycznej składają się książki, czasopisma, komiksy, gry fabularne i fanziny. Z pozycji bibliotecznych można korzystać zarówno na miejscu, jak i wypożyczać do domu. 

 

6. Kalina Gra!; wstęp: wolny

 

Cotygodniowe spotkania poświęcone skandynawskim grom plenerowym: Cubb i Molkky w wąwozie na Kalinowszczyźnie – nauka gry, możliwość grania, turnieje. 

 

 

INNE

 

LubLarp (20-21.09.2014 r.)

 

Siódme spotkanie z cyklu szkoleń poświęconych larpom. Poprowadzą je Dominik Dembiński i Paweł Jasiński, skupiając się na złożonym i zróżnicowanym zagadnieniu, jakim są mechaniki larpowe (obowiązują wcześniejsze zapisy). 

www.lublarp.pl

 

 

Larpy (10-11.09.2014 r.) - Larp „Moving”

 

„Moving” to opowieść o pewnym rozdziale, który dobiegł końca. O konieczności podniesienia się i ruszenia z miejsca. O drzwiach, które trzeba zamknąć, zanim wybierzemy się w dalszą drogę. „Moving” to ciężki bagaż doświadczeń. To, co musimy zabrać, a co zostawić za sobą. Również to, co ukrywamy gdzieś głęboko przed światem. „Moving” to intymna refleksja o życiu. To historia, która dzieje się tu i teraz, choć mogłaby wydarzyć się zawsze i wszędzie (obowiązują wcześniejsze zapisy).

 

 

24 h na Kalinowszczyźnie 13-14.09.2014 r. i 27-28.09.2014 r.), wstęp: wolny

 

Kolejne spotkanie z cyklu imprez poświęconych różnych aspektom fantastyki i to dwa w jednym miesiącu. W pierwszym przypadku skupimy się na grach bez prądu, drugie będą poświęcone literaturze.

 

 

Serwis internetowy Paradoks, dostęp: wolny

 

Codziennie aktualizowany portal poświęcony szeroko pojętej fantastyce, na którym znajdziecie newsy, recenzje, zapowiedzi, galerie, relacje i wywiady. 

www.paradoks.net.pl

 

 

Organizator:

Lubelskie Stowarzyszenie Fantastyki „Cytadela Syriusza”

ul. Lwowska 12, 20-128 Lublin

Nr KRS: 0000012817

www.cytadelasyriusza.org

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje