Jurorzy docenili 832 niezwykłe strony epickiej powieści The Luminaries, którą mieszkanka Nowozelandii zaczęła pisać, gdy miała 25 lat! W ten sposób autorka pobiła dwa rekordy. Została najmłodszą laureatką Bookera i autorką najdłuższej książki nagrodzonej tym laurem. Catton pobiła powieść W komnatach Wolf Hall, której angielskie wydanie liczyło 672 strony.
The Luminaries to epicka powieść kryminalna, rozgrywająca się w czasach "gorączki złota" w XIX wieku. Jurorzy przyznawali, że to wymagająca lektura. To książka, do której się wraca, a każdy powrót gwarantuje zupełnie nowe wrażenia.
Pisarz i krytyk, Robert Macfarlane przyznał, że wybór w tym roku był wyjątkowo łatwy. Jurorom zajęło mniej niż dwie godziny ustalenie werdyktu. Nie było konieczności przeprowadzania głosowania. - To była przyjemna dyskusja - poddaliśmy powieści ocenie, a po dwóch godzinach wszyscy byliśmy bardzo szczęśliwi - powiedział szef jury. - Powieść Catton jest naprawdę niezwykła. Czytasz jej każde zdanie i jesteś porażony jego mądrością i głębią. Książka powinna jednak trafić do naprawdę szerokiego grona czytelnikow. Jest to w jakimś stopniu klasyczna powieść wiktoriańska, z morderstwem, spiskami i upadłymi kobietami.
Catton jest drugą laureatką Bookera pochodzącą z Nowej Zelandii (po Keri Hulme, nagrodzonej w 1985 roku). Nagrodzie towarzyszy czek na 50 tysięcy funtów. Swoim zwycięstwem laureatka była zaskoczona.
- Pamiętam, że napisałam jakąś książkę i nosiłam ją w torebce. Niestety, musiałam szybko kupić nową, bo w starej książka by się nie zmieściła - żartowała nagrodzona. - Bardzo ciekawe w pisaniu powieści jest to, że nigdy nie jesteś w stanie ogarnąć jej wymiarów, dopóki nie jest skończona. Gdy byłam blisko finału, zaczęłam to rozumieć podczas wciskania przycisku "Zapisz" w programie Word i proces zapisu zaczął zajmować okropnie dużo czasu. Zrozumiałam w pełni, gdy dostałam wydruk próbny. Pomyślałam wtedy: "Cholera, to naprawdę duża książka!"
Krótka lista finalistów Bookera w tym roku uznana została za jedną z najmocniejszych w ostatnich latach. Fakt ten przyćmiła jednak kontrowersyjna zmiana reguł przyznawania Bookera. Od 1969 roku, kiedy pierwszym laureatem został PH Newby, do nagrody zgłaszać można było wyłącznie książki obywateli Wielkiej Brytanii i Irlandii. Od przyszłego roku w rywalizacji o Bookera będą mogli wziąć udział wszyscy autorzy piszący po angielsku. Oznacza to, że w konkursie wezmą udział po raz pierwszy Amerykanie, a rywalizacja stanie się jeszcze bardziej zacięta.
fot. http://static.stuff.co.nz