Dziś Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Data: 2015-04-02 10:18:53 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Dziś Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

2 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto zostało ustanowione w celu promowania literatury i grafiki wśród młodych czytelników. 2 kwietnia to również dzień urodzin Hansa Christiana Andersena, autora baśni znanych dzieciom na całym świecie.

 

Przeczytaj również: jakie lektury szkolne chcą czytać uczniowie, jakie książki wybraliby dla nich rodzice i nauczyciele?

 

Co roku inny kraj jest gospodarzem Dnia Książki dla Dzieci. Jego zadaniem wówczas jest zaprojektowanie i rozesłanie do innych krajów plakatu z mottem. Polska była gospodarzem tego dnia w roku 1980, motto: „Książka moim oknem na świat” wymyślił Wojciech Żukrowski, plakat projektował Jerzy Czerniawski.

 

W 2015 roku gospodarzem dnia są Zjednoczone Emiraty Arabskie, plakat projektowała Nasim Abaeian, a autorką przesłania jest Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi.

 

Wiele kultur – jedna opowieść

 

Mówimy wieloma językami i różni nas pochodzenie, ale opowiadamy te same historie”.  

Mimo że przemawiają do nas różnymi głosami i mają inne barwy jedno jest w nich niezmienne: zawiązanie akcji, fabuła i zakończenie. 

Istnieją historie, które wszyscy znamy i kochamy. Słuchaliśmy ich w rozmaitych wersjach językowych, opowiadane w różny sposób. Zawsze wśród bohaterów są księżniczki i łajdacy, czarne i białe charaktery, które poprzez wieki dotrzymują nam towarzystwa. Wracają do nas w marzeniach, kołyszą nas do snu. I choć ich głosy zwolna milkną, oni sami wciąż żyją w naszych sercach, prowadząc nas do krainy tajemnic i wyobraźni. Tak oto różne kultury stapiają się w Jedną Historię.  

Tłum. Anna Onichimowska

 

Autorka tekstu, Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi, należy do znaczących postaci w świecie książki dziecięcej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest także prezesem tamtejszej narodowej sekcji IBBY. Ukończyła studia na uniwersytecie w Dubaju, pracuje na stanowisku dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu. Jest zaangażowana w organizowanie i prowadzenie nagrody literackiej Etisalat oraz w kampanię „Czytam, Marzę, Tworzę”, sama też pisze książki. Jest też członkinią Komitetu Doradczego Fundacji Sharjah, zajmującej się wspieraniem czytelnictwa dzieci dotkniętych wojną lub katastrofami w Azji Centralnej i Afryce Północnej. Do znaczących osiągnięć tej fundacji należy otwarcie liczącej blisko 3000 vol. biblioteki na terenie obozu dla syryjskich uchodźców w Jordanii. 

 

Urodzona w Isfahanie (Iran), Nasim Abaeian, która zaprojektowała platak tegorocznego święta, spędziła dzieciństwo we Włoszech, w Genui, następnie kształciła się na wydziale komunikacji Wizualnej na Uniwersytecie Sharjah. Wykształcenie kontynuowała w Stanach Zjednoczonych, w Szkole Sztuki I Projektowania w Savannah. Obecnie pracuje na uniwersytecie Zayed w Dubaju, jest też ilustratorką. 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje