“Dzieci nie tego Boga” – widziałeś reportaż? Przeczytaj książkę! 

Data: 2022-01-12 19:10:57 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Jeśli widziałeś reportaż Dzieci nie tego Boga i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tej wstrząsającej historii, zachęcamy do przeczytania książki Joanny Gierak-Onoszko. 27 śmierci Toby'ego Obeda posłużyło za inspirację do powstania reportażu.

Obrazek w treści “Dzieci nie tego Boga” – widziałeś reportaż? Przeczytaj książkę!  [jpg]

Fot. fragment okładki „27 śmierci Toby’ego Obeda”, Wydawnictwo Dowody na istnienie

Marek Osiecimski stworzył wstrząsający reportaż o rdzennych mieszkańcach Kanady i o dramacie, który przeżywali przez ponad sto lat. Można go obejrzeć w serwisie TVN24 GO, a poza tym można także przeczytać książkę, na której podstawie powstał. 

Dzieci nie tego Boga – historia oparta na faktach 

Reportaż Joanny Gierak-Onoszko został wydany w 2019 roku nakładem Wydawnictwa Dowody na istnienie, a w 2020 roku uhonorowany został Nagrodą Nike czytelników. 27 śmierci Toby'ego Obeda to debiut autorki w literaturze faktu. 

Czytaj także: Joanna Gierak-Onoszko z Nagrodą Nike Czytelników 

Reportaż przedstawia losy rdzennych mieszkańców Kanady, którym odbierano dzieci, by umieścić je w specjalnych szkołach. Tak zwane szkoły rezydencjalne za cel stawiały sobie wykorzenienie z dzieci pamięci o ich języku i wierzeniach. 

Czytaj także: Dzieci nie tego Boga - wstrząsający reportaż Marka Osiecimskiego

Wszystko zaczęło się w połowie dziewiętnastego wieku i trwało przez niemal sto lat. Szkoły z internatem były podporządkowane Kościołowi katolickiemu, a w nich indiańskie, metyskie i innuickie dzieci przeżywały prawdziwy koszmar. Znęcano się nad nimi, bito je i głodzono. Niejednokrotnie dochodziło także do nadużyć seksualnych. 

27 śmierci Toby’ego Obeda – nowy wizerunek Kanady

Kanada uchodzi za kraj niezwykle dobrze prosperujący, gdzie można wieść komfortowe życie. Okazuje się jednak, że na tym idealnym wizerunku są potworne skazy. Autorka reportażu mieszkała w Kanadzie przez dwa lata, a swoje obserwacje przeniosła do książki. 

Czytaj także: Recenzja książki: 27 śmierci Toby'ego Obeda

W swojej książce opowiedziała o Ocaleńcach, którzy ukończyli szkoły rezydencjalne. Jednym z nich był tytułowy Toby Obed, którego życie obfitowało w tragedie, a wszystko zaczęło się właśnie od pobytu w szkole. Autorka oprócz na przerażających historiach o doznanych krzywdach, skupia się także na ciągły braku sprawiedliwości. 

Czytaj także: Różewicz i Andrzejewski byli nominowani do Nobla w 1971 roku

Joanna Gierak-Onoszko snuje także refleksję o zbrodniach, które nie doczekały się kary. Pisze o przeprosinach, które nigdy nie padły, o traumie, która do dziś rzuca cień na kraj, o którym w Europie mówi się tak dobrze. 

27 śmierci Toby'ego Obeda – gdzie kupić?

Książka 27 śmierci Toby'ego Obeda ukazała się nakładem Wydawnictwa Dowody na istnienie. Reportaż Joanny Gierak-Onoszko można kupić w popularnych księgarniach internetowych: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
27 śmierci Toby
Gierak-Onoszko Joanna3
Okładka książki - 27 śmierci Toby

Autorka spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. Kreśli obraz Kanady, która burzy nasze wyobrażenia o tym...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje