Dwa bieguny w Impulsie

Data: 2014-08-18 09:41:07 | Ten artykuł przeczytasz w 16 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Dwa bieguny w Impulsie

Prezentowane przez Oficynę Wydawniczą Impuls nowości wyznaczają zakres postaw, jakie mogą przypaść w udziale naszym dzieciom; depresja kliniczna vs. harcerskie „Czuwaj!” – dwa bieguny, dwa modele, dwie możliwości, każde charakterystyczne dla swoich czasów.

 

Drogowskaz harcerski, 37. tom w serii „Przywrócić Pamięć”, to „odpowiednik Baden-Powellowskich Pierwszych kroków w skautowstwie”, jak napisze w rodzaju wstępu Stanisław Sedlaczek, wraz z Jerzym Mateckim, współtwórca tego „małego podręcznika dla początkujących skautów polskich w Ameryce”. I choć, jak zaznaczają Autorzy, materiał czerpano z wielu źródeł, to niewątpliwą zasługą pozostaje przybranie całości w ideologiczną pelerynę; nacisk na ideową stronę ruchu skautowskiego jest bowiem, na tle ówczesnych publikacji zagranicznych, czymś zupełnie nowym. Nie wystarczy przywdziać harcerski mundur, nie wystarczy zdobywać kolejne odznaki i sprawności, nie wystarczy wreszcie recytować z pamięci Prawo Harcerskie, by być harcerzem. Harcerza, jak przekonują obaj Autorzy, tworzy dopiero życie podług zaprzysiężonego Prawa – i temu służyć ma ta niewielka rozmiarami książeczka, której celem „wskazać harcerzowi i harcerce owe >>pierwsze kroki<< na harcerskiej drodze. Jak drogowskaz, prosty słup z strzałą, skromna – wskazuje jeden zasadniczy kierunek: w górę”.

 

depresjaNa przeciwnym biegunie harcerskiej dzielności, hartu ducha i fizycznej krzepkości, sytuują się stany depresyjne, współczesna plaga cywilizacyjna, zbierająca obfite żniwo już wśród najmłodszych. Depresja u dzieci i młodzieży. Analiza systemu klinicznego – ujęcie kliniczne Wioletty Radziwiłłowicz to jedno z najbardziej oczekiwanych wznowień w naszej Oficynie. W całości poświęcona temu niełatwemu, a wciąż tak mało rozpoznanemu zagadnieniu, Depresja… imponuje zawartością merytoryczną oraz niezwykle rozbudowaną bibliografią dającą punkt wyjścia wszystkim tym, którzy zagadnienia zaburzeń psychicznych darzą szczególnym zainteresowaniem. Podzielona na dwie części praca omawia i ilustruje przykładami autentycznych przypadków zagadnienie depresji, jej objawów klinicznych, możliwych przyczyn i metod diagnozowania; wskazuje także możliwe grupy ryzyka. Zjawisko depresji potraktowane zostało w sposób całościowy, analizie poddano m.in. wzajemne relacje między rodzicami chorego dziecka, wpływ traumatycznych wydarzeń z przeszłości oraz np. znaczenie gospodarki hormonalnej oraz rozmaitych schorzeń somatycznych. Autorka nie cofnęła się przed najjaskrawszymi obrazami choroby, w jednym z rozdziałów omawiając m.in. próby samobójcze, zbyt już powszechne wśród dzieci i młodzieży. site

 

wierszykiStroskani Rodzice, którym przyszłość dzieci nie daje spokoju (w stronę harcerskich ideałów? czy może depresja jako bagaż na całe życie?), znajdą w Impulsie jeszcze jedną propozycję, która choć na chwil rozwieje rodzicielskie smutki; Wierszyki dla Weroniki, czyli jak pies zapowiadał pogodę i inne historie Barbary Szczepańskiej „Judyty” swoją premierą narobiły sporo szumu, w promocję angażując muzyków, tancerzy i aktorów. Utwory, dowcipnie krytykując złe nawyki, uczą odpowiednich zachowań. Wierszyki dla Weroniki cechują się domieszką ironii, trafną obserwacją teraźniejszości, poetycką metaforyką, oryginalnym obrazowaniem, a także wpadającą w ucho muzycznością. Wszystko to, w połączeniu z wyjątkowo pięknymi ilustracjami Anny Smak-Drewniak, stanowi mądrą i atrakcyjną lekturę nie tylko dla małych czytelników. Póki co, odsuńmy więc na bok troski o przyszłość i poczytajmy naszym dzieciom na dobranoc jedną z bajek Barbary Szczepańskiej. 

 

informacja nadesłana

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje