Druga połowa wakacji z najlepszymi książkami na lato!

Data: 2009-07-31 16:15:09 | Ten artykuł przeczytasz w 16 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Druga połowa wakacji z najlepszymi książkami na lato!

Już jutro rozpocznie się druga połowa wakacji. Ale dla niektórych to nie półmetek, lecz dopiero początek czasu urlopowego. Na wakacje zaś warto zabrać z sobą dobrą książkę. Pozwólcie, że polecimy Wam najlepsze tytuły do czytania w czas kanikuły. Wszystkie je możecie najtaniej kupić w naszej księgarni.

Grono jurorskie złożone ze specjalistów z zakresu literatury czy rynku księgarskiego wybrało tytuły najlepsze w 4 podstawowych gatunkach: powieści obyczajowe, książki dla dzieci, kryminały i horrory.

swierszcze „Kiedy płaczą świerszcze” – cudowny język i chwile wzruszeń – najlepsza powieść obyczajowa

Pewien mężczyzna, odludek, spotyka w mieście kilkuletnią sprzedawczynię lemoniady, hojnie obdarowywaną przez mieszkańców. Dziecko jest wesołe i łatwo zjednuje sobie przyjaciół – jest też chore na serce, co dla przybysza nie stanowi tajemnicy. Jonathan Mitchell przez całe życie uczył się medycyny, poznawał tajniki pracy serca, żeby wyleczyć w przyszłości swoją przyjaciółkę z dzieciństwa, a potem żonę, Emmę. Teraz udaje kogoś innego, ale gdy małą sprzedawczynię lemoniady potrąca samochód, to właśnie Jonathan Mitchell, znany teraz jako Reese, ratuje jej życie. I tak opowieść płynie dwoma nurtami: jeden to teraźniejszość – z dnia na dzień słabsza Annie z opiekunką i Reese – ni to drwal, ni to stolarz o tajemniczej przeszłości, zaprzyjaźniony z ociemniałym szwagrem – oni znajdują się w centrum teraźniejszości. Ten wątek przetykany jest wspomnieniami – chronologicznie ułożoną, chociaż poszatkowaną, historią życia Jonathana, przedstawieniem jego kariery i życiowych błędów, które doprowadziły go do próby zmiany tożsamości. Tu drugą bohaterką jest Emma, a pojawia się i zdrowy Charlie, jej brat. Kolejne odsłony bildungsroman pozwalają dotrzeć do największego sekretu Mitchella, ale zanim to nastąpi – czeka odbiorców sporo scen, które nikogo nie pozostawią obojętnym.

Kup książkę w naszej księgarni internetowej – TUTAJ - tylko 31,40!

Przeczytaj całą recenzję książki – TUTAJ.

 

nastolatka „Dzienniczek zakręconej nastolatki” – mądrość i ciepło nie tylko dla nastolatek

Wśród książek dla dzieci i młodzieży, pozycji, które wręcz zalewają dzisiaj rynek wydawniczy, ciężko znaleźć prawdziwą perełkę. Uważam, że książka Renaty Opali „Dzienniczek zakręconej nastolatki” należy do publikacji co najmniej wartościowych. To powiastka sympatyczna, napisana ze swadą i humorem, a autorka przemyca w niej – obok tradycyjnych motywów – także elementy do niedawna objęte tabuizacją. Bohaterka – Aśka – to zwykła nastolatka. Ma za to niezwykle uzdolnioną starszą siostrę. Od czasu do czasu popada w zauroczenia (kolegami, aktorami czy harcerzami-studentami). Zbliżają się wakacje, a wraz z nimi koniec szkolnych zgryzot oraz zapowiedź letniej przygody. I przygoda się pojawi, ale nie w postaci, jaką wyobrażałaby sobie bohaterka. W życie rodziny, z właściwą tylko kilkulatkom uroczą śmiałością, wkroczy Mysia, dziewczynka zmagająca się z chorobą nowotworową, dziecko z patologicznej rodziny. Wraz z Mysią wejdą do opowieści zatem niewygodne, ale potrzebne w literaturze czwartej tematy: choroby, śmierć, uzależnienia (mama Mysi przebywa w jednym z ośrodków Monaru, jako narkomanka i alkoholiczka wychodząca z nałogu, jednak motyw narkotyków zostaje zeufemizowany, zastąpiony papierosami). Nagle zwykłe problemy bledną, w obliczu prawdziwych tragedii tracą na znaczeniu. Renata Opala bardzo ładnie, bez natrętnego prawienia morałów, przedstawia inne niż przyjęta za normalną perspektywy spojrzenia. Opowieść o cierpieniu Mysi filtruje przez relację wesołej nastolatki – dzięki temu uzyskuje ciepłą i sympatyczną książkę o niełatwych sprawach.

Kup książkę w naszej księgarni internetowej – TUTAJ Tylko 12,50 zł!

Przeczytaj całą recenzję książki – TUTAJ.

 

larsson „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” – wartka akcja, ogromne napięcie, wiarygodni bohaterowie czyli kryminał nietuzinkowy

Pierwsza część trylogii „Millennium” Stiega Larssona – powieść „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” ma w sobie wszystko to, czego dobremu kryminałowi potrzeba: zawikłaną intrygę, świetnie prowadzoną narrację, doskonale budowane napięcie i bardzo wyrazistych bohaterów z wiarygodnymi motywacjami. Wzięty dziennikarz nieco podupadającej gazety „Millennium” Mikael Blomkvist zostaje postawiony w sytuacji bez wyjścia. Po napisaniu artykułu śledczego okazuje się, że brak mu dowodów na poparcie swych tez, a lojalność w stosunku do informatora nie pozwala na ujawnienie jego tożsamości. Skazany przez sąd wie, że dla dobra gazety powinien na pewien czas odejść w cień. W tym momencie pojawia się bardzo atrakcyjna oferta pewnego milionera, współwłaściciela ogromnej korporacji. Ma opisać historię rodziny Vangerów, a przy okazji przyjrzeć się tajemniczemu zniknięciu młodej kobiety, które nastąpiło przez czterdziestu laty. Początkowo wydaje się, że sprawa jest niemal niemożliwa do rozwikłania. Z czasem jednak Kalle trafia na kolejne ślady przeoczone przez wcześniejszych badaczy, a historia okazuje się zaskakująco żywa i związana jest z zabójstwami młodych kobiet, jakie przez wiele lat następowały na terenie całego kraju.

Kup książkę w naszej księgarni internetowej – TUTAJ Tylko 35,90!

Przeczytaj całą recenzję książki – TUTAJ.

 

dom „Dom na wyrębach” – horror, że włos się jeży

Jeśli czytając książkę pragniecie się bać, jeśli po oderwaniu się od lektury lubicie dreszczyk emocji przy wchodzeniu do ciemnego pokoju, jeśli nie przeszkadzają wam nocne koszmary – sięgnijcie po „Dom na wyrębach” Stefana Dardy. Bo to horror jak się patrzy, znakomita powieść, w której jednak napięcie nie opiera się na mniej lub bardziej „krwistych opisach” czy obecności wynaturzonych potworów. To książka, która trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Główny bohater powieści, stosunkowo młody człowiek pracujący na uczelni we Wrocławiu, po rozwodzie wyprowadza się z miasta do niewielkiej chaty na wschodnich rubieżach Polski. Remontuje ją, oswaja otoczenie i liczy na to, że miejsce to stanie się jego domem na najbliższe lata. Tu również pracował będzie na uczelni, jednak by dotrzeć do pracy będzie musiał przebyć kilkanaście kilometrów przez opustoszały, mroczny las. Czy jednak mieszczuch może odnaleźć się w takich realiach? Odludzie, pustka, antypatyczny sąsiad, nieco zniszczony cmentarz – sceneria niemal stworzona do mrocznych wydarzeń. A gdy w nocy odezwie się głos puszczyka i w oknie sąsiedniej chaty zamigocze płomień świecy – kto wie, co może się stać?

Przeczytaj całą recenzję książki – TUTAJ.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje