Dobre strony "Lotnika"!

Data: 2011-05-27 11:14:34 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Dobre strony

Zaczął się drugi dzień trwającej do niedzieli we Wrocławiu II edycji Targów Książki dla dzieci i młodzieży "Dobre Strony". Wczoraj podczas otwarcia targów ogłoszono laureata konkursu "Dobre Strony". Prezydent Wrocławia nagrodę przyznał książce "Lotnik" Eoina Colfera, opublikowanej przez wydawnictwo W.A.B. To nagroda "(.) za odważne, twórcze i skuteczne szukanie dróg dotarcia  do nastoletniego czytelnika. (.) za książkę doskonałą pod względem literackim, plastycznym, merytorycznym i edytorskim."

 

Nominację do nagrody otrzymało także wydawnictwo Dwie Siostry za "Design. Domowy elementarz sprzętów i gratów niecodziennych", Format za "Przygody rodziny Mellopsów", EneDueRabe za "Włosy mamy" oraz Czerwony Konik za "Pierwsze urodziny prosiaczka". Nagroda w wysokości 30 tys. zł została ufundowana przez prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

 

O książce "Lotnik":

Jest rok 1878. Podczas wystawy światowej w Paryżu rodzi się chłopiec. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że przyszedł na świat w przestrzelonym balonie, który o mały włos nie rozbił się o ziemię. Nie ma wątpliwości - takie dziecko musi być wyjątkowe. I rzeczywiście: dziewięcioletni Conor Broekhart cudem ratuje niewiele starszą księżniczkę Izabelę przed niechybną śmiercią. Jest jednak ktoś, kto najchętniej pozbyłby się go raz na zawsze. To bezwzględny marszałek Bonvilan, który morduje króla Mikołaja, władcę Wysp Saltee. Chłopiec przypadkiem staje się jedynym świadkiem zbrodni, a co gorsza - głównym podejrzanym. Zostaje oskarżony o morderstwo i wtrącony do więzienia w kopalni diamentów znajdującej się na Małej Saltee. Stamtąd nikt jeszcze nie wrócił żywy. By przetrwać, młody Broekhart będzie musiał zapomnieć o swojej tożsamości, o przeszłości, o pięknej Izabeli. Stanie się Conorem Finnem, który zyska szacunek wśród współwięźniów i przechytrzy okrutnych strażników. Zaplanuje też ucieczkę. Czy uda mu się dokonać czegoś, czego do tej pory nikt nie dokonał? 

Bestsellerowa, świetnie napisana książka przygodowa. Piękna, wzruszająca opowieść o sile marzeń, które pomagają nie tyle przenosić góry, co wzbić się w powietrze. Lotnik znalazł się w finale prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej Carnegie Medal 2009, przyznawanej za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży. Na jego podstawie powstaje film w reżyserii Gila Kenana. 

 

Hołd złożony zarówno powieściom science fiction Wellsa i Verne'a, jak i superbohaterom z komiksów Marvela i DC. Majstersztyk! Wielbiciele Artemisa Fowla rzucą się na tę książkę, ale Lotnik zasługuje na jeszcze szerszą publiczność niż tamten bestseller. 

"Publishers Weekly" 

 

Piękno tej powieści polega na tym, że Colfer traktuje ją całkowicie serio. 

"Guardian" 

 

W tej fantastycznej opowieści jest i powaga literatury historycznej, i ironiczny humor, i namacalna groza; są też awanturnicze sceny akcji, dzięki którym całość nie staje się zbyt mroczna. 

"Booklist" 

 

Nastolatki będą się przy tej powieści świetnie bawić, a potem chętnie sięgną po 20 000 tysięcy mil podmorskiej żeglugi Juliusza Verne'a. 

"January Magazine" 

 

Powieść awanturnicza w klimacie Hrabiego Monte Christo, która rozchodzi się niczym ciepłe bułeczki we wciąż wzrastających szeregach fanów Eoina Colfera. 

"The Bookseller"

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje