Do 8 sierpnia: Jazz w gliwickich ruinach

Data: 2009-07-31 13:15:19 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Do 8 sierpnia: Jazz w gliwickich ruinach
Dziś, tj. 31 sierpnia w Gliwicach po raz piąty ruszy festiwal "Jazz w Ruinach". Impreza potrwa do 8 sierpnia.

Tradycyjnie wszystko będzie się odbywać w obrębie Ruin Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Nie zmienia się też formuła festiwalu - do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostaną młodzi wykonawcy i zespoły z całej Europy. Jak czytamy na oficjalnej stronie festiwalu www.jazzwruinach.pl festiwal ma za zadanie tworzyć platformę promującą nowe zespoły (i brzmienia) jazzu europejskiego (i nie tylko), a tym samym przedstawiać jak jazz rozwija się w różnych częściach świata, jak młodzi twórcy rozumieją dzisiaj muzykę  improwizowaną.

W roku poprzednim była pierwsza międzynarodowa odsłona festiwalu. Piąta, tegoroczna edycja również będzie miała taki charakter. Pojawią się goście ze Słowacji, Węgier, Danii, Niemiec, Kolumbii, Wielkiej Brytanii, USA i Polski.

Również podczas tego festiwalu zostanie uruchomiona specjalna wystawa. Tym razem będą to plakaty autorstwa artystów młodego pokolenia. Po raz kolejny odbędą się warsztaty jazzowe. Poprowadzą je wybitni instrumentaliści – również spoza granic naszego kraju. Szczegóły na podstronie "warsztaty".

PROGRAM:

Uwaga! A4B1
31 lipca - 21 sierpnia 2009

Wystawa plakatów pedagogów i studentów Instytutu Sztuki Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie.

Źródeł tego wirusa należy szukać w Cieszynie, w okolicach ulicy Bielskiej 62. W odróżnieniu od innych wirusów o nazwach literowo-cyfrowych ten jest pozytywny. Zarażenie nim skutkuje wywołaniem uczucia sympatii do formy przekazu zwanej plakatem. Zobaczymy plakaty m.in.: Józefa Hołarda, Tomasza Jędrzejki, Tomasza Kipki, Łukasza Klisia, Sebastiana Kubicy, Stefana Lechwara, Pawła Synowca, Marcina Urbańczyka.

Ekspozycja dostępna od 31 lipca do 21 sierpnia 2009, w godzinach od 10:00 do 20:00 (w dniu koncertu do końca trwania imprezy).

New Bone (Polska)
31 lipca 2009, godz. 19:00

W grudniu 2004, dzięki sprzyjającym okolicznościom zespół zarejestrował swój pierwszy autorski krążek zatytułowany "Something for now".  Zespół został założony przez studentów Akademii Muzycznej. Krystalizował swój profil stylistyczny również poprzez zmiany personalne, jednak dwóch muzyków, trębacz i kompozytor Tomasz Kudyk i saksofonista altowy Marcin Ślusarczyk stanowiących o stylu New Bone pozostało. Z biegiem czasu zespół stał się "grupą absolwentów Akademii Muzycznych krakowskiej i katowickiej", dojrzewających w tym zespole, ale również uprawiając zawód muzyka poza nim.

New Bone zagra w składzie:

Tomasz Kudyk - trąbka,
Marcin Ślusarczyk - saksofon,
Paweł Kaczmarczyk - fortepian,
Maciej Adamczak - kontrabas,
Arek Skolik -perkusja

Wstęp na koncert jest wolny.

Sincopa Jazz Band (Kolumbia)
31 lipca 2009, godz. 21:00

Zespól Sincopa Jazz Band  powstał w  2004 r w mieście  Bukaramanga (Kolumbia), z inicjatywy Janusza Kopytko  i w krótkim czasie  uplasował się wśród  najlepszych grup jazzowych  tego kraju. W  repertuarze zespołu wyróżniają się tematy  najbardziej reprezentatywne dla jazzu tradycyjnego, takie  jak : Muskrat  Ramble, Basin Street Blues i Tiger Rag. Od  2006 zespól zaczął wprowadzać do swojego repertuaru melodie tradycyjne  z wywodzące się z poszczególnych regionów Kolumbii,  przekładając je uprzednio na styl dixielandowy.

Zespół tworzą:
Joel  Santos  - sax sopran,
Javier  Parada - trabka,
Johan Gómez -puzon,
Cristian Camilo Carrascal - banjo i spiew,
Leonardo Parra -perkusja
Janusz  Kopytko (lider) - kontrabas, bas  i przygotowanie zespołu. 
Luisa Pabon - wokal

Wstęp na koncert jest wolny.

David Kollar Project (Słowacja - Węgry)
1 sierpnia 2009, godz. 19

W skład tria wchodzi słowacki gitarzysta David Kollar (25 lat), oraz węgierska sekcja (jedna z najlepszych na młodej węgierskiej scenie jazzowej), czyli Adam Marko (26 lat)  i Gergo Baranyi (31 lat). Muzyka zespołu oscyluje w okolicach fusion. Coś z  jazzu, rocka, plus eksperymenty muzyczne będące wypadową zainteresowań młodych muzyków. Wszystko to  razem tworzy wysoce energetyczną mieszkankę. Grupa koncertowała sporo na Słowacji i na Węgrzech, ale także w Grecji, Czechach, Bułgarii i Polsce (Kraków).

Zespół tworzą:

David Kollar (Słowacja) - gitara
Adam Marko (Węgry) - perkusista
Gergo Baranyi (Węgry) – gitarzysta basowy

Wstęp na koncert jest wolny.

FUSK (Dania - Niemcy)
1 sierpnia 2009, godz. 21:00

FUSK to mocno współczesny kwartet jazzowy (brak instrumentu harmonicznego). Założycielem grupy jest Kasper Tom, młody duński perkusista i kompozytor. Już sam skład zespołu sugeruje dość niekonwencjonalne podejście do twórczości jazzowej. Muzyka pełna jest niespodzianek i absolutnie niczym nieskrępowanych improwizacji.   Brzmienie, a co za tym idzie ekspresja zespołu potrafi gwałtownie i nieoczekiwanie przejść od energetycznych rytmów do melodycznych pasaży. Całość  potrafi mocno zaintrygować słuchacza. Jest to jedna z ciekawszych, świeżych  propozycji na europejskiej scenie jazzowej.

Zespół zagra w składzie:

Rudi Mahall (b-cl),
Philipp Gropper (saxes),
Andreas Lang (bass),
Kasper Tom (dr)

Wstęp na koncert jest wolny.

Bura & Rusek & Anur (Polska - Wielka Brytania)
7 sierpnia 2009, godz. 19:00

Opis mówiący o brytyjskim elemencie grupy jest pewnym uproszczeniem. Atma Anur urodził się w Wielkiej Brytanii. Później jednak sporo podróżował. Całe lata pracował w USA. A jeśli wspomni się o korzeniach rodzinnych sięgających Barbadosu, sprawa dość mocno się komplikuje. Ale w gruncie rzeczy nie to jest najważniejsze.

Trio jest połączeniem amerykańskiego groovu ze słowiańską duszą. Wszystko zaczęło się od duetu. Atma Anur (o którym szerzej poniżej)  współpracował w Polsce z muzykami jazzowymi i rockowymi z wysokiej półki (J. Śmietana, K. Ścierański, M. Raduli). W pewnym momencie swojej przygody z Polską  zainteresował się pianistą i kompozytorem Tomaszem Bura. Wypaliło. Doceniła ich krytyka i publiczność. W recenzjach pojawiały się notki o „…niesamowitym popisie kunsztu…”, czy też o „…doskonałym zmyśle improwizacji, feelingu i bogatym potencjale twórczym…”.

Skład:
Atma Anur - perkusja
Tomasz Bura - piano
Andrzej Rusek - gitara basowa

Wstęp na koncert jest wolny.

Marcin Olak Trio (Polska)
7 sierpnia 2009, godz. 21:00

Muzyka tria, w większości kompozycje Marcina, to oryginalne połączenie jazzowej improwizacji ze współczesną kameralistyką, minimalizmem, sonoryzmem. Punktem wyjścia jest akustyczne brzmienie gitar, kontrabasu i preparowanej perkusji - elektronika sprowadzona do niezbędnego minimum - brzmienie zespołu jest kreowane wyłącznie przy pomocy żywych dźwięków, a jedynym - i to dość wydajnym - źródłem energii na scenie stają się muzycy.

Skład:
Marcin Olak - gitary
Wojtek Traczyk - kontrabas
Hubert Zemler - perkusja

Wstęp na koncert jest wolny.

Głyk P.I.K. Trio (Polska)
8 sierpnia 2009, godz. 19:00

Niezwykłe zestawienie.  Bardzo rodzinne.  Bardzo młode.  O co chodzi?
Wybuchowa mieszanka rodzinnego talentu spowodowało spotkanie ojca, syna i córki w bajkowym świecie dźwięków wibrafonu, perkusji i basu.

Ireneusz Głyk - wibrafonista i perkusista, kompozytor, aranżer.  Od dziecka zainteresowany muzyką, z wyróżnieniem ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Studiował na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej katowickiej Akademii Muzycznej. Stypendysta słynnej bostońskiej Berklee College Of Music.

Wstęp na koncert jest wolny.

Eryk Kulm Quartet (Polska - USA)
8 sierpnia 2009, godz. 21

Eryk Kulm to wybitny perkusista wyrosły ze środowiska gdańskich jazzmenów. Na ogólnopolskiej scenie jazzowej pojawił się z zespołem Jazz Carriers w 1974 roku, a już w następnym roku wyjechał do kolebki jazzu -USA. Tam w słynnej Barklee School of Music kształcił się oraz szlifował swe umiejętności muzyczne grając między innymi z takimi gwiazdami jak Dizzy Gillespie, Red Rodney,Ira Sullivan, Dolph Castellano . Pobyt w USA ukształtował charakter tego perkusisty i kiedy po 15 latach wrócił do kraju to z miejsca zasilił zespół Zbyszka Namysłowskiego. Po kilkunastu miesiącach sam powołał grupę ,której nazwa przylgnie na zawsze do jego nazwiska -"QUINTESSENCE". Momentalnie zespół ten wyrósł na niezwykle ważny i istotny element naszej jazzowej sceny końca XX w. Muzycy występujący w grupie Eryka Kulma to esencja tego co najlepsze w polskim jazzie: Henryk Miśkiewicz, Leszek Możdżer, Piotr Wojtasik, Maciej Sikała, Wojciech Karolak Jacek i Wojtek Niedzielowie, Robert Majewski, Andrzej Jagodziński, Piotr Baron i inni. Debiutancka płyta "Birthday" uznana została płytą 1992 roku a Eryk Kulm - najlepszym polskim perkusistą jazzowym.Wszystko to utwierdza jazzfanów w przekonaniu, iż zespoły, gdzie liderem jest Eryk Kulm to właśnie kwintesencja (Quintessence ) tego, co najlepsze w polskim jazzie.

Skład:

Longineu Parsons (USA) tp.
Paweł Tomaszewski piano
Andrzej Zielak bass
Eryk Kulm dr.

Wstęp na koncert jest wolny.

Szczegóły na www.jazzwruinach.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje