„Dewajtis” - kim jest wcielający się w główną rolę Karol Dziuba? Czy młody aktor rozkocha w sobie widzki?

Data: 2023-10-06 12:47:14 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Dewajtis to w ostatnich tygodniach jeden z hitów Telewizji Polskiej. Produkcja kostiumowa, będąca adaptacją adaptację książki Marii Rodziewiczówny, emitowana jest co niedzielę, a w jednej z głównych ról wystąpił Karol Dziuba. Kim jest aktor młodego pokolenia, którego do tej pory na próżno było szukać wśród głównej obsady polskich produkcji?

Kadr z serialu "Dewajtis"fot. Damian Hornet / materiały prasowe TVP

Od początku września na antenie TVP 1 oglądać można serial Dewajtis, inspirowany klasykiem literatury spod pióra Marii Rodziewiczówny. Niedawno poznaliśmy ciekawostki na temat pracy nad serialem: chociaż produkcja była kręcona w Polsce, to jednak prawdziwy tytułowy dąb, którym zainspirowała się pisarka, istnieje naprawdę w zupełnie innym miejscu. Niedawno o pracy nad serialem opowiedział także Karol Dziuba, który w serialu gra młodego Michała Czertwana.

Dewajtis – kim jest Karol Dziuba, odtwórca głównej roli w serialu?

W postać Marka Czertwana w serialu Dewajtis wciela się Karol Dziuba. Trzydziestodwuletni aktor w zeszłym roku pojawił się w produkcjach takich jak Pod wiatr czy Święta inaczej. W ciągu najbliższych miesięcy zobaczymy go w komedii Sami swoi. Początek, która stanowi prequel do kultowego filmu z 1967 roku. Na studiach aktorskich mężczyzna  poznał swoją obecną żonę – Milenę Suszyńską. Co ciekawe jej ojcem jest Zbigniew Suszyński, który także jest popularnym aktorem filmowym, telewizyjnym, ale też dubbingowym. Występował on między innymi w Klanie, Na Wspólnej czy w opartym na powieści Jakuba Żulczyka serialu Ślepnąc od świateł.

czytaj także: Velvet - 2 odc. Don Rafael zostaje sam, a Alberto i Ana znikają bez śladu. Streszczenie 2 i 3 odcinka

W wywiadzie dla Świata seriali Karol Dziuba o swoim teściu i żonie mówi tak:

Ja sam nie posiadam aktorskich korzeni, ale od paru lat mam szczęście przynależeć i współtworzyć nasz zgrany team. Wspieramy się i wymieniamy doświadczeniami. Mój teść jest przede wszystkim królem głosu, ma na koncie wiele kultowych ról dubbingowych, pracuje jako reżyser dubbingu. Kiedy tylko jest taka potrzeba, służy nam pomocą, również zawodową. Z Mileną w domu też dużo rozmawiamy o pracy. Poznaliśmy się na studiach w Akademii Teatralnej, później ona uczyła na tej uczelni, została asystentką profesora Andrzeja Domalika, zrobiła doktorat. Ma naprawdę dużą intuicję i kreatywność artystyczną. Chętnie korzystam z jej wiedzy i wskazówek i staram się rewanżować tym samym.

We wcześniej wspomnianym wywiadzie, Karol Dziuba sporo opowiadał o serialu TVP. Aktor stwierdził, że wcielenie się w postać Marka Czertwana nie stanowiło dla niego zbyt dużego wyzwania, a to dzięki wspólnym cechom, jakie łączą go z granym bohaterem:

Łączy nas podobna wrażliwość, system wartości i sposób bycia - podobnie jak on jestem dość wstrzemięźliwy w słowach i gestach, lubię jasne, klarowne sytuacje, potrafię trzymać nerwy na wodzy.

– mówi aktor

Karol Dziuba wspominał jednak również o tym, co dzieli go z serialowym bohaterem. Prywatnie aktor nie jest typem dominującego mężczyzny, nie czuje się też przywódcą, który ma wśród ludzi posłuch. Dodaje on również: 

Rzecz jasna, ważny tu jest również kontekst historyczny. Akcja naszego serialu toczy się w XIX wieku, na Żmudzi, w świecie, którego dziś nie ma i trzeba się było przenieść mentalnie w tamten czas.

W wywiadzie aktor napomknął także o swojej nieśmiałości. Opowiedział również o tym, że życie w blasku reflektorów to nie jest do końca to, w czym się odnajduje:

Uprawianie tego zawodu polega na chowaniu się za postacią, co tę nieśmiałość doskonale maskuje. Natomiast jeśli chodzi o świat showbiznesu - eventy, przyjęcia, wywiady - to faktycznie wciąż uczę się odnajdywać w tym, choć nie jest to do końca moja bajka. Najważniejsze jest dla mnie pracować, poszukiwać nowych wyzwań i to się dla mnie liczy. 

Dewajtis – wyjątkowa powieść Rodziewiczówny

Dewajtis to siedmioodcinkowy serial TVP, którego odcinki są emitowane w niedzielę o godzinie 20:20. W produkcji śledzimy losy Marka Czertwana, który po śmierci ojca musi zająć się majątkiem w Poświciu. Dworek należał niegdyś do przyjaciela ojca, który wiele lat wcześniej został skazany na zsyłkę. Główny bohater po jakimś czasie kontaktuje się z Ireną Orwid, czyli jedyną córką zmarłego właściciela. Chce jej przekazać cały majątek i szybko zniknąć z jej życia, jednak nie potrafi usunąć się w cień. Zwłaszcza że młoda dziedziczka okazuje się kimś zupełnie innym, niżby się spodziewał. Już 8 października swoją premierę będzie miał 4 epizod produkcji

Dewajtis - książka

Serial stanowi adaptację bardzo popularnej powieści autorstwa Marii Rodziewiczówny. Historia z udziałem Marka Czertwana po raz pierwszy została wydana w 1889 roku i początkowo ukazywała w odcinkach na łamach Kuriera Warszawskiego. Szybko jednak zyskała popularność i doczekała się wielu przekładów na inne języki. 

Poniżej możecie znaleźć tę publikację w wielu księgarniach internetowych: 

źródła: swiatseriali.interia.pl ; rozrywka.dziennik.pl
Tagi: dewajtis, seriale tvp, ekranizacje książek,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dewajtis
Maria Rodziewiczówna1
Okładka książki - Dewajtis

Jedną mamy drogę przed sobą, jeden cel, jedno serce...     Związany przysięgą daną umierającemu ojcu Marek Czertwan musi zająć się żmudzkim majątkiem...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje