Debaty Herbertowskie w Warszawie

Data: 2008-05-05 15:07:37 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Debaty Herbertowskie w Warszawie W Bibliotece Narodowej - Sala Rycerska Pałacu Rzeczypospolitej - odbywa się 10 comiesięcznych Debat Herbertowskich przygotowywanych w ramach Roku Zbigniewa Herberta. Debaty będą otwarte dla szerokiej publiczności i poświęcone różnym aspektom życia i twórczości poety m.in. recepcji jego utworów w Europie, fascynacji światem antycznym, podróżom, przywiązaniu do tradycyjnego patriotyzmu, zaangażowaniu w sprawy polityczne i społeczne, duchowości itp. Celem debat jest przede wszystkim kontynuowanie myśli Herberta - zaproszeni paneliści będą zgłębiać tematy i wątki, które były Herbertowi szczególnie bliskie. Autorem projektu Debat Herbertowskich jest dr Artur Grabowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Debata 1.
27 lutego 2008, godz. 17:00 - Herbert a polskość

    Herbert wielokrotnie podkreślał swoje przywiązanie do tradycyjnego patriotyzmu i emocjonalny związek z polskością. Czy polskość jako przedmiot zainteresowania literatury pozostaje atrakcyjna? Co dzisiaj wyznacza narodowość kultury w sferze symbolicznej? Czy ojczyzna to wybór czy przekleństwo? Co oznacza polskość jako projekt nowoczesności? Nad tymi zagadnieniami dyskutować będą Krzysztof Koehler, Tomasz Merta i Marek Zaleski.
    Prowadzenie: Piotr Kieżun.


Debata 2.
12 marca 2008, godz. 17:00 - Czy poeta może być filozofem?

    Zbigniew Herbert był znakomicie oczytany w filozofii, która zawsze była jego pasją i nauczycielką życia, często bezpośrednio odwoływał się do niej w twórczości literackiej. Jakie były konteksty filozoficzne samego Herberta, a jakie u innych współczesnych pisarzy polskich? Czy poezja i filozofia są różnymi czy podobnymi ścieżkami duchowości? Język poezji a język filozofii. Filozoficzność nowoczesnej literatury. Filozofia jako praktyczny przewodnik życia. Nad tymi zagadnieniami dyskutować będą Krzysztof Dybciak, Zofia Król i Adam Workowski.
    Prowadzenie: Anna Masłoń.


Debata 3.
9 kwietnia 2008, godz. 17:00 - Celan czy Eliot?

    Tematem wiodącym debaty będą mistrzowie, wzory i inspiracje Herberta z kręgu literatury europejskiej i amerykańskiej. W trakcie wieczoru, obok dyskusji teoretycznej, zabrzmi także poezja: będzie można usłyszeć wiersze Eliota, Yeatsa i Kawafisa w przekładzie Antoniego Libery. W debacie wezmą udział Tomasz Burek i Antoni Libera.
    Prowadzenie: Krzysztof Dorosz.


Debata 4.
28 maja 2008, godz. 17:00 - Czy poetę trzeba wygnać z państwa?


Debata 5.
11 czerwca 2008, godz. 17:00 - Dokąd prowadzi Hermes?


Debata 6.
2 lipca 2008, godz. 17:00 - Skąd te głosy? Herbert w teatrze


Debata 7.
10 września 2008, godz. 17:00 - Duchowa geografia Europy


Debata 8.
15 października 2008, godz. 17:00 - Czemu wyraz sztuka daje? Debata połączona z wystawą malarstwa inspirowanego życiem i twórczością Herberta


Debata 9.
12 listopada 2008, godz. 17:00 - Literatura i metafizyka


Debata 10.
3 grudnia 2008, godz. 17:00 - Kochanowski czy Słowacki?

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje