Dać głos mniejszości

Data: 2011-01-19 12:58:10 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Dać głos mniejszości

Co jest grane w miasteczku „Pierniki Małe” w województwie „Piękny Kraj”? 

 

Zostało porwane dziecko, burmistrz ginie w niewyjaśnionych okolicznościach, mieszkańcy miasta kaszlą pod gęstym kopalnianym kurzem a bogata pani inwestor z zagranicy zdaje się wykupywać miejscowość zamiast wspierać jej rozwój. Na domiar złego na horyzoncie pojawia się prasa międzynarodowa i grozi ostatecznym zniszczeniem reputacji miasteczka. Trzeba działać! Należy wybrać nowego burmistrza i innych przedstawicieli grup społecznych, aby ocalić miasto!

 

Te dramatyczne i pełne napięć wydarzenia tworzą tło gry symulacyjnej pt.: „Dać głos mniejszości!”, którą organizuje Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa) w Stuttgarcie przy wsparciu DFK w Raciborzu. Impreza odbędzie się w dniach 4-6 lutego 2011 roku w Górnośląskim Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa w Łubowicach. Gra symulacyjna tworzy element edukacyjny imitując sytuacje, które mogłyby wydarzyć się w rzeczywistości. Celem gry jest wgląd w kształtowanie się międzyludzkich interakcji w sytuacjach nietypowych.

 

Sytuacja konfliktowa w grze bliska jest rzeczywistości, a scenariusz do niej stworzony został przez Holgera Michaela Arndt i Alexandra Burka z „CIVIC – Instytucja Kształcenia Międzynarodowego” w oparciu o prawdziwe społeczne, historyczne i prawne uwarunkowania ramowe funkcjonowania mniejszości niemieckiej w Polsce. Oddaje on realistyczne sytuacje, które mogłyby zdarzyć się we wspólnym funkcjonowaniu polskiej większości i niemieckiej mniejszości.

 

Uczestnicy gry wcielą się w przypisane im role, biorąc tym samym udział w symulacji procesów systemu demokratycznego. Podczas gry chodzi o to, aby przy pomocy danej roli wstawić się w obronie swoich politycznych i społecznych interesów oraz by zbliżyć się do osiągnięcia zadanego sobie celu dzięki dyskusji, negocjacjom i znajdowaniu kompromisów. Role pozostawiają „aktorom” swobodę w tworzeniu osobowości ich postaci tak, aby mogli działać w sposób indywidualny, podejmując własne decyzje w przestrzeni fikcyjno-realnej. Proces nauczania jest tak samo ważny, jak sama zabawa.

 

Przyłącz się do nas i weź udział w grze symulacyjnej! Naucz się politycznego i społecznego działania!

 

Czas i miejsce: 4-6 lutego 2011 roku, Górnośląskie Centrum Kultury i Spotkań im. Eichendorffa, ul. Zamkowa 1-3, Łubowice

 

Gra symulacyjna skierowana jest do wszystkich młodych osób w wieku od 16 do 35 lat, zainteresowanych polityką, przestrzenią społeczną i prawami mniejszości, oraz chcących zapoznać się z procesami podejmowania społecznych i politycznych decyzji. Zaangażowanie, chęć do dyskusji i wyrażania własnych opinii, jak również umiejętność zabawy w grupie są wskazane dla udanego przebiegu symulacji. Dobra znajomość języka niemieckiego może pomóc przeprowadzić grę w języku niemieckim – jednak będzie to zależało od wspólnej decyzji jej uczestników.

 

Zgłoszenia do 31 stycznia br. (mailem, faksem lub telefonicznie). Liczba miejsc jest ograniczona, organizatorzy zapewniają bezpłatny nocleg oraz wyżywienie przez cały weekend. Uczestnicy ponoszą jedynie koszty dojazdu. 

 

Kontakt: Agnieszka Mucha, menadżer ds. kultury ifa w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, tel. 32 461 20 78, faks: 32 461 20 71, e-mail: agnieszka.mucha@haus.pl

Partnerzy:

Instytut Stosunków Kulturalnych z Zagranicą (ifa)

DFK Racibórz

Radio Mittendrin

Więcej o naszej grze symulacyjnej znajdziesz na stronach:

http://www.planspiel-minderheit.de

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje