17 stycznia 2009 obchodzić będziemy piątą rocznicę śmierci Czesława Niemena. Wydaje się, że to dobry moment dla przypomnienia jego osoby, powikłanego życiorysu, drogi artystycznej oraz -przede wszystkim - utworów.
W naszym dziale telewizyjnym opublikowaliśmy wywiad z artystą oraz teledysk do jednej z jego pięknych piosenek. A tymczasem warto postawić sobie bardzo ważne pytania dotyczące twórczości Niemena - czy naprawdę był Wielki? Czy i dlaczego pozostał Idolem?
Odpowiedzi na te i na wiele innych pytań postarał się dać Dariusz Michalski w książce „Niemen. Czy go jeszcze pamiętasz?", która ukaże się 15.01.09 nakładem wydawnictwa MG. Recenzja wkrótce w naszym wortalu.
Kanwą tej książki jest to, co u Niemena było i po Niemenie pozostało najważniejsze: jego muzyka. Osnową zaś rozmowy autora książki z twórcą tej muzyki, jego wypowiedzi i zwierzenia oraz niezbędne komentarze, uzupełnienia i wyjaśnienia tego, co było dawniej i co minęło. Również autokomentarze artysty do jego piosenek, płyt, występów oraz ich recenzji, rejestrowane przez autora niemal od początku kariery solowej Niemena. „Haftem" na tym „podkładzie" są wypowiedzi jego mentorów, współpracowników i przyjaciół. Między innymi Franciszka Walickiego (to on przemienił Wydrzyckiego w Niemena), muzyków Niebiesko-Czarnych i Akwarel, menadżera Jerzego Bogdanowicza (bodaj najlepiej znał kulisy prób i koncertów artysty), reżyserów: Bernarda Forda Hanaoki, Adama Hanuszkiewicza, Janusza Rzeszewskiego i Andrzeja Wajdy, jazzmanów, których przeciągnął na stronę rocka (Zbigniewa Namysłowskiego, Michała Urbaniaka) a także Mieczysławy Buczkówny (która publicznie zaatakowała Niemena za śpiewanie Norwida). Ponadto wiele nieznanych faktów: Niemen śpiewający Majakowskiego, recital telewizyjny skasowany natychmiast po emisji, kulisy intryg przeciwko Niemenowi, jego powrót do San Remo.
Wśród kilkudziesięciu fotografii ilustrujących książkę znajdą się te „obowiązkowe", znane przez wszystkich i od dawna, a także pochodzące z prywatnych archiwów, nigdy nie publikowane.
400 stron, twarda oprawa, format 176 x 250, ISBN 978-83-61297-76-5, cena 49,90 zł
Dariusz MICHALSKI
Historyk muzyki rozrywkowej, dziennikarz, publicysta, prezenter radiowy i telewizyjny. Przez ponad ćwierć wieku redaktor najstarszej w Polsce rubryki muzycznej Metronom w dzienniku „Sztandar Młodych". Autor pięciotomowej Lekkiej muzy (pierwszego w Europie kompendium muzyki rozrywkowej i show businessu), historii polskiej muzyki rozrywkowej (na razie dwóch tomów: Powróćmy jak za dawnych lat... i Piosenka przypomni ci...) oraz książkowych portretów The Beatles, Jerzego Wasowskiego, Aliny Janowskiej, Wojciecha Młynarskiego i Kaliny Jędrusik (w przygotowaniu).