Czarny młyn z nagrodą Astrid Lindgren!

Data: 2010-06-09 09:39:29 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Czarny młyn z nagrodą Astrid Lindgren!

Horror dla nastolatków - "Czarny młyn" Marcina Szczygielskiego - zdobył Grand Prix konkursu literackiego im. Astrid Lindgren na książkę dla dzieci i młodzieży. Tytuły nagrodzonych książek ogłoszono w poniedziałek w Warszawie.

 

  Konkurs literacki im. Astrid Lindgren organizowany jest przez fundację ABCXXI znaną z prowadzonej od lat akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i ma promować książki dla dzieci ważne i ciekawe, uczące myślenia i mądrości, chroniące wrażliwość dziecka, budujące jego pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie. Jury konkursu, który przeprowadzony został w tym roku po raz drugi, przewodniczy Joanna Papuzińska.

W tym roku na konkurs napłynęły 583 prace. W kategorii "dla dzieci od 6 do 10 lat" pierwszą nagrodę otrzymała Barbara Stenka za książkę "Masło przygodowe", a w kategorii "od 10 do 14 lat" jury przyznało dwie pierwsze nagrody ex aequo: Katarzynie Ryrych za powieść "Pipi i ja" oraz Marcinowi Szczygielskiemu za "Czarny młyn". Ta ostatnia powieść została także uhonorowana Grand Prix konkursu - autor otrzymał rzeźbę przedstawiającą Pipi Pończoszankę podnoszącą konia.

Joanna Papuzińska określiła "Czarny młyn" jako "coś w rodzaju rodzimego horroru". "W zapomnianej, popegeerowskiej wiosce złe siły wysysają energię z okolicy, ludzi i przedmiotów. W tle - niepełnosprawna dziewczynka, która ratuje świat" - tak treść książki opisuje przewodnicząca jury konkursu. Papuzińska dodała też, że "do brawurowej akcji i niezwykłych pomysłów autora niektórzy dorośli zapewne będą się musieli przyzwyczaić, ale młodzi czytelnicy znajdą w książce to, co im naprawdę odpowiada".

W tegorocznej, drugiej edycji konkursu, napłynęło więcej niż w zeszłym roku książek dla starszych dzieci. "Tak, jakby zainteresowanie autorów przesunęło się w kierunku czytelników starszych, z wszystkimi tego konsekwencjami - większym zróżnicowaniem gatunków, postaci, ale również tematów czy problemów" - uważa Papuzińska.

Laureaci pierwszych nagród w poszczególnych kategoriach otrzymali po 15 tys. zł. Wszystkie nagrodzone prace zostaną opublikowane na wiosnę przyszłego roku przez partnerujące fundacji wydawnictwa: Literatura, Publicat i Stentor. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje