Czarny młyn z nagrodą Astrid Lindgren!

Data: 2010-06-09 09:39:29 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Czarny młyn z nagrodą Astrid Lindgren!

Horror dla nastolatków - "Czarny młyn" Marcina Szczygielskiego - zdobył Grand Prix konkursu literackiego im. Astrid Lindgren na książkę dla dzieci i młodzieży. Tytuły nagrodzonych książek ogłoszono w poniedziałek w Warszawie.

 

  Konkurs literacki im. Astrid Lindgren organizowany jest przez fundację ABCXXI znaną z prowadzonej od lat akcji "Cała Polska czyta dzieciom" i ma promować książki dla dzieci ważne i ciekawe, uczące myślenia i mądrości, chroniące wrażliwość dziecka, budujące jego pozytywny stosunek do świata i wiarę w siebie. Jury konkursu, który przeprowadzony został w tym roku po raz drugi, przewodniczy Joanna Papuzińska.

W tym roku na konkurs napłynęły 583 prace. W kategorii "dla dzieci od 6 do 10 lat" pierwszą nagrodę otrzymała Barbara Stenka za książkę "Masło przygodowe", a w kategorii "od 10 do 14 lat" jury przyznało dwie pierwsze nagrody ex aequo: Katarzynie Ryrych za powieść "Pipi i ja" oraz Marcinowi Szczygielskiemu za "Czarny młyn". Ta ostatnia powieść została także uhonorowana Grand Prix konkursu - autor otrzymał rzeźbę przedstawiającą Pipi Pończoszankę podnoszącą konia.

Joanna Papuzińska określiła "Czarny młyn" jako "coś w rodzaju rodzimego horroru". "W zapomnianej, popegeerowskiej wiosce złe siły wysysają energię z okolicy, ludzi i przedmiotów. W tle - niepełnosprawna dziewczynka, która ratuje świat" - tak treść książki opisuje przewodnicząca jury konkursu. Papuzińska dodała też, że "do brawurowej akcji i niezwykłych pomysłów autora niektórzy dorośli zapewne będą się musieli przyzwyczaić, ale młodzi czytelnicy znajdą w książce to, co im naprawdę odpowiada".

W tegorocznej, drugiej edycji konkursu, napłynęło więcej niż w zeszłym roku książek dla starszych dzieci. "Tak, jakby zainteresowanie autorów przesunęło się w kierunku czytelników starszych, z wszystkimi tego konsekwencjami - większym zróżnicowaniem gatunków, postaci, ale również tematów czy problemów" - uważa Papuzińska.

Laureaci pierwszych nagród w poszczególnych kategoriach otrzymali po 15 tys. zł. Wszystkie nagrodzone prace zostaną opublikowane na wiosnę przyszłego roku przez partnerujące fundacji wydawnictwa: Literatura, Publicat i Stentor. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje