Z okazji stulecia powstania amerykańskiej organizacji, działającej na rzecz obrony wolności słowa, powstała wyjątkowa instalacja. Pomysł Jenny Holzer rozświetlił Rockefeller Center w Nowym Jorku cytatami wyjątkowych autorów.
Wolność słowa, zwłaszcza w kontekście książek, w Stanach Zjednoczonych nie ma się najlepiej. Listy zakazanych książek się wydłużają, nie braknie również zwolnień nauczycieli. Dlatego tak istotną rolę odgrywa PEN America. Jest to organizacja non-profit, która stoi na skrzyżowaniu literatury oraz praw człowieka, aby chronić swobodę wypowiedzi zarówno Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Jak przedstawia się atrakcja, która powstała w celu uczczenia 100. rocznicy powstania PEN America?
Cytaty znanych autorów rozświetliły centrum Nowego Jorku
Na pomysł znanej artystki, Jenny Holzer, składa się wielkoskalowa publiczna instalacja artystyczna, która oświetla trzy budynki w kultowym Rockefeller Center na Manhattanie. Co wieczór o zachodzie słońca od środy 14 września do niedzieli 18 września na fasadach Rockefeller Plaza, La Maison Francaise oraz British Empire Building zostały wyświetlone wybrane cytaty pisarzy i artystów, którzy od 1922 roku wspierali inicjatywę PEN America, mającą na celu ochronę wolności wypowiedzi.
Czytaj również: Sanah śpiewa wiersze Mickiewicza, Asnyka i Słowackiego
Instalacja plenerowa, zatytułowana Speech Itself, będzie zawierała cytaty ponad 60 autorów. Wypowiedzi stanowią wizualny hołd dla prawa do swobodnego wyrażania siebie. W projekcie nie mogło zabraknąć Margaret Atwood, która znana jest ze swojej proaktywnej postawy społecznej. Nowojorczycy, w ramach instalacji, mogli przeczytać następujące słowa autorki:
W świecie, w którym głosy niezależne są coraz bardziej tłumione, PEN nie jest luksusem, jest koniecznością
– powiedziała autorka Opowieści Podręcznej.
W październiku tego roku autorka wzięła także udział w Lviv Book Forum 2022, ukraińskim festiwalu literackim, który został zorganizowany we Lwowie. Atwood uczestniczyła w spotkaniu autorskim dzięki połączeniu internetowemu. W 2018 roku Atwood podpisała apel amerykańskiego PEN Center w obronie Olega Sentsova, ukraińskiego reżysera, który został więźniem politycznym w Rosji.
Wśród wybranych autorów między innymi Salman Rushdie
Wśród autorów pojawi się również Salman Rushdie, który na własnej skórze odczuł, z jakim niebezpieczeństwem wciąż wiązać się może wolność słowa. Pisarz tego roku został zaatakowany nożem podczas swojego wykładu w Chautauqua w Nowym Jorku. Atak związany był z jego twórczością, a szczególnie z książką Szatańskie wersety, którą część wyznawców islamu uznała za bluźnierczą. Warto dodać, że pisarz przez lata pełnił funkcję prezesa PEN America, a także jest również założycielem PEN World Voices Festival. Jest to największy międzynarodowy festiwal literacki w Stanach Zjednoczonych i jedyny, który koncentruje się na prawach człowieka.
Może zainteresuje Cię również...
- Polscy twórcy książek przeciw dyskryminacji osób LGBT
- Palili książki w ramach projektu kanadyjskiego kuratorium
- Pisarze apelują: "grozi dziś w Polsce de facto polityczna i ideologiczna cenzura".
Kolejną autorką, która wzięła udział w tworzeniu instalacji, jest Toni Morrison. To właśnie między innymi twórczość tej pisarki została zakazana w Stanach Zjednoczonych. Jej powieść Najbardziej niebieskie oko trafiła na listy zakazanych książek ze względu na zawarte w niej wątki LGBT. Wśród artystów znaleźli się również: Ayad Akhtar, Kwame Anthony Appiah, Ron Chernow, Henry Louis Gates Jr., Joy Harjo, Jhumpa Lahiri, Yoon Ha Lee oraz Alejandro Zambra.
Wszyscy wymienieni artyści są w jakiś sposób związani z PEN America i reprezentują istotny głos w walce o wolność wypowiedzi. Instalacja Jenny Holzer to naprawdę wyjątkowa i oryginalna inicjatywa, która jest bardzo potrzebna w obecnych czasach. PEN America, w swoją 100. rocznicę powstania, rzuca światło na cenzurę i wykluczenie. Zwraca również uwagę na ingerencje rządu w swobodny przepływ informacji, na uciszanie i prześladowanie pisarzy, a także podkreśla, jak ogromne znaczenie ma wolność słowa.
Tagi: polityka usa, wolność słowa, autorzy, cytaty,