Nowy Jork rozświetlony cytatami Atwood, Rushdiego i Morrison

Data: 2022-10-17 11:54:42 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Z okazji stulecia powstania amerykańskiej organizacji, działającej na rzecz obrony wolności słowa, powstała wyjątkowa instalacja. Pomysł Jenny Holzer rozświetlił Rockefeller Center w Nowym Jorku cytatami wyjątkowych autorów. 

Obrazek w treści Nowy Jork rozświetlony cytatami Atwood, Rushdiego i Morrison [jpg]
Fot. Pen.org

Wolność słowa, zwłaszcza w kontekście książek, w Stanach Zjednoczonych nie ma się najlepiej. Listy zakazanych książek się wydłużają, nie braknie również zwolnień nauczycieli. Dlatego tak istotną rolę odgrywa PEN America. Jest to organizacja non-profit, która stoi na skrzyżowaniu literatury oraz praw człowieka, aby chronić swobodę wypowiedzi zarówno Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Jak przedstawia się atrakcja, która powstała w celu uczczenia 100. rocznicy powstania PEN America?

Cytaty znanych autorów rozświetliły centrum Nowego Jorku

Na pomysł znanej artystki, Jenny Holzer, składa się wielkoskalowa publiczna instalacja artystyczna, która oświetla trzy budynki w kultowym Rockefeller Center na Manhattanie. Co wieczór o zachodzie słońca od środy 14 września do niedzieli 18 września na fasadach Rockefeller Plaza, La Maison Francaise oraz British Empire Building zostały wyświetlone wybrane cytaty pisarzy i artystów, którzy od 1922 roku wspierali inicjatywę PEN America, mającą na celu ochronę wolności wypowiedzi.

Czytaj również: Sanah śpiewa wiersze Mickiewicza, Asnyka i Słowackiego

Instalacja plenerowa, zatytułowana Speech Itself, będzie zawierała cytaty ponad 60 autorów. Wypowiedzi stanowią wizualny hołd dla prawa do swobodnego wyrażania siebie. W projekcie nie mogło zabraknąć Margaret Atwood, która znana jest ze swojej proaktywnej postawy społecznej. Nowojorczycy, w ramach instalacji, mogli przeczytać następujące słowa autorki:

W świecie, w którym głosy niezależne są coraz bardziej tłumione, PEN nie jest luksusem, jest koniecznością

– powiedziała autorka Opowieści Podręcznej.

W październiku tego roku autorka wzięła także udział w Lviv Book Forum 2022, ukraińskim festiwalu literackim, który został zorganizowany we Lwowie. Atwood uczestniczyła w spotkaniu autorskim dzięki połączeniu internetowemu. W 2018 roku Atwood podpisała apel amerykańskiego PEN Center w obronie Olega Sentsova, ukraińskiego reżysera, który został więźniem politycznym w Rosji.

Wśród wybranych autorów między innymi Salman Rushdie

Wśród autorów pojawi się również Salman Rushdie, który na własnej skórze odczuł, z jakim niebezpieczeństwem wciąż wiązać się może wolność słowa. Pisarz tego roku został zaatakowany nożem podczas swojego wykładu w Chautauqua w Nowym Jorku. Atak związany był z jego twórczością, a szczególnie z książką Szatańskie wersety, którą część wyznawców islamu uznała za bluźnierczą. Warto dodać, że pisarz przez lata pełnił funkcję prezesa PEN America, a także jest również założycielem PEN World Voices Festival. Jest to największy międzynarodowy festiwal literacki w Stanach Zjednoczonych i jedyny, który koncentruje się na prawach człowieka.

Może zainteresuje Cię również...

Kolejną autorką, która wzięła udział w tworzeniu instalacji, jest Toni Morrison. To właśnie między innymi twórczość tej pisarki została zakazana w Stanach Zjednoczonych. Jej powieść Najbardziej niebieskie oko trafiła na listy zakazanych książek ze względu na zawarte w niej wątki LGBT. Wśród artystów znaleźli się również: Ayad Akhtar, Kwame Anthony Appiah, Ron Chernow, Henry Louis Gates Jr., Joy Harjo, Jhumpa Lahiri, Yoon Ha Lee oraz Alejandro Zambra.

Wszyscy wymienieni artyści są w jakiś sposób związani z PEN America i reprezentują istotny głos w walce o wolność wypowiedzi. Instalacja Jenny Holzer to naprawdę wyjątkowa i oryginalna inicjatywa, która jest bardzo potrzebna w obecnych czasach. PEN America, w swoją 100. rocznicę powstania, rzuca światło na cenzurę i wykluczenie. Zwraca również uwagę na ingerencje rządu w swobodny przepływ informacji, na uciszanie i prześladowanie pisarzy, a także podkreśla, jak ogromne znaczenie ma wolność słowa.

Tagi: polityka usa, wolność słowa, autorzy, cytaty,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szatańskie wersety
Salman Rushdie0
Okładka książki - Szatańskie wersety

"Szatańskie wersety", jako pełna literackich aluzji i cytatów, misternie skonstruowana opowieść o tym - cytując samego autora - ,,w jaki sposób...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje