Co czytać wiosną? Książki dla małych i dużych miłośników dobrej lektury!

Data: 2024-03-11 11:48:55 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Wiosna powoli, lecz nieuchronnie ogarnia świat wokół nas. W tym roku, jak się zdaje, przyszła nieco wcześniej, lecz wciąż niewysokie temperatury i przelotne opady sprawiają, że wieczory nadal chętnie spędzamy w domu. Na przykład – przy lekturze dobrej książki. Dziś mamy 3 propozycje dla fanów literatury w każdym wieku. 

Kobieta czytająca książkę na trawie
fot. Pixabay.com

Przezabawna książka nie tylko dla najmłodszych. Detektyw Pozytywka Grzegorza Kasdepke

Najmłodszym polecamy Detektywa Pozytywkę. Choć to lektura w wielu szkołach, dzieci bardzo doceniają poczucie humoru docenianego autora, Grzegorza Kasdepke. 

Książka opowiada o panu Pozytywce, właścicielu agencji detektywistycznej, który zgłębia sekrety swoich sąsiadów. Bo przecież każdy z nas ma coś na sumieniu, każdy też coś ukrywa. Pozytywka to nietuzinkowy detektyw. Jako broni używa wyłącznie kaktusa, a nietuzinkowe obyczaje i niezwykły sposób myślenia sprawia, że podczas lektury nie sposób się nie uśmiechnąć. Bardzo ciekawym zabiegiem jest również umieszczenie odpowiedzi na niektóre zagadki na końcu książki, dzięki czemu młodzi czytelnicy będą mogli samodzielnie poprowadzić śledztwo i sprawdzić się w roli detektywów.

Dzieci z klas 1-3 z pewnością będą bawiły się znakomicie, a jeśli dorośli zdecydują się czytać wspólnie z nimi, również nie raz i nie dwa zaśmieją się w głos. Kto wie, może skłoni to ich do sięgnięcia po pozostałe tomy o przygodach nietuzinkowego detektywa? Osobom, które wolą słuchać niż czytać, warto polecić audiobook na podstawie Detektywa Pozytywki w znakomitej interpretacji Krzysztofa Tyńca.

Niezwykła fantastyka dla młodych dorosłych. Okrutny książę Holly Black

Młodzież – wiadomo - poszukuje dużo mocniejszych wrażeń. Wielu nastolatków chętnie przeniesie się w fantastyczne światy wraz z bohaterami książki Okrutny książę Holly Black. Tę pisarkę znają wszyscy miłośnicy oraz znawcy literatury dziecięcej i młodzieżowej. Dla nieco młodszych odbiorców stworzyła ona cykl Kroniki Spiderwick. Teraz, gdy jej czytelnicy nieco dorośli, proponuje im opowieść o siedemnastolatce, która zostaje porwana i trafia do krainy wróżek. Czy uda jej się powrócić? 

Gdy ma miejsce wyjątkowo brutalna zbrodnia, życie trzech sióstr zmienia się na zawsze. Zostają one porwane i trafiają do wyjątkowo nieprzyjaznego świata Elysium, zamieszkiwanego przez elfy. Nie są one jednak chodzącymi ideałami, jak chociażby w twórczości Tolkiena. To istoty o pięknych obliczach, lecz obrzydliwych sercach i plugawych duszach, kochające zbrodnie, intrygi i skłonne do popełnienia najgorszych podłości. A Jude, bohaterka książki? Jude chce być lepsza niż one. Pod każdym względem. Posiada też niezwykłą umiejętność, która pomoże jej poradzić sobie w obcej rzeczywistości. Ale czy osiągnie swój cel? Pokona elfy? A może stanie na ich czele. Aby się o tym przekonać, trzeba sięgnąć po powieść Holly Black. Warto podkreślić, że poleca ją sama Leigh Bardugo, autorka zekranizowanego przez Netflix cyklu Cień i kość

Klasyka fantastyki. Diuna i Mesjasz Diuny Franka Herberta

Zarówno nastoletni, jak i dorośli miłośnicy literatury, chętnie sięgną zapewne po cykl Franka Herberta Kroniki Diuny. Wydarzenia opisane w pierwszej powieści z serii – Diunie – poznaliśmy za sprawą dwóch kasowych filmów Denisa Villeneuve. Jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się, co wydarzyło się dalej – tym bardziej, że nie wiemy na razie, czy i kiedy powstaną kolejne filmy z serii – powinien sięgnąć po powieść Mesjasz Diuny

Przypomnijmy – w pierwszej powieści z serii na rozkaz wielkiego imperatora dotychczas władający pustynną planetą Diuna ród Harkonnenów musi opuścić te tereny. Oznacza to, że Harkonnenowie tracą potężne pieniądze, płynące z pozyskiwania Przyprawy – szczególnie ważnego surowca, eksportowanego później na krańce wszechświata. Władzę na Diunie przyjmują Atrydzi, przeciwnicy polityczni Harkonnenów. Niestety, książę Leto Atryda nie będzie mógł długo cieszyć się władzą – dochodzi do zamachu, który udaje się przetrwać księciu Paulowi Atrydzie. Ten ma odegrać szczególną rolę w historii wszechświata. Tymczasem jednak musi przetrwać i poprowadzić rodowitych mieszkańców Diuny do walki. 

Pierwszy tom Kronik Diuny od drugiej powieści z serii dzieli kilkanaście lat. Paul, nazywany Mesjaszem, Muad Dibem, żeni się z księżniczką Irulaną i po długich walkach pokonuje ród Harkonnenów oraz żołnierzy imperium, sardaukarów. W efekcie przejmuje też władzę w Imperium. Diuna staje się nową stolicą, a Paul rządzi, kierując się proroctwami. Z czasem jego rządy coraz bardziej przeszkadzają siłom, które dotychczas wpływały na losy imperium. Zakon Bene Gesserit, Bene Tleilax oraz Gildia Kosmiczna zaczynają kolejne intrygi przeciwko władcy. Ten zna wprawdzie przyszłość swoją i państwa, którym rządzi. Ale czy pomoże mu to w zapobieżeniu ziszczenia się wizji, których doznaje? 

Cykl Kroniki Diuny zachwyca od lat. Został wyróżniony licznymi nagrodami i uznany za klasykę gatunku. To chyba najlepsza rekomendacja, by po powieści Franka Herberta sięgnąć. 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje