Chiny blisko! - premiera nowego numeru "Krytyki Politycznej"

Data: 2012-01-25 10:17:33 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Chiny blisko! - premiera nowego numeru

27 stycznia o godz. 18 zapraszamy do Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat na dyskusję Chiny blisko! Udział wezmą: prof. Bogdan Góralczyk (Centrum Europejskie UW, red. naczelny rocznika "Azja-Pacyfik"), prof. Jan Rowiński (Instytut Stosunków Międzynarodowych UW), Artur Gradziuk (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych). Prowadzenie: Jakub Bożek (Krytyka Polityczna).
Punktem wyjścia do dyskusji będzie 29. numer "Krytyki Politycznej": Chiny blisko.



Podczas spotkania zastanowimy się, jak będą wyglądać Chiny po wyborach 2012 i 2013 roku i co oznacza zmiana polityczna dla stosunków międzynarodowych i dla wewnętrznej sytuacji Chin? Omówimy mocne i słabe strony chińskiego modelu gospodarczego. Przyjrzymy się zamieszkom i wybuchom agresji ludności jako symptomowi kryzysu wewnętrznego w Chinach oraz skutkom rosnącego rozwarstwienia dochodowego w Chinach.



27 stycznia, piątek, godz. 18.00
Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, ul. Nowy Świat 63, Warszawa



O NUMERZE:


Chiny blisko? Do tej pory były dla Europy raczej tym, co najdalsze, najbardziej egzotyczne i obce. Dziś Chiny są blisko w jak najbardziej dosłownym sensie. Wystarczy przejść się do dowolnego sklepu i sprawdzić, gdzie wyprodukowano większość dostępnych w nim towarów. Pogrążającą się w kryzysie Europę mają ratować chińskie nadwyżki budżetowe, chiński kapitał z impetem godnym XIX-wiecznych europejskich kolonizatorów penetruje Afrykę w poszukiwaniu surowców naturalnych, gleby, paliw.



Zebrane w numerze teksty próbują odebrać Chinom ich „chińskość”, spojrzeć na współczesność i najnowszą historię tego kraju jak na symptom ogólnych trendów. Wśród autorów m.in. Giovanni Arrighi,  Wang Hui, Jane Hardy, Ai Weiwei.



Poza tym Andrzej Leder pyta o zapomnianą polską rewolucję mocniejszą niż wszystkie rewolucje francuskie razem wzięte. Mariusz Sieniewicz przedstawia fragment swojej najnowszej powieści, drukujemy też po raz pierwszy po polsku wielką nadzieję węgierskiej prozy – Noemi Kiss. Przedstawiamy także dalsze losy Ruchu Oburzonych, który z Hiszpanii wychodzi nie tylko na całą Europę, ale i na Stany Zjednoczone czy Izrael. Kwestionariusz Żiżka wypełnia najbardziej znany obecnie włoski filozof – Gianni Vattimo.

Czytaj fragment.


Zamów w księgarni internetowej KP.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje