Cassandra Clare: przygoda, magia i miłość

Data: 2013-03-13 11:07:09 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Cassandra Clare: przygoda, magia i miłość

Cykl Dary Anioła okazał się sporym sukcesem. Dlatego aby zadowolić czytelniczki, spragnione odpowiedzi na pytania o genezę i pochodzenie bohaterki serii, Cassandra Clare napisała cykl sprzed wydarzeń rozgrywających się w cyklu Dary Anioła. To właśnie seria Diabelskie maszyny – osadzona w tych samych realiach, ale przenosząca czytelnika w przeszłość, do XIX wieku.

 

Wiktoriański Londyn to często wykorzystywana sceneria powieści - nie tylko fantastycznych. Oferuje wiele ciekawych elementów do wykorzystania w fabule. Atmosfera rozkwitu brytyjskiego imperium, surowość obyczajów, rozkwit techniki i szczyt epoki pary: te wszystkie elementy pobudzają wyobraźnię, gdyż są różne od współczesności, ale jednocześnie na tyle bliskie, by bez problemu można było je sobie wyobrazić. Stylizację widać nieco w zachowaniu postaci, sposobie wyrażania się, zwyczajach. Większość akcji, podobnie jak we wcześniejszych książkach, rozgrywa się w Instytucie lub lokalizacjach bezpośrednio związanych z nadnaturalnymi mocami i istotami. Ukłonem w stronę epoki jest natura głównego zagrożenia, czyhającego na bohaterów. Tytuł cyklu jawnie to sugeruje: tym razem młodzi Nocni Łowcy będą się musieli zmierzyć z wrogiem nie magicznym (chociaż i tacy się pojawiają), ale mechanicznym; z przeciwnikami, do walki z którymi nie byli stworzeni. Oto wkład Cassandy Clare w steampunk, literaturę, która osadzona jest w wieku wiktoriańskiej rewolucji technicznej i wykorzystuje elementy charakterystyczne dla tego okresu: maszyny, jak na przykład prototyp komputera („maszyny różnicowej”), wynaleziony i zbudowany przez lorda Babbage’a. Clare wykorzystuje elementy steampunkowe, często związane z epoką wiktoriańską.

 

Zarówno Mechaniczny anioł, jak i Miasto Kości rozpoczynają cykle. Nowi bohaterowie, dwójka głównych protagonistów, Tessa i Will, stanowią niemalże dokładne odbicia Clary i Jace’a. Ona, obdarzona talentem, ale tego nieświadoma, nagle zostaje wciągnięta do obcego i dziwnego świata Nocnych Łowców. On, niepokorny buntownik, świetny wojownik o niejasnej przeszłości. Razem tworzą parę pełną przeciwieństw, dochodzi między nimi do nieporozumień i kłótni; to związek dynamiczny i interesujący.

 

Seria Diabelskie Maszyny nie sprawi zawodu fanom wcześniejszych książek Clare; dostaną oni dokładnie to, czego oczekują. Mało tego: nie powinni ani przez moment odczuć konfuzji, gdyż poza detalami i kilkoma dodatkami w książce odnajdą dobrze znane elementy. W pierwszej części Diabelskich maszyn autorce udało się stworzyć nieco bardziej urozmaiconą fabułę, postaci nabrały wyrazistości i nie wszystkie zachowania są zupełnie jednoznaczne. Już 8 maja ukaże się kolejna powieść Cassandry Clare Mechaniczna księżniczka, a w lato czeka nas film! Długo oczekiwana ekranizacja Miasta Kości ma swoją amerykańską premierę w sierpniu 2013, a niedługo potem będzie miała miejsce i polska premiera. Linki do możliwości zakupu wszystkich ebooków z obu serii dostępne są na stronie www.mag.com.pl.

 

informacja nadesłana

fot. autorki: http://www.cassandraclare.com/about/

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje