Cały ten jazz - w jednej książce

Data: 2009-08-04 11:03:45 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Cały ten jazz - w jednej książce

Już wkrótce nakładem Grupy INFOMAX ukaże się 100 wykładów Jacka Niedzieli, składających się na kompletną historię jazzu. Wortal Granice.pl sprawuje nad książką patronat i poleca ją uwadze czytelników.

 

Historię Jazzu. 100 wykładów pragniemy skierować nie tylko do pasjonatów, ekspertów i znawców tematu, ale i stale rosnącego grona słuchaczy. Odkrywamy w niej korzenie i ewolucje jazzu oraz biografie najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku.

Jazz, by narodzić się i rozwinąć, potrzebował wielu czynników: bogatej afrykańskiej tradycji, gorączki przebudzenia religijnego, beznadziei niewolnictwa, 4 milionów Afroamerykanów walczących o wolność. Stad podobnie jak sam jazz, będący syntezą kultur i wielu czynników, książka zawiera elementy historii, dokumentu, reportażu, biografie i dyskografie.

Ubarwiają ja opowieści i anegdoty, jak ta o złamanym smyczku kontrabasisty, który w ten sposób spopularyzował technikę pizzicato. Książka powstawała i dojrzewała przez ostatnie trzy lata, stanowiąc największą przygodę  życiową, w którą autor zabiera czytelnika zapraszając do wspólnej wędrówki przez kolejne style muzyczne.

 

Recenzje

„Historia Jazzu” to pozycja interesująca i rzetelnie napisana. Z pewnością każdy zainteresowany współczesną kulturą powinien ją mieć. Z nie wszystkimi poglądami w niej wyrażonymi się zgadzam, ale gorąco polecam i zachęcam do lektury.

Tomasz Stańko

 

„Historia Jazzu” Jacka Niedzieli to spojrzenie na jazz z szerszej perspektywy, pomagające zrozumieć jego historyczny kontekst i funkcję społeczną. To również skarbnica ciekawostek o życiu moich idoli. Czytając tę książkę uzmysłowiłem sobie jak złożonym zjawiskiem jest jazz. Jazz jako uboczny produkt historii oraz zjawisko wynikające ze spotkań konkretnych osób.

Leszek Możdżer

 

Od wydawcy:

Oddajemy do rąk Czytelnika książkę wyjątkową, pełną pasji i twórczego zapału. Osadzoną w szerokim kontekście społeczno-kulturowym, historycznym i politycznym. Mocno nasycone faktami, datami i nazwiskami rozdziały mają za zadanie zabrać Czytelnika w podróż, do której będzie dobrze przygotowany, tak by poczuł klimat, w jakim rodził się, dojrzewał i przechodził transformacje jazz. „Historia jazzu” Jacka Niedzieli odkrywa przed nim fascynujące historie, postaci i powiązania, które kryją się za wieloma znanymi nagraniami.


Jesteśmy przekonani, że ogromny wysiłek autora i pomoc ze strony wydawcy sprawiły, że przekazujemy Czytelnikowi materiał obszerny i dobrze opracowany. Nie sposób w jednym tomie wyczerpać tak bogatego tematu. Mając na uwadze fakt, że mimo tak znacznej objętości publikacji znajdą się odbiorcy, którzy kończąc lekturę, będą czuć niedosyt i przejawiać potrzebę zgłębienia tematu, opracowano aneks do książki i bogaty dodatek zdjęciowy.


W zamierzeniu autora i wydawcy miała być to praca syntetyzująca, wskazująca na kształtujące i przenikające się style muzyczne, historie ich powstania, biografie znanych muzyków, zjawiska społeczne, najważniejsze instrumenty i wytwórnie płytowe.


Może znajdzie się garstka Czytelników o poglądach odmiennych od prezentowanych wizji i refleksji. Zarówno autor, jak i wydawca, mając tego świadomość, postanowili nie rezygnować z emocjonalnych i osobistych odniesień, stąd między innymi pisownia nazw przedstawicieli ras – Biali i Czarni – dużymi literami. Z podobnych powodów zamieszczamy obszerne fragmenty w języku angielskim: teksty piosenek, wypowiedzi krytyków, twórców. Wprawdzie język polski jest bardzo bogaty, jednak nie zawsze w pełni oddaje znaczenie słów, a zwłaszcza dwuznaczności języka angielskiego, szczególnie slangowego.


Publikacja opatrzona została również obszernym dodatkiem, w którym Czytelnik odnajdzie odpowiedzi na pytania dotyczące fachowych terminów, użytych skrótów oraz kalendarium i indeks nazwisk. Mamy nadzieję, że ułatwią one poruszanie się po tym obszernym i bogatym w treści dziele.

Szczególne podziękowania składamy Panu Markowi Karewiczowi, który udostępnił nam bazę swoich fotografii oraz kuratorowi Hogan Jazz Archive Ph.D. Bruce’owi Boydowi Raeburnowi z Uniwersytetu w Tuluanie w Nowym Orleanie za przekazanie do publikacji interesujących materiałów zdjęciowych.

 

Życzymy pasjonującej lektury.

 

O autorze:

Dr hab. Jacek Niedziela – kontrabasista, kompozytor, wykładowca. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, pełnił funkcję dziekana/dyrektora Wydziału/Instytutu Jazzu w latach 2002-2005. Wykłada także na Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Uniwersytecie Zielonogórskim. Wykształcił kilkudziesięciu absolwentów – dziś tak znane postaci sceny jazzowej jak: Adam Kowalewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Barański, Tomasz Kupiec, Robert Kubiszyn, Kuba Olejnik czy Maciej Adamczak. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

 

Jako muzyk współpracował uznanymi amerykańskimi artystami takimi jak: Eddie Henderson, Art Farmer, John Clayton, Victor Lewis, Bobby Watson, Kevin Mahogany, Mike Mainieri, Deborah Brown, Jack Walrath, Garrison Fewell, a także czołówką polskiej sceny jazzowej - Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak, Piotr Wojtasik. Prowadził też własny zespół. Uczestnik licznych festiwali jazzowych w kraju i za granica. W czerwcu 2007 został zaproszony do zaprezentowania solowego recitalu podczas Światowej Konwencji Kontrabasowej w Oklahoma City, USA.

 

Ma w dorobku ponad 30 nagranych płyt, w tym 5 autorskich, występy w całej niemal Europie i USA. W latach 1998, 2002-2004, 2006-2007 w ankiecie pisma Jazz Forum uznany został najlepszym polskim kontrabasistą jazzowym. Solowa płyta „Bassville” została nominowana do Nagrody Fryderyka w 2006.

 

Wykładowca letnich warsztatów jazzowych, juror wielu konkursów. Nagrodzony ministerialnym medalem Gloria Artis i prezydenckim Srebrnym Krzyżem Zasługi. Brał udział również w licznych sesjach nagraniowych Polskiego Radia i programach telewizyjnych.

 

Więcej  http://www.jacekniedziela.com/

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje