Cały ten jazz - w jednej książce

Data: 2009-08-04 11:03:45 | Ten artykuł przeczytasz w 8 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Cały ten jazz - w jednej książce

Już wkrótce nakładem Grupy INFOMAX ukaże się 100 wykładów Jacka Niedzieli, składających się na kompletną historię jazzu. Wortal Granice.pl sprawuje nad książką patronat i poleca ją uwadze czytelników.

 

Historię Jazzu. 100 wykładów pragniemy skierować nie tylko do pasjonatów, ekspertów i znawców tematu, ale i stale rosnącego grona słuchaczy. Odkrywamy w niej korzenie i ewolucje jazzu oraz biografie najwybitniejszych przedstawicieli tego gatunku.

Jazz, by narodzić się i rozwinąć, potrzebował wielu czynników: bogatej afrykańskiej tradycji, gorączki przebudzenia religijnego, beznadziei niewolnictwa, 4 milionów Afroamerykanów walczących o wolność. Stad podobnie jak sam jazz, będący syntezą kultur i wielu czynników, książka zawiera elementy historii, dokumentu, reportażu, biografie i dyskografie.

Ubarwiają ja opowieści i anegdoty, jak ta o złamanym smyczku kontrabasisty, który w ten sposób spopularyzował technikę pizzicato. Książka powstawała i dojrzewała przez ostatnie trzy lata, stanowiąc największą przygodę  życiową, w którą autor zabiera czytelnika zapraszając do wspólnej wędrówki przez kolejne style muzyczne.

 

Recenzje

„Historia Jazzu” to pozycja interesująca i rzetelnie napisana. Z pewnością każdy zainteresowany współczesną kulturą powinien ją mieć. Z nie wszystkimi poglądami w niej wyrażonymi się zgadzam, ale gorąco polecam i zachęcam do lektury.

Tomasz Stańko

 

„Historia Jazzu” Jacka Niedzieli to spojrzenie na jazz z szerszej perspektywy, pomagające zrozumieć jego historyczny kontekst i funkcję społeczną. To również skarbnica ciekawostek o życiu moich idoli. Czytając tę książkę uzmysłowiłem sobie jak złożonym zjawiskiem jest jazz. Jazz jako uboczny produkt historii oraz zjawisko wynikające ze spotkań konkretnych osób.

Leszek Możdżer

 

Od wydawcy:

Oddajemy do rąk Czytelnika książkę wyjątkową, pełną pasji i twórczego zapału. Osadzoną w szerokim kontekście społeczno-kulturowym, historycznym i politycznym. Mocno nasycone faktami, datami i nazwiskami rozdziały mają za zadanie zabrać Czytelnika w podróż, do której będzie dobrze przygotowany, tak by poczuł klimat, w jakim rodził się, dojrzewał i przechodził transformacje jazz. „Historia jazzu” Jacka Niedzieli odkrywa przed nim fascynujące historie, postaci i powiązania, które kryją się za wieloma znanymi nagraniami.


Jesteśmy przekonani, że ogromny wysiłek autora i pomoc ze strony wydawcy sprawiły, że przekazujemy Czytelnikowi materiał obszerny i dobrze opracowany. Nie sposób w jednym tomie wyczerpać tak bogatego tematu. Mając na uwadze fakt, że mimo tak znacznej objętości publikacji znajdą się odbiorcy, którzy kończąc lekturę, będą czuć niedosyt i przejawiać potrzebę zgłębienia tematu, opracowano aneks do książki i bogaty dodatek zdjęciowy.


W zamierzeniu autora i wydawcy miała być to praca syntetyzująca, wskazująca na kształtujące i przenikające się style muzyczne, historie ich powstania, biografie znanych muzyków, zjawiska społeczne, najważniejsze instrumenty i wytwórnie płytowe.


Może znajdzie się garstka Czytelników o poglądach odmiennych od prezentowanych wizji i refleksji. Zarówno autor, jak i wydawca, mając tego świadomość, postanowili nie rezygnować z emocjonalnych i osobistych odniesień, stąd między innymi pisownia nazw przedstawicieli ras – Biali i Czarni – dużymi literami. Z podobnych powodów zamieszczamy obszerne fragmenty w języku angielskim: teksty piosenek, wypowiedzi krytyków, twórców. Wprawdzie język polski jest bardzo bogaty, jednak nie zawsze w pełni oddaje znaczenie słów, a zwłaszcza dwuznaczności języka angielskiego, szczególnie slangowego.


Publikacja opatrzona została również obszernym dodatkiem, w którym Czytelnik odnajdzie odpowiedzi na pytania dotyczące fachowych terminów, użytych skrótów oraz kalendarium i indeks nazwisk. Mamy nadzieję, że ułatwią one poruszanie się po tym obszernym i bogatym w treści dziele.

Szczególne podziękowania składamy Panu Markowi Karewiczowi, który udostępnił nam bazę swoich fotografii oraz kuratorowi Hogan Jazz Archive Ph.D. Bruce’owi Boydowi Raeburnowi z Uniwersytetu w Tuluanie w Nowym Orleanie za przekazanie do publikacji interesujących materiałów zdjęciowych.

 

Życzymy pasjonującej lektury.

 

O autorze:

Dr hab. Jacek Niedziela – kontrabasista, kompozytor, wykładowca. Profesor Akademii Muzycznej w Katowicach, pełnił funkcję dziekana/dyrektora Wydziału/Instytutu Jazzu w latach 2002-2005. Wykłada także na Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Uniwersytecie Zielonogórskim. Wykształcił kilkudziesięciu absolwentów – dziś tak znane postaci sceny jazzowej jak: Adam Kowalewski, Sławomir Kurkiewicz, Michał Barański, Tomasz Kupiec, Robert Kubiszyn, Kuba Olejnik czy Maciej Adamczak. Prowadził też gościnne wykłady na uniwersytetach w Louisville (Kentucky) i Cinncinatti w USA.

 

Jako muzyk współpracował uznanymi amerykańskimi artystami takimi jak: Eddie Henderson, Art Farmer, John Clayton, Victor Lewis, Bobby Watson, Kevin Mahogany, Mike Mainieri, Deborah Brown, Jack Walrath, Garrison Fewell, a także czołówką polskiej sceny jazzowej - Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Lora Szafran, Mieczysław Szcześniak, Piotr Wojtasik. Prowadził też własny zespół. Uczestnik licznych festiwali jazzowych w kraju i za granica. W czerwcu 2007 został zaproszony do zaprezentowania solowego recitalu podczas Światowej Konwencji Kontrabasowej w Oklahoma City, USA.

 

Ma w dorobku ponad 30 nagranych płyt, w tym 5 autorskich, występy w całej niemal Europie i USA. W latach 1998, 2002-2004, 2006-2007 w ankiecie pisma Jazz Forum uznany został najlepszym polskim kontrabasistą jazzowym. Solowa płyta „Bassville” została nominowana do Nagrody Fryderyka w 2006.

 

Wykładowca letnich warsztatów jazzowych, juror wielu konkursów. Nagrodzony ministerialnym medalem Gloria Artis i prezydenckim Srebrnym Krzyżem Zasługi. Brał udział również w licznych sesjach nagraniowych Polskiego Radia i programach telewizyjnych.

 

Więcej  http://www.jacekniedziela.com/

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje