Bill Willingham, scenarzysta recenzowanych w naszym wortalu cykli komiksowych "Fables" (publikowany w Polsce za pośrednictwem wydawnictwa Egmont Polska jako "Baśnie..." ) i "House of Mystery" uhonorowany został nagrodą im. Willa Eisnera, która powszechnie nazywana jest komiksowym Oskarem.
Ale to nie koniec nagród, jakie spłynęły na "Baśnie"
James Jean, który jest twórcą okładek "Baśni", otrzymał nagrodę dla najlepszego rysownika okładek. Za "najlepszą serię komiksową ciągłą" zaś uznano po raz drugi z kolei "All-Star Superman" Granta Morrisona i Franka Quiteley'ego. Cykl jest współczesną interpretacją mitu Człowieka z Stali.
Nagrodę dla najlepszej publikacji młodzieżowej otrzymała komiksowa wersja "Koraliny" Neila Gaimana , która niedawno została przeniesiona na ekrany kin w postaci trójwymiarowej animacji. Jej recenzję można przeczytać TUTAJ Proza Gaimana została przeniesiona do komiksu przez rysownika P. Craiga Russella, wielokrotnie nagradzanego artystę, który znany jest w Polsce dzięki "Pierścieniowi Nibelunga", komiksowej wariacji oper Wagnerowskich. Komiksową "Koralinę" w polskiej wersji językowej wydało wydawnictwo Egmont w ramach serii "Obrazy Grozy".
Tytuł "Najlepszej antologii" przypadł "Comic Book Tattoo", będącej komiksowymi interpretacjami piosenek i muzyki wokalistki Tori Amos. Za najlepszą nową serię uznano "Invincible Iron Man" Matta Fractiona i Salvadora Larroci z wydawnictwa Marvel Comics, wydaną w związku z wielkim sukcesem filmu "Iron Man" z Robertem Downey Jr. w roli Tony'ego Starka.
Strona internetowa Comic Book Resources (www.comicbookresources.com) dostała nagrodę dla "Najlepszego periodyku związanego z komiksem".
"Najlepsze amerykańskie wydanie zagranicznego materiału" przyznano natomiast "The Last Musketeer" Jasona, który jest w planach wydawniczych polskiego wydawnictwa komiksowego Taurus Media.
Nagrody Eisnera są prestiżowym wyróżnieniem w przemyśle komiksowym. Will Eisner, ich patron, wymyślił gatunek komiksowy "graphic novel", w skład którego wchodzą historie obyczajowe poruszające tematy przeznaczone dla dojrzałego odbiorcy.
Rozdanie nagród obyło się 24 lipca w San Diego.
Komiksy Eisnera doczekały się niedawno polskiego przekładu dzięki wydawnictwu Egmont. W ramach serii "Mistrzowie Komiksu" można nabyć w księgarniach jego "Umowę z Bogiem" oraz "Nowy Jork: Życie w wielkim mieście". Wkrótce w naszym wortalu również recenzje tych albumów.
REKLAMA