Bibliotekarki z jednej z filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu w jednej z książek odnalazły sporą sumę gotówki. Kwota została pozostawiona przez jedną z czytelniczek biblioteki w powieści Katarzyny Grocholi.
- Pracowniczki jednej z bibliotek odkryły w książce znaczną sumę pieniędzy.
- Okazało się, że 1600 złotych pozostawione zostało przez czytelniczkę książki.
- Więcej podobnych historii odnajdziesz na Granice.pl.
Chusteczka, bilet autobusowy, a czasem karta biblioteczna – jako zakładki wykorzystujemy przeróżne przedmioty, często – niezgodnie z ich przeznaczeniem. Być może było tak także i w przypadku jednej z czytelniczek w Kaliszu, która w książce wypożyczonej z biblioteki pozostawiła sporą sumę gotówki.
1600 złotych pozostawione w książce
Bibliotekarki filii nr 5 z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu przyzwyczajone są do tego, że w oddawanych książkach odnajdują różne nietypowe zakładki. Tego, co odnalazły w Przeznaczonych Katarzyny Grocholi, jednak się nie spodziewały.
W poniedziałek, 13 września, w czasie przeglądania książek, które trafiły do zwrotu w ostatni weekend, bibliotekarki natrafiły na sporą sumę pieniędzy. Po komisyjnym przeliczeniu i włożeniu pieniędzy do koperty okazało się, że pomiędzy stronami powieści Grocholi znalazło się 1600 złotych.
Pieniądze przeliczone na oczach pracowników spakowaliśmy do koperty. Następnie ustaliliśmy, kto oddawał, nomen omen »Przeznaczonych«
– mówiła Katarzyna Raczko, kierowniczka filii w rozmowie z Barbarą Marią Mrowiec z Lustra Biblioteki.
Bibliotekarki postanowiły zwrócić zgubę właścicielce. Skontaktowały się z ostatnią czytelniczką książki i zapytały, czy nie pozostawiła w książce czegoś cennego. Kobieta od razu przypomniała sobie o tym, co włożyła między strony.
Nietypowe zakładki w książkach
To nie pierwszy raz, kiedy bibliotekarze odnajdują w księgozbiorze „prezenty” pozostawione przez czytelników. W przeszłości kaliska biblioteka przygotowała wystawę „Biuro rzeczy znalezionych”, w której pokazała wszystkie mniej lub bardziej nietypowe zakładki pozostawione w książkach.
Może zainteresować cię także...
- Praca zdalna w bibliotece? Jak biblioteki wspierają czytelników w czasie epidemii?
- W tej bibliotece książki wypożycza… kot! Teraz Pimpuś pomaga innym!
- Jólabókaflóð, czyli powódź książek – na Islandii rozpoczyna się właśnie sezon na czytanie
Jednocześnie w ofercie niektórych sklepów odnaleźć można niestandardowe skrytki, które przypominają… książki! W ten sposób w domowym regale ukryć można tajny sejf na kosztowności. Kto wie? Może właśnie dlatego część czytelników wykorzystuje książki jako skrytki na swoje oszczędności!