W sieci uruchomiono zbiórkę internetową, w której zbiera się pieniądze na zakup książek dla uchodźców i migrantek przebywających w ośrodkach dla cudzoziemców. Skompletowane publikacje stworzyć mają księgozbiór Biblioteki na granicy.
- Fundacja Kultura Kresu zorganizowała w sieci zbiórkę pieniędzy na zakup książek dla migrantów.
- Zakupione książki trafią do ośrodków w ośmiu miejscowościach.
- Więcej informacji ze świata literatury przeczytać możesz na Granice.pl.
Fundacja Kultura Kresu uruchomiła zbiórkę internetową, w której zbiera pieniądze na stworzenie biblioteki dla uchodźców i migrantek. Oprócz książek organizacja planuje zakupić także czytnik ebooków, gry planszowe i materiały plastyczne.
Biblioteka na granicy
Ponad 12 tysięcy złotych udało się zebrać Fundacji Kultura Kresu na zakup książek i innych materiałów, które przeznaczą na stworzenie „Biblioteki na granicy”. Organizacja za pomocą zbiórki internetowej na platformie zrzutka.pl planuje zebrać sumę ok. 50 tysięcy złotych.
Czytaj także: Olga Tokarczuk: „Czuję się bezradna”. Noblistka o sytuacji na wschodniej granicy
Po co książki migrantom w ośrodkach? Jak przyznaje w treści zbiórki Fundacja, osoby osadzone w ośrodkach często zmagają się z nudą: nie mają dostępu do Internetu, brakuje też materiałów plastycznych, które mogłyby urozmaicić dni dzieci. Książki mają pozytywnie wpłynąć na zdrowie psychiczne czekających w ośrodkach migrantów.
Książki wspomogą osiem ośrodków
W planach jest dostarczenie materiałów do ośrodków w Białej Podlaskiej, Białymstoku, Czerwonym Borze, Krośnie Odrzańskim, Kętrzynie, Lesznowoli, Przemyślu i Wędrzynie.
– W męskim ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie nie ma wcale przestrzeni socjalnych. Kilkaset osób mieszka w przepełnionych 15-25 osobowych celach, gdzie łóżko to jedyna przestrzeń osobista. W łóżku osoby jedzą, śpią i spędzają całe dnie. Coraz częstsze są próby samobójcze. Nuda i poczucie beznadziei ma bardzo negatywny wpływ na ich zdrowie psychiczne – czytamy na zrzutka.pl.
Czytaj także: Noblistki apelują w sprawie uchodźców
Do zbiórki włączyło się ponad 180 osób, których pieniądze przeznaczone zostaną na zakup książek w językach znanych migrantom: arabskim, kurdyjskim (sorani i kurmandżi), tureckim, dari, paszto i farsi.