Biblioteka jak bunkier? W tej czytelni nie dochodzą nawet SMS-y!

Data: 2021-08-12 08:42:24 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Wiadomości na komunikatorach, telefony od znajomych i przychodzące SMS-y nieustannie was rozpraszają? Pewna biblioteka znalazła na to sposób i stworzyła czytelnię, która odporna jest na fale elektromagnetyczne. 

Biblioteka w WalworthFot. kadr z filmu promującego centrum / southwark.gov.uk

Każdy z nas czasem czuje się przytłoczony przychodzącymi mailami, wiadomościami na Messengerze czy kolejnymi niechcianymi telefonami. Choć wydaje się, że w dzisiejszym świecie nie da się od tego uciec, pewna biblioteka w Wielkiej Brytanii znalazła na to sposób.

Nie ma fal… w bibliotece 

W mieście Walworth od kilku lat z powodzeniem działa Southwark Heritage Centre & Walworth Library, czyli obiekt łączący centrum aktywności społecznych oraz lokalną bibliotekę, z której korzystać mogą lokalni studenci. 

Czytaj także: 26 milionów trafi do bibliotek na zakup nowości wydawniczych

W bibliotece w Walworth do dyspozycji czytelników pozostaje 20 tysięcy książek oraz wiele zabytków, które stanowią stałą część wystawy książnicy. Dostępna jest także czytelnia oraz ciche miejsca do czytania i pracy. 

Od pewnego czasu biblioteka posiada także specjalny pokój nazwany The Faraday Room. To, co wyróżnia go od innych, to fakt, że stworzony został w sposób niepozwalający na przenikanie do wnętrza fal elektromagnetycznych. Tym samym – do niezwykłej czytelni nie dochodzi zasięg telefonii komórkowej czy internetu! 

Na część znanego naukowca 

Niezwykły pokój zaprojektowany został na podstawie projektów i badań angielskiego fizyka Michaela Faradaya, który w 1836 roku stworzył metalowy ekran chroniący przed polem elektrostatycznym. Celem badań Faradaya było zademonstrowanie działania podstawowych praw elektrostatyki, a jego wynalazek zaczęto nazywać „klatką Faradaya”.

Czytaj także: Węgry: Książki o LGBT mogą być sprzedawane tylko w szczelnych opakowaniach 

Dokładnie w ten sam sposób co słynna klatka, działać ma także pokój w bibliotece, do którego nie docierają fale z zewnątrz. Aby skorzystać z tej niezwykłej przestrzeni, użytkownicy biblioteki muszą wcześniej ją zarezerwować. 

Ten pokój oferuje wyjątkowe wrażenia podczas spotkania lub przygotowań do sesji — przestrzeń wyciszoną od cyfrowych rozpraszaczy, zainspirowaną przez lokalnego wynalazcę Michaela Faradaya i koncepcję „klatki Faradaya”

– czytamy na oficjalnej stronie biblioteki.

Czytelnia może być wykorzystywana także przez uczniów i nauczycieli chemii oraz fizyki, którzy mogą wykorzystać jej właściwości do przeprowadzania badań i mikroeksperymentów. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Pokaż wszystkie recenzje