Wiadomości na komunikatorach, telefony od znajomych i przychodzące SMS-y nieustannie was rozpraszają? Pewna biblioteka znalazła na to sposób i stworzyła czytelnię, która odporna jest na fale elektromagnetyczne.
- Pewna biblioteka oferuje czytelnię, w której nie docierają fale elektromagnetyczne.
- Z pokoju korzystać mogą m.in. studenci chemii i fizyki.
- Więcej informacji ze świata literatury znajdziecie na Granice.pl.
Każdy z nas czasem czuje się przytłoczony przychodzącymi mailami, wiadomościami na Messengerze czy kolejnymi niechcianymi telefonami. Choć wydaje się, że w dzisiejszym świecie nie da się od tego uciec, pewna biblioteka w Wielkiej Brytanii znalazła na to sposób.
Nie ma fal… w bibliotece
W mieście Walworth od kilku lat z powodzeniem działa Southwark Heritage Centre & Walworth Library, czyli obiekt łączący centrum aktywności społecznych oraz lokalną bibliotekę, z której korzystać mogą lokalni studenci.
Czytaj także: 26 milionów trafi do bibliotek na zakup nowości wydawniczych
W bibliotece w Walworth do dyspozycji czytelników pozostaje 20 tysięcy książek oraz wiele zabytków, które stanowią stałą część wystawy książnicy. Dostępna jest także czytelnia oraz ciche miejsca do czytania i pracy.
Od pewnego czasu biblioteka posiada także specjalny pokój nazwany The Faraday Room. To, co wyróżnia go od innych, to fakt, że stworzony został w sposób niepozwalający na przenikanie do wnętrza fal elektromagnetycznych. Tym samym – do niezwykłej czytelni nie dochodzi zasięg telefonii komórkowej czy internetu!
Na część znanego naukowca
Niezwykły pokój zaprojektowany został na podstawie projektów i badań angielskiego fizyka Michaela Faradaya, który w 1836 roku stworzył metalowy ekran chroniący przed polem elektrostatycznym. Celem badań Faradaya było zademonstrowanie działania podstawowych praw elektrostatyki, a jego wynalazek zaczęto nazywać „klatką Faradaya”.
Czytaj także: Węgry: Książki o LGBT mogą być sprzedawane tylko w szczelnych opakowaniach
Dokładnie w ten sam sposób co słynna klatka, działać ma także pokój w bibliotece, do którego nie docierają fale z zewnątrz. Aby skorzystać z tej niezwykłej przestrzeni, użytkownicy biblioteki muszą wcześniej ją zarezerwować.
Ten pokój oferuje wyjątkowe wrażenia podczas spotkania lub przygotowań do sesji — przestrzeń wyciszoną od cyfrowych rozpraszaczy, zainspirowaną przez lokalnego wynalazcę Michaela Faradaya i koncepcję „klatki Faradaya”
– czytamy na oficjalnej stronie biblioteki.
Czytelnia może być wykorzystywana także przez uczniów i nauczycieli chemii oraz fizyki, którzy mogą wykorzystać jej właściwości do przeprowadzania badań i mikroeksperymentów.