Spotkania odbywać się będą od lutego do czerwca w każdy pierwszy wtorek miesiąca w kawiarni Suplement o 18.00. Mają na celu przede wszystkim wymianę poglądów na kilka wyróżnionych tematów. Każde spotkanie będzie miało formę wykładu z elementami dyskusji. Poprowadzi je Barbara Czardybon, absolwentka filozofii na Uniwersytecie Śląskim, autorka książki „Realizm mistyczny Siemiona L. Franka”, a także tłumaczenia fragmentu traktatu „Priedmiet znanija...”, obecnie pracująca nad rozprawą doktorską na temat kwestii poznania na gruncie rosyjskiego neokantyzmu.
3 lutego tematem przewodnim będzie grecka postawa wobec świata. Spotkanie będzie miało charakter wprowadzenia do filozofii. Uczestnicy zastanowią się nad tym, dlaczego i z czego właściwie zrodziła się refleksja filozoficzna. Pochylą się nad prawami jednostki i świata. Przyjdzie im stwierdzić, że prócz tego, co jawne – jest i sfera tego, co ukryte. Wreszcie zastanowią się nad problemem jedno – wiele. Podczas spotkania będzie okazja wspólnie poczytać fragmenty presokratyków.
Odpowiedź na pytanie, co filozof może powiedzieć o Bogu, oraz filozofia religijna Siemiona L. Franka będą tematami kolejnego spotkania – 3 marca. Spotkanie będzie okazją do dyskusji nad dysertacją „Realizm mistyczny Siemiona L. Franka”. Myśl Franka stanie się przyczynkiem do rozważań na temat tego, co filozof jest w stanie powiedzieć o Bogu. Dwa typy wiary wyróżnione przez Rosjanina zostaną zestawione z poglądami Williama Jamesa, Henriego Bergsona oraz Martina Bubera. Zaprezentowane zostaną także wybrane problemy filozofii Mikołaja z Kuzy.
7 kwietnia uczestnicy spotkania zastanowią się nad rolą intuicji w filozofii. Będzie to także przybliżenie poglądów Benedetta Crocego z „Zarysu estetyki”. Sztuka jest dla tego autora jedną z zasadniczych i autonomicznych aktywności ducha; spełnia funkcje oczyszczające i odradzające. Na „Zarys estetyki” składają się cztery wykłady. Pierwszy przynosi odpowiedź na pytanie „Co to jest sztuka?”; wykład drugi dotyczy przesądów w dziedzinie sztuki; trzeci traktuje o miejscu sztuki w działalności ducha i w ludzkiej społeczności; kolejny zatytułowany jest „Krytyka sztuki a historia sztuki”.
5 maja tematem spotkania stanie się judaizm jako sposób życia. Pierwsza część poświęcona będzie kabale. Zarysowana zostanie kabalistyczna doktryna reinkarnacji, a następnie zestawiona będzie z koncepcją opracowaną w Indiach. Druga część dotyczyć będzie chasydyzmu jako ostatniej fazy rozwoju mistyki żydowskiej. Zostanie on ukazany jako etyka odnowy myśli i czynu. Nie zostanie także przemilczane rozumienie chasydyzmu w kategoriach heretyckiej sekty. Uczestnicy wykładów zapoznają się też ze stanowiskiem judaizmu odnośnie do eutanazji, homoseksualizmu, kary śmierci, kremacji, planowania rodziny oraz polityki.
Dobro w ujęciu filozoficznym będzie tematem spotkania 2 czerwca. Będzie ono miało za zadanie uzmysłowić słuchaczom problematyczność stanowiska sofistycznego, paradoksalność relatywizmu moralnego Protagorasa z Abdery. Postawa sofistów zderzona zostanie ze stanowiskiem Sokratesa, człowieka twierdzącego, że „wie, że nic nie wie”. Podczas spotkania wyznaczony zostanie także punkt styczny Sokratesa z sofistami.
za: www.bytom.pl