Dziś premiera „Ballady ptaków i węży”. Rachel Zegler wzorowała się na postaci Katniss Everdeen?

Data: 2023-11-17 14:33:49 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Dziś na ekranach kin w Polsce zagościła wyczekiwana adaptacja prequela Suzanne Collins „Ballada ptaków i węży”. Wobec nowej produkcji z franczyzy „Igrzysk śmierci” widzowie i recenzenci mają wielkie oczekiwania, tymczasem odtwórczyni głównej roli wypowiedziała się na temat związków „Ballady ptaków i węży” oraz pierwszych filmów z serii. 

Zdjęcie z premiery z filmu "Ballada ptaków i węży" w Berlinie
fot. mat. prasowe / Forum Film Poland

Ballada ptaków i węży to filmowy prequel Igrzysk śmierci, który został stworzony na podstawie powieści o tym samym tytule autorstwa Suzanne Collins. Produkcja od 17 listopada dostępna jest w polskich kin, a wcześniej odbyło się kilka przedpremierowych pokazów, w tym m.in. w Berlinie. To właśnie tam odtwórczyni głównej roli zapytana została o nawiązania do historii z Katniss Everdeen. 

Ballada ptaków i węży – dziś premiera filmu

Premierą najnowszego filmu z uniwersum „Igrzysk śmierci” od kilku ostatnich miesięcy żyje całe środowisko fanów pierwszych historii z udziałem walecznej trybutki z Dwunastego Dystryktu. W sieci jakiś czas temu pojawił się zwiastun, a także sporo nowych klipów, a od 17 listopada 2023 r. produkcja trafiła na ekrany polskich kin.

Przypomnijmy, że akcja najnowszego filmu dzieje się w Panem wiele lat przed wydarzeniami z pierwszych Igrzysk Śmierci. Wówczas Cornelius Snow — którego w kolejnych częściach serii poznajemy jako bezwzględnego prezydenta — jest jeszcze młodym chłopakiem, uczącym się w elitarnej akademii. Właśnie tam zaangażowany zostaje we współorganizację pierwszych głodowych igrzysk, stając się jednocześnie mentorem dla Lucy Gray, dziewczyny z Dwunastki.

Ballada ptaków i węży – co nowy film wspólnego ma z Katniss Everdeen?

Kilka dni temu odbyła się uroczysta premiera Ballady ptaków i węży w Berlinie. Jako że strajk aktorów w USA niedawno się zakończył, to ci występujący w produkcji mogli wziąć udział w konferencjach prasowych oraz udzielać wywiadów dziennikarzom. Chociaż na razie opinie dotyczące filmu są mieszane, to wszyscy recenzenci chwalą Rachel Zegler za stworzenie doskonałej kreacji Lucy Gray Baird. 

Co ciekawe, aktorka grająca Lucy miała świadomość, że nie może wzorować się na Jennifer Lawrence, która wiele lat temu w oryginalnych Igrzyskach śmierci wcieliła się w Katniss Everdeen. W jednym z wywiadów Zegler zauważa jak mocno różnią się obie te bohaterki. Stwierdziła ona: 

Lucy Gray to performerka zmuszona do walki, a Katniss to wojowniczka zmuszona do tworzenia performance'u. Główna bohaterka to kobieta, która przez cały czas nie zdradza swoich motywów. Trzyma innych w napięciu, ponieważ jest przede wszystkim performerką. Wie, jak pracować z publicznością i jak ją zjednać. Wie jak zmuszać ludzi, aby stanęli po jej stronie.

Rachel Zegler pracowała więc nad swoją postacią od podszewki. Podczas londyńskiej premiery miała ona szansę porozmawiać z magazynem People i zdradzić trochę szczegółów na temat jej relacji ze wcześniej wspomnianą Jennifer Lawrence

Zdążyliśmy już nakręcić film kiedy ją poznałam. Połączyło nas to, że znamy mnóstwo tych samych osób. 

– powiedziała Rachel Zegler

Okazuje się więc, że zanim obie aktorki się poznały, Lawrence nie zdawała sobie sprawy, że na planie prequelu pracuje sporo osób, mających coś wspólnego z pierwszymi filmami. Był to między innymi reżyser Francis Lawrence, odpowiadający z trzy poprzednie filmy z uniwersum: Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia, Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 1 oraz  Igrzyska śmierci: Kosogłos. Część 2. Dwudziestodwuletnia aktorka dodaje, że brak znajomości z Jennifer Lawrence „zmniejszył presję i sprawił, że mogliśmy robić swoje". Jednocześnie podkreśliła, że gdyby nadarzyła się okazja na współpracę ze starszą koleżanką, z chęcią wysłuchałaby wszelkich wskazówek.

Ballada Ptaków i Węży – premiera ekranizacji kolejnej powieści Suzanne Collins

Produkowane przez wytwórnie Lionsgate filmy powstają na podstawie bestsellerowego cyklu Suzanne Collins. Powieściopisarka zaczęła od książek dla młodszych czytelników, jednak dopiero wydane w 2008 roku Igrzyska Śmierci przyniosły jej popularność na międzynarodową skalę. Na oryginalną trylogię składają się kolejno: Igrzyska śmierci,  W pierścieniu ognia oraz Kosogłos. Dopiero po wielu latach od premiery oryginalnej trylogii na rynku — ku zaskoczeniu czytelników — ukazał się prequel, czyli zekranizowana właśnie Ballada ptaków i węży.

Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży - wyd. filmowe - książka

Książka, tak jak poprzednie z cyklu, została w Polsce wydana przez Wydawnictwo Media Rodzina. Za przekład tytułu w Polsce odpowiadają Małgorzata Hesko-Kołodzińska i Piotr Budkiewicz. Tłumacze przełożyli na język polski także poprzednie książki z cyklu.

Powieść jest dostępna do kupienia poniżej:

źródło: people.com
Tagi: ballada ptaków i węży, Igrzyska śmierci,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży - wyd. filmowe
Suzanne Collins2
Okładka książki - Igrzyska śmierci. Ballada ptaków i węży - wyd. filmowe

Ballada ptaków i węży- nowa, czwarta powieść, która ukazuje się w bestsellerowym cyklu Suzanne CollinsIgrzyska śmiercii stanowi prequel znanych nam wydarzeń...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Smolarz
Przemysław Piotrowski
Smolarz
Babcie na ratunek
Małgosia Librowska
Babcie na ratunek
Wszyscy zakochani nocą
Mieko Kawakami
Wszyscy zakochani nocą
Baśka. Łobuzerka
Basia Flow Adamczyk
 Baśka. Łobuzerka
Zaniedbany ogród
Laurencja Wons
Zaniedbany ogród
Dziennik Rut
Miriam Synger
Dziennik Rut
Pokaż wszystkie recenzje