Ukazaniu się powieści "Klasa pani Czajki" Małgorzaty Karoliny Piekarskiej towarzyszy premierowe wydanie audiobooka.W dźwiękowej wersji książki, przygotowanej przez Bibliotekę Akustyczną,możemy usłyszeć Patrycję Zybert. Fragmentów nagrania można posłuchać pod linkiemftp://ftp.nowy-swiat.pl/press/klasa/
O KSIĄŻCE „KLASA PANI CZAJKI”
„Klasa pani Czajki” to osadzona we współczesnych realiach opowieść o paczce gimnazjalistów zmagających się ze szkolną codziennością i problemami okresu dorastania. Trzy lata z życia młodzieży to historie młodzieńczych przyjaźni, rodzących się pasji i szkolnych miłości. Pisana współczesnym stylem, ale z tradycyjnym przesłaniem, przypomina najlepsze książki dla młodzieży starej pisarskiej szkoły Niziurskiego czy Bahdaja, w nienachalny sposób i z dużą dawką humoru przekazującej nieprzemijające wartości, takie jak przyjaźń czy honor.
Bohaterów „Klasy pani Czajki” poznajemy na początku pierwszej klasy i śledzimy ich losy przez trzy burzliwe gimnazjalne lata. Różni ich wiele – zainteresowania, stan majątkowy, uroda i temperament. Łączy jedno – wszyscy są uczniami klasy, której wychowawczynią jest polonistka Barbara Czajka – osoba surowa, ale bardzo sprawiedliwa.
Mocną stroną książki jest autentyczność poruszanych problemów młodzieży, wiarogodna typologia postaci i młodzieżowych zachowań, dająca młodym czytelnikom możliwość pełnej identyfikacji. Pokazany w książce punkt widzenia młodych ludzi na szereg problemów, również społecznych, czyni z niej forum wymiany poglądów nastolatków i antidotum na życiowe bolączki. Istotną rolę pełni też umiejscowienie fabuły na Saskiej Kępie w Warszawie, z precyzyjnym określeniem miejsc, w których rozgrywa się akcja, co nadaje wartko toczącej się historii swojskości i lokalnego kolorytu. Humor i typowy młodzieżowy folklor dodatkowo uatrakcyjniają książkę, czyniąc z niej lekturę ”do czytania”.
Pierwsze wydanie powieści rozeszło się w nakładzie ponad 30 tysięcy egzemplarzy i znalazło się na liście bestsellerów „Wprost” jako jedyna pozycją dla młodzieży polskiego autora. Książka w wielu szkołach omawiana jest jako lektura uzupełniająca. Wokół strony internetowej autorki www.piekarska.net zawiązał się jej fanklub, z ponad 200 tys. odwiedzin miesięcznie. W wielu bibliotekach dla młodzieży książka jest najchętniej wypożyczaną powieścią. Przez nauczycieli oceniania jest jako pozycja, która ma szansę wzbudzić miłość do książek nawet u największych książkowych malkontentów.
O MAŁGORZACIE KAROLINIE PIEKARSKIEJ
Dziennikarka prasowa i telewizyjna. Pisarka i felietonistka. Jako reporter oraz wydawca śledzi bieżące sprawy w TVP Info gdzie zajmuję się programami informacyjnymi. W miesięczniku „Cogito” publikowała reportaże, wywiady z gwiazdami oraz felietony w rubryce „Wzrockowisko”, które zostały zebrane i w 2002 r. wydane w formie książki o tym samym tytule. Współpracowała
z „Victorem Gimnazjalistą”, na którego łamach w odcinkach publikowana była „Klasa pani Czajki”. Obecnie odpowiada na listy czytelników w „Magazynie Szczęśliwej Nastolatki 13-stka”. Autorka dwóch młodzieżowych kryminałów „Tropicieli” i „Dzikiej” oraz książki „Dziewiętnastoletni marynarz” dokumentującej poruszające losy brata dziadka autorki, Zbigniewa Piekarskiego. Prywatnie mama 15-letniego Maćka oraz wielbicielka jamników.