Atwood w obronie bibliotek

Data: 2011-08-04 09:35:08 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: kwojcik
udostępnij Tweet
News - Atwood w obronie bibliotek

W Toronto trwa wojna o publiczne biblioteki. Najsławniejsza kanadyjska pisarka, Margaret Atwood, zaproponowała petycję do mera miasta, który w ramach oszczędności rozważa zamknięcie części bibliotek.

Wszystko zaczęło się od opracowania firmy KPMG, której władze miasta zleciły przygotowanie listy możliwych cięć w budżecie. Burmistrz Rob Ford, konserwatysta, który w ubiegłym roku wygrał wybory, szedł do nich z hasłem ukrócenia niepotrzebnych wydatków miejskich. Teraz twierdzi, że w przyszłym roku Toronto grozi deficyt w wysokości 774 mln dolarów kanadyjskich (ok. 2,3 mld zł). Zaś wśród sugestii KPMG znalazła się rekomendacja zamknięcia części oddziałów bibliotek publicznych w Toronto. Mieszkająca w Toronto Margaret Atwood zareagowała propozycją petycji do Forda w tej sprawie.

Ford znalazł się pod ostrzałem mediów, a potem już było coraz gorzej. Jak relacjonowały kanadyjskie media, jego brat i wpływowy radny, Doug Ford, oznajmił kilka dni temu, że w jego okręgu wyborczym jest więcej bibliotek niż kawiarni Tim Hortons (kanadyjska sieć kawiarni dla "przeciętnego" Kanadyjczyka) i on zamknąłby jakąś bibliotekę, gdyby miał taką okazję. W tym tygodniu radny Ford dodał, że nie rozpoznałby Atwood, gdyby ją spotkał. Po czym oznajmił, że powinna wystartować w wyborach i znaleźć się wśród miejskich radnych, by w ogóle porozmawiać. Mer miasta nie komentował, ale wypowiedzi jego brata na temat sławnej pisarki sprawiły, że kwestia torontońskich bibliotek z tematu lokalnego stała się jednym z głównych newsów w kanadyjskich mediach.

Jak podawała torontońska telewizja CP24, związkowcy z torontońskich bibliotek publicznych przekazali w czwartek do ratusza 35 tysięcy listów i podpisów pod petycją w sprawie bibliotek.

Rob Ford, zamożny przedsiębiorca bez skończonych wyższych studiów, od wielu lat radny Toronto, wygrał wybory w dużej części dzięki mieszkańcom biedniejszych dzielnic i imigrantom, którzy nie zwracali uwagi na np. jego otwartą niechęć wobec osiedlania się w Toronto nowych mieszkańców.

Krytycy podejścia Forda do cięć budżetowych podkreślają, że propozycje, które wspiera - jak zamykanie bibliotek, ograniczanie godzin działania komunikacji miejskiej czy cięcia w policji - uderzą właśnie w jego wyborców.

Atwood, autorka m.in. sfilmowanej przez Volkera Schloendorffa antytotalitarnej "Opowieści podręcznej", jest nie tylko pisarką, ale także uczestniczką życia politycznego. Prawie wszystkie powieści Atwood zostały przetłumaczone na polski, w tym wyróżniona Nagrodą Bookera powieść z 2000 r. "Ślepy zabójca".

Biblioteki publiczne Toronto mają roczny budżet w wysokości ponad 183 mln dolarów. Na system bibliotek składa się 99 oddziałów, a średnio każdy mieszkaniec 2,5-milionowego Toronto korzysta z biblioteki prawie 34 razy rocznie. Zgodnie z prawem, przypomniał portal cbc.ca, istnienie bibliotek publicznych jest obowiązkowe, zaś dostęp do nich musi być bezpłatny. Biblioteki to nie tylko miejsca wypożyczania książek i filmów. Organizowane są w nich spotkania z autorami, dyskusje, zajęcia dla dzieci, a także kursy przygotowujące do egzaminu, który każdy imigrant musi zdać, zanim otrzyma kanadyjskie obywatelstwo.

(PAP)

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje