9 V, godz. 19:00 Wykład Słavoja Żiżka w Łodzi

Data: 2011-05-09 10:09:44 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 9 V, godz. 19:00 Wykład Słavoja Żiżka w Łodzi

W maju nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazuje się książka Slavoja Žižka Od tragedii do farsy, czyli jak historia się powtarza.  Premiera książki z udziałem autora towarzyszy otwarciu Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi - 9 maja o godz. 19 zapraszamy na wykład Slavoja Žižka: The situation is catastrophic but not serious.

Uwaga: wykład w języku angielskim!

 

Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi, ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna, I piętro

Pełny program otwarcia: http://www.krytykapolityczna.pl/Lodz/7-11majaOtwieramySwietliceKPwLodzi/menuid-250.html 

 

 

Slavoj Žižek

Od tragedii do farsy

czyli jak historia się powtarza

Dwa wydarzenia wyznaczają początek i koniec pierwszej dekady XXI wieku – atak z 11 września 2001 i kryzys finansowy z 2008 roku. Co przyniosło nam to niepełne dziesięciolecie? Przede wszystkim ujawniło słabość wmawianych nam ideologicznych przesądów.

 

Od tragicznych wydarzeń 11 września do ciągle trwającego globalnego kryzysu ekonomicznego… i z powrotem. Slavoj Žižek w brawurowy sposób bada dzisiejszą ideologię i możliwości wyrwania się z jej uścisku, na przekór liberalno-demokratycznemu szantażowi.

 

Stare powiedzenie: „Przestań gadać, zrób coś!” to jedna z najgłupszych rzeczy, jakie można powiedzieć, nawet według niskich standardów zdrowego rozsądku. Problem polega raczej na tym, że ostatnio zbyt dużo robiliśmy, na przykład ingerowaliśmy w naturę, niszczyliśmy środowisko i tak dalej… Być może nadszedł czas, by zatrzymać się, pomyśleć i powiedzieć to, co należy. To prawda, że często mówimy o czymś, zamiast robić, jednak czasami robimy rozmaite rzeczy, by uniknąć myślenia i rozmawiania o nich. Na przykład wywalamy 700 miliardów dolarów na rozwiązanie problemu, zamiast zastanowić się, skąd w ogóle ten problem się wziął.

fragment książki

 

 

Slavoj Žižek (1949) – słoweński socjolog, filozof, marksista, psychoanalityk i krytyk kultury. Jest profesorem Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Lublanie, wykłada także w European Graduate School i na uniwersytetach amerykańskich. Jego Rewolucja u bram (wyd. polskie 2006) wywołała najgłośniejszą w ostatnich latach debatę publiczną na temat zagranicznej książki wydanej w Polsce. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazały się również Lacan. Przewodnik Krytyki Politycznej (Warszawa 2007), Lacrimae rerum Kieślowski, Hitchcock, Tarkowski, Lynch (2007, 2011), W obronie przegranych spraw (2008), Kruchy absolut (2009) oraz wybór tekstów opublikowany w książce Žižek. Przewodnik Krytyki Politycznej (2009).

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje