8 i 9 maja w Warszawie i Krakowie odbędą się spotkania z polskim poetą, pisarzem i eseistą Adamem Zagajewskim. Będą w nich uczestniczyli wybitni hiszpańscy znawcy i krytycy literatury. Przedmiotem dyskusji będzie odbiór twórczości Adama Zagajewskiego w Hiszpanii z odniesieniem do jej odbioru w Polsce, jej pozycji na hiszpańskim rynku wydawnicznym i spojrzenie hiszpańskich krytyków na dzieło polskiego poety.
Adam Zagajewski jest jednym z najbardziej znanych i cenionych współczesnych polskich pisarzy za granicą. Jego utwory ukazywały się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Izraelu, Niemczech i Szwecji. Jego twórczość odbiła się żywym echem także w dziełach autorów hiszpańskich i stanowiła istotny temat rozważań dla wielu krytyków literackich. Jaume Vallcorba (dyrektor wydawnictwa Acantilado, laureat Krajowej Nagrody Wydawniczej oraz polskiego Medalu „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”), Álvaro de la Rica (krytyk specjalizujący się w literaturze środkowoeuropejskiej), Mercedes Monmany (krytyk literacki, eseistka, wydawnictwo Huerga y Fierro), Xavier Farré (tłumacz na hiszpański twórczości Zagajewskiego) i sam Adam Zagajewski, będą debatować na temat różnic w odbiorze twórczości pisarza w Hiszpanii i w Polsce.
Wszechobecność materii artystycznej i „prawdy intymnej”, dotyku „niewysłowionego”, poza wszelką modą, włóczęgi i tęsknoty w roli stałego tła – wszystko to sytuuje dzieło Zagajewskiego w centrum intelektualnej tradycji europejskiej i powoduje, że w Hiszpanii jest on odbierany jako jeden z najważniejszych żyjących poetów. Jest przyjmowany jako kolejny genialny przykład polskiego pisarstwa, kontynuującego w opinii hiszpańskiego czytelnika wspólną linię myśli etycznej, wobec życia i wobec polityki, wzbogaconej zdrowym sceptycyzmem indywidualisty.
W Hiszpanii nastąpił swoisty „boom Zagajewskiego”, a na zorganizowane z nim w zeszłym roku spotkanie przybyły tłumy zainteresowanych. Dwa tomiki jego poezji „Tierra del fuego” (Ziemia ognista, 2004), „Deseo” (Pragnienie, 2005) wydane przez wydawnictwo Acantilado, w przekładzie Xaviera Farré, znalazły się na czołowych listach popularności w Hiszpanii (w pierwszej piątce!) w kategorii poezja (wydawnictwo opublikowało również zbiór esejów „En defensa del fervor” (Obrona żarliwości, 2005). Po raz pierwszy w historii takich klasyfikacji w Hiszpanii zdarzyło się, by w pierwszej piątce były dwie polskie książki! A trudno jest cudzoziemcom dostać się na tę pozycję, zazwyczaj zajmowaną przez poetów rodzimego języka (w pierwszej dziesiątce, oprócz Polaków i poetów hiszpańskojęzycznych, jest tylko jeden cudzoziemiec: W.G. Sebald).
Spotkania odbędą się:
8 maja 2007 roku, godz. 18:30, Warszawa
Instytut Cervantesa – Ambasada Hiszpanii
ul. Myśliwiecka 4, Warszawa
Tel.: 022 622 54 22
9 maja 2007 roku, godz. 19:00, Kraków
Pałac biskupa Erazma Ciołka –
Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie
ul. Kanonicza 17
Tel.: 012 421 32 55
Wstęp wolny
REKLAMA