31.08: Książki tygodnia #2

Data: 2009-08-30 02:05:06 | Ten artykuł przeczytasz w 11 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 31.08: Książki tygodnia #2

Tydzień upłynie pod znakiem rocznicy wybuchu II wojny światowej, więc i książek z historią w tle lub po prostu historii poświęconych w wortalu dostatek. Przede wszystkim proponujemy naszym internautom książkę, której patronujemy:

 

 Grzegorz Gortat

"Szczury i wilki"

 

Piętnastoletni Henryk to „prawdziwy Polak” z krwi i kości. Kult ciała, wiara w istnienie „rasy panów”, pragnienie pozbycia się z kraju Żydów, którzy odpowiedzialni są za całe zło tego świata – takie są jego idee przewodnie. Dla neonazistowskiej organizacji, do której należy, gotów jest na wszystko. 

„Szczury i wilki” to znakomita powieść o Holocauście, napisana językiem zrozumiałym, przystępnym i interesującym dla współczesnego czytelnika. Czyta się ją jak thriller, z ogromnym zainteresowaniem śledząc losy bohaterów, nie zaś jak dawne reportaże i niedzisiejsze powieści, którymi raczona jest młodzież w szkołach.

 

Przeczytaj recenzję książki zamieszczoną w naszym wortalu - TUTAJ

Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO 31,40 zł 

 

 

stalinDonald Rayfield

Stalin i jego oprawcy



Kim trzeba się urodzić, żeby móc bezlitośnie torturować innych ludzi? Kim trzeba być, żeby skazywać bez mrugnięcia okiem tysiące, setki tysięcy ludzi na powolną śmierć w obozach, na nędzą wegetację w głębokich czeluściach radzieckich więzień? „Stalin i jego oprawcy” Donalda Rayfielda to próba rozrachunku z kierującymi stalinowską bezpieką – biografii doczekał się tutaj sam Josif Dżugaszwili, a także kolejni szefowie Czeka (GPU, OGPU w końcu NKWD): Feliks Dzierżyński, Wiaczesław Mienżyński, Gienrich Jagoda, Nikołaj Jeżow i Ławrientij Beria; otrzymujemy także dużą dawkę opisów kolejnych działań kontrwywiadu i stosowanych przez niego metod.

„Stalin i jego oprawcy” na pewno spodobają się poszukiwaczom prawdy o NKWD, sowieckich zbrodniach, czy samym Stalinie, czy będą w temacie obeznani czy nie. Także osoby chlubiące się ponadprzeciętną znajomością literatury rosyjskiej powinny przejrzeć tę książkę, zawierającą wiele smaczków i ciekawostek dotyczących wielkich dzieł i ich autorów. Chociaż rozczarowuje jako źródło wiedzy o stalinowskiej bezpiece poprzez swoją chaotyczność i fragmentaryczność, zasługuje na uwagę miłośników historii.

 

Przeczytaj recenzję książki zamieszczoną w naszym wortalu

Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO 44,80 zł

 

 

berlinAntony Beevor

Berlin 1945. Upadek

Nowy rok w Berlinie, rok 1945 – stojący w kolejkach po chleb wynędzniali ludzie nie witają się już z dumą zawołaniem Heil Hitler!, a nadgorliwcy wciąż tak rozpoczynający rozmowę są ostentacyjnie ignorowani. Teraz głównym życzeniem jest Bleib übrig!, „Przeżyj!”, a ulubionym powiedzonkiem – „Bądź praktyczny, podaruj trumnę”. Od tych wydarzeń zaczyna się nowa książka Antony’ego Beevora, wybitnego znawcy czasów drugiej wojny światowej, „Berlin 1945. Upadek”. Jest to ogromne dzieło, pokazujące ostatnie miesiące III Rzeszy przez pryzmat walk na froncie wschodnim i życia codziennego w obleganych przez Aliantów Niemczech, głównie w Berlinie.

„Berlin 1945. Upadek” to fascynująca książka, po którą sięgnąć powinien każdy miłośnik historii powszechnej. Choć to lektura trudna, barwny język Beevora i jego kunszt literacki sprawią, że nikt się nie zawiedzie, chyba że zagubi się w natłoku nazw i dat. Polecam także każdemu, kto chce dowiedzieć się więcej o ludzkiej naturze – opisy aktów przemocy i przemian jakim ulegała ludność Berlina czy nawet całych Niemiec to świadectwo ile ze zwierzęcia, a ile z boga jest w każdym człowieku.

Przeczytaj recenzję książki zamieszczoną w naszym wortalu

Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO 53,90 zł

 

 

 Sylwia Milan
Rzeczpospolita III i pół


Bierzemy do ręki obszerny zbiór wywiadów Sylwii Milan, dość młodej dziennikarki związanej z londyńską Coolturą. Wywiadów krótkich, lekkich, a czasami nawet przyjemnych. Różne postaci życia publicznego przedstawiają swoją ocenę minionych polskich kilkudziesięciu lat, głównie tych po 1989 roku. Są tu zawarte rozmowy o Polsce oraz świecie, przede wszystkim jednak w kontekście naszego kraju. Dana postać, konkretna biografia zadecydowały o tym, jakie autorka postanowiła stawiać pytania. Metoda ta ma swoje dobre i złe strony. Złą jest ta, że osobiste przekonania dziennikarki są zbyt wyraźne i powodują, że do jednych odnosi się z jawną sympatią, a do innych z ledwie skrywaną niechęcią.

Czy warto czytać ten zbiór wywiadów? Oczywiście, że tak. Są przecież jakąś cząstką prawdy o konkretnych ludziach, o danym czasie, o świecie. Nie tyle poprzez samą treść wypowiedzi, ale i sposób mówienia o sobie, wyrażania się, oceny. Lepiej jednak odczytywać słowa danej postaci w szerszym kontekście, patrząc także na całe jej życie, postępowanie, zachowanie. Historia także w ten sposób może być nauczycielką życia.

 

Przeczytaj recenzję książki zamieszczoną w naszym wortalu

Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO 31, 40 zł

 

 

palikotJanusz Palikot

Pop-polityka

Najgłośniejsza książka lata? Być może. Niestety, po lekturze „Pop-polityki” wydaje się, że Palikot jest jak dzwon – głośny. I – niestety – całkowicie pusty.  
W „Pop-polityce” Palikot stara się wytłumaczyć ze swojego postępowania. Pierwsze strony książki to swego rodzaju manifest.  Palikot próbuje wyjawić swą filozofię, w rozmowie z samym sobą stara się odkryć inną swą twarz – twarzy współczesnego Gombrowicza, filozofa, niemal – mędrca. Ale czy może być mędrcem człowiek, który w polityce znalazł się z powodu nudy, z chęci przeżycia fascynującej przygody? I w dodatku przyznaje to otwarcie?

Palikot pragnie odsłonić miałkość polityki, a zarazem zaprezentować własną jej wizję. Niestety, miast tego popada w kolejne błędy logiczne. Pisze z jednej strony: „Różnice programowe istnieją, choć słabo artykułowane, bo nikt nie jest zainteresowany kreowaniem wielkich sporów o charakterze ideowym czy światopoglądowym". A nieco wcześniej, porównując PO z PiSem: „My i oni to są jednak zupełne antypody. Przez ten etatyzm, nieufność do drugiego człowieka, przez stosunek do Unii Europejskiej i sąsiadów, przez nieufność do prywatnego uczestnictwa w publicznych funkcjach państwa, w tym służby zdrowia i opieki społecznej – antypody”. Już nie wspomnę o zgodności konstrukcji tego zdania z regułami języka polskiego, lecz zapytam tylko: to są te różnice między PO a PiS, czy ich nie ma? Gdzie sens, gdzie logika, kolego Palikot?

Przeczytaj recenzję książki zamieszczoną w naszym wortalu TUTAJ

Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO 24,30 zł

 

 

nienackiPiotr Łopuszański
Pan Samochodzik i jego autor. O książkach Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży


Gdyby nie notka na czwartej stronie okładki, głosząca, że Piotr Łopuszański studiował filozofię, historię sztuki i polonistykę, przypuszczałabym, że raczej socjologię. Albo – że pracował w Głównym Urzędzie Statystycznym. Takie mam wrażenie po lekturze książki „Pan Samochodzik i jego autor”, poświęconej twórczości Zbigniewa Nienackiego dla młodzieży. Wykonał bowiem pracę godną podziwu, ale literaturoznawcom czegoś tu może zabraknąć.

To, co proponuje Łopuszański, to zaledwie wstęp do badań nad pisarstwem Nienackiego, pierwszy krok, jakby wołanie o uwagę. Autor odwala czarną robotę i ułatwia pracę następcom, oczyszcza fundamenty, rozwiewa wszelkie techniczne wątpliwości. Liczy, sprawdza, porównuje, zadaje pytania (chociaż nie zawsze znajduje na nie odpowiedzi). Jest tu trochę literówek i zbędnych powtórzeń, kilka rzeczy można było rozwiązać inaczej (na przykład w rozdziale ilustracje – żeby nie trzeba było poszukiwać konkretnych rysunków i okładek po całej książce, indeks postaci mógł się pojawić na początku), ale poza tym faktycznie spory tom przynosi wiele przydatnych wiadomości o sławnej serii oraz o jej twórcy. Można powiedzieć, że to „Samochodziki” rozpisane na tematy, rozłożone na części pierwsze, przygotowane do właściwych analiz. Na te jeszcze przyjdzie czas.

Przeczytaj recenzję książki zamieszczoną w naszym wortalu

Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO  35,90 zł

 


mesjaszeGyorgy Spiro

Mesjasze

"Mesjasze" to powieść rozgrywająca się w środowisku polskiej emigracji we Francji połowy XIX wieku. Klęska i upadek powstania listopadowego zmusiły wielu Polaków do wyjazdów poza dawne granice wymazanej z mapy Europy ojczyzny. We Francji utworzyło się wtedy pokaźne skupisko uchodźców, z których wielu było romantycznymi artystami i intelektualistami. To historyczne tło podejmuje w swej powieści Gyorgy Spiró, węgierski literat zainteresowany polską literaturą. Tworzy dzieło łączące w sobie tradycje gatunku powieści biograficznej z chwytami typowymi dla najnowszej prozy. Nie tylko z premedytacją wprowadza głównego bohatera dopiero na 130 stronie, ale jeszcze podkreśla ten fakt odautorskim wtrąceniem, tłumacząc, że teraz taka moda, a jeśli czytelnikowi to nie odpowiada, to nikt go do dalszej lektury nie zmusza. Dzięki temu z jednej strony dajemy się oczarować formie, z drugiej jesteśmy co chwilę upominani o jej fikcyjnym statusie.

Książka napisana przez węgierskiego autora pozwala na ogląd polskiego środowiska ze zdrowym dystansem. Spiro nie ulega konieczności sakralizacji polskich wieszczów i bohaterów powstania, tworząc ich obraz pozwala sobie na ironizowanie, które nie jest jednak krytyką. Autor nie poddaje bohaterów ocenie, pozostawia ją czytelnikowi, sam zwraca tylko uwagę na fenomen tamtej formacji. I uderzające jest to, że tak dobre dzieło poświęcone ważnemu w polskiej kulturze incydentowi wychodzi spod pióra zagranicznego pisarza.

Przeczytaj recenzję książki zamieszczoną w naszym wortalu TUTAJ

Kup książkę w naszej księgarni internetowej - TYLKO  62,10 zł

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Pokaż wszystkie recenzje