Festiwal Dużego Formatu na dwa dni - 29 i 30 listopada - zagości na Saskiej Kępie. Odbędą się spotkania z autorami, dyskusje, warsztaty literackie i artystyczne dla dzieci, teatralne improwizacje, koncerty, performance i poetycki Hyde Park. Będzie też działać księgarnia łagodnych cen. Festiwal odbywa się pod hasłem „Poza Format”. Wszystko w Klubie Kultury Saska Kępa przy Brukselskiej 23.
Spadek czytelnictwa, coraz szybsze tempo życia, przytłaczająca ilość informacji dostępna dzięki nowym technologiom sprawiają, że poezja znika z głównego nurtu. Co zrobić, by odwrócić to zjawisko? Jak poezja może nas wzbogacić? Dlaczego coraz więcej osób do niej wraca - nie tylko czytając, ale i pisząc?
- Poezja jest formą rozmowy między autorem i czytelnikiem, ale może mieć też ogromną rolę terapeutyczną - pomaga uporządkować myśli i doznania. Polska zawsze poezją stała, nie warto odsyłać jej teraz do lamusa – mówi Rafał T. Czachorowski, organizator Festiwalu.
Być może, jak zapowiadali futuryści, właśnie wiersze, często odpowiadające ilości znaków w twitterowym lub facebookowym poście będą literaturą przyszłości? Ponad dwieście zgłoszeń na tegoroczny konkurs poetycki może być zapowiedzią renesansu poezji. - To twórczość autorów niepokornych, chociaż nie zawsze głośnych, na pewno wyróżniających się. – dodaje Czachorowski.
Wręczenie nagród zwycięzcom - Mariuszowi Cezaremu Kosmali, Tomaszowi Smogórze i Radosławowi Sobótce - odbędzie się w trakcie festiwalu. O poezji laureatów wypowiedzą się członkowie jury konkursu: Jolanta Szwarc, Jerzy Beniamin Zimy i Rafał T. Czachorowski.
Jakie czekają nas atrakcje? Ernest Bryll opowie czy warto wychodzić w poezji „poza format” i przeczyta swoje wiersze. Artur Cieślar zaprezentuje swoją najnowszą książkę Kobieta metamuzyczna, Leszek Szaruga poprowadzi spotkanie z autorami Antologii współczesnych polskich opowiadań (m.in.: Mariką Krajniewską, Krzysztofem Maciejewskim, Pawłem Orłem, Izabelą Szolc i Adamem Wiedemannem). Aldona Borowicz, Mirka Szychowiak i Katarzyna Fetlińska – znaczące poetki trzech pokoleń zmierzą się z mitem „poezji kobiecej”. Rafał Różewicz poprowadzi panel dyskusyjny „pokolenie 89” czyli młode wilki już są na scenie i przeczyta swoje najnowsze wiersze.
Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia będzie oficjalna premiera Tramwajów na pustyni Piotra Fedorczyka, przedwcześnie zmarłego przed rokiem warszawskiego poety.
W strefie muzyki usłyszymy Michała Zapałę, Grzegorza Paczkowskiego i Urszulę Kmieć. Beata Pflanz przeprowadzi artystyczny performance, odbędzie się spektakl teatru improwizacji „Bez klepki”.
Zostaną wręczone Nagrody główne w II OPK na Tomik Wierszy Duży Format.
Drugi dzień festiwalu to głównie maraton spotkań autorskich. Wystąpią m.in.: Jacek Michalski, Joanna Jurewicz, Judyta Bednarczyk, Arkadiusz Kwaczek, Alx z Poewiki, Ewa Solska i Mariusz Jagiełło.
Festiwal, który prezentuje twórczość poetów i artystów z całego kraju jest próbą integracji rozproszonego środowiska. Jest również, a może przede wszystkim możliwością prezentacji autorów, którzy w wielu przypadkach pierwszy raz będą występowali w stolicy.
Na Festiwalu spotykają się tez wydawcy poezji, którzy szukają nowych sposobów jej popularyzacji. Wbrew stereotypom, medium właściwym dla poezji jest nie tylko tradycyjny papier, ale coraz częściej również smartfon, tablet czy e-czytnik.
Organizatorem Festiwalu jest Fundacja Dużego Formatu, która wydaje tomiki poezji, prowadzi portal PoeciPolscy.pl oraz warsztaty literackie dla dzieci i dorosłych. Fundacja zajmuje się również poszukiwaniem poetyckich talentów i wspieraniem debiutantów. Głównym celem Fundacji jest upowszechnianie oraz promocja polskiej literatury. FDF organizuje ogólnopolskie i regionalne akcje kulturalne. Imprezie patronuje redakcja serwisu Granice.pl - wszystko o literaturze.