25.09: spotkanie z Agatą Królikowską

Data: 2007-09-23 23:22:11 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 25.09: spotkanie z Agatą Królikowską

Wydawnictwo Książkowe Twój Styl zaprasza na spotkanie z Agatą Królikowską, autorką książki
„Mc Leod Mandala. Wioska Dzieci Wodnika”. Odbędzie się ono 25 września o godz. 18.30 w Klubie Mandala (ul. Emilii Plater 9/11) w Warszawie.
Spotkanie poprowadzi Maciej Magura Góralski, wicekustosz Muzeum Azji i Pacyfiku, prezenter Jazzradio.

„Ów swoisty reportaż antropologiczny czyta się jednym tchem, w czym zasługa stylu Autorki, świetnie radzącej sobie w tym gatunku literackim. Gorąco namawiam do starannego przestudiowania tej książki [.] jako kolejnego dowodu żywotności, przepracowanych i uwspółcześnionych, ideałów kultury. Nie mam wątpliwości, że „Mc Leod Mandala” zainteresuje szerokie grono
czytelników w Polsce".

Wojciech Józef Bursza

Profesor antropologii kultury

O książce:
W Dharamsali, niewielkiej miejscowości u podnóża hinduskiej części Himalajów od ponad czterdziestu lat mieszka tybetański rząd na wygnaniu, wraz ze swoim politycznym i duchowym przywódcą XIV Dalajlamą Tenzinem Gjatso. Jego obecność przyciąga ludzi z całego świata. Większość przyjezdnych zadowala się kilkudniową wizytą, część zachodnich turystów zostaje jednak znacznie dłużej, zwłaszcza w tybetańskiej części Dharamsali - Mc Leod Ganj. Miejsce to jest zarazem hippisowsko-duchowym rajem, tanim targowiskiem rozmaitych próżności, samotnią dla potencjalnych bądź spełnionych artystów, urzeczywistnieniem fascynacji Tybetem, warsztatem
pracy rozmaitych stowarzyszeń wolontariuszy wspierających tybetańską społeczność. Stanowi dynamiczny, wielobarwny, pulsujący, rozrastający się tygiel współczesności.

Autorka, operując narzędziami kulturoznawczo-antropologicznymi, z domieszką dziennikarskiego punktu widzenia, stara się znaleźć odpowiedź na pytanie, co tak silnie fascynuje westernersów w Dharamsali. Nie stroni przy tym od racjonalno-duchowego podejścia, charakterystycznego dla myśli
Nowej Ery. W tym celu bierze pod lupę buddyzm i ruch New Age, kontrkulturowe motywy, globalizację i jej alter przejawy oraz realizowane współcześnie przez bardzo konkretnych ludzi utopie. Elementy te stanowią bowiem w przekonaniu autorki części składowe "fenomenu Mc Leod Ganj".

Książka Mc Leod Mandala jest efektem pobytu Agaty Królikowskiej w Dharamsali, swoistym zapisem duchowych i antropologicznych poszukiwań tożsamości we współczesnym świecie.
"Napisana z pasją i znajomością rzeczy, zarówno kompetentna, jak i emocjonalna, stanowi przykład zapisu doświadczeń, jakie ujawniają się w konfrontacji Wschodu i Zachodu i odpowiada na pytanie, dlaczego człowiek zawsze garnie się do wspólnoty i we wspólnocie prawdziwie się realizuje" - prof. Wojciech Józef Bursza.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje