23 kwietnia: Światowy Dzień Książki w poszczególnych miastach Polski

Data: 2007-04-18 11:37:33 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 23 kwietnia: Światowy Dzień Książki w poszczególnych miastach Polski Bogata oferta wydawnicza, spotkania z pisarzami, konkursy, głośne czytanie książek, wystawy, promocje, panele dyskusyjne, maratony czytelnicze zaplanowano na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich i tak w:

Gdańsku

21 kwietnia – 23 kwietnia, Uniwersytecka Księgarnia Naukowa ARCHE, ul. Bażyńskiego, Gdańsk. Zniżka 10% dla klientów, którzy zakupią książki słowo/obraz terytoria.

21 kwietnia – 23 kwietnia, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe, Targ Węglowy, Gdańsk. Zniżka 10% dla klientów, którzy zakupią książki słowo/obraz terytoria.

Gdyni
23 kwietnia, godz. 17, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni (filia nr 15),
Al. J. Piłsudskiego 18 spotkanie z Barbarą Szczepułą. Prowadzenie: Anna Sobecka autorką książki Dziadek w Wehrmachcie
23.kwietnia, Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni - wystawa plakatów "Przyłapani na czytaniu" w centrum Gdyni
23 kwietnia, godz. 17, Urząd Miasta Sopotu Finał XVI Przeglądu Twórczości Dziecięcej i Młodzieżowej (konkurs literacki i plastyczny)
24 kwietnia, godz. 13.30, Filia nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni,  ul. Bpa Dominika 3. Spotkanie z dziećmi z klas 1-3 SP - KSIĄŻKOLANDIA (pogadanki i zabawy związane z książką)
25 kwietnia, godz. 10, Filia nr 14 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, ul. Brzechwy 3/5. Spotkanie dzieci klas 1-3 SP z Wojciechem Kołyszko. Wojciechem Kołyszko - autor książek dla dzieci m.in. Pogromca potworów i magia strachu, Smok Lubomił i tajemnice złości, Latający śpiwór i Maski wstydu.

Poznaniu

W weekend 20-22 oraz 23 kwietnia, księgarnie oraz biblioteki w Poznaniu i Wielkopolsce zaplanowały wiele zdarzeń promujących książki i czytelnictwo z okazji Światowego Dnia Książki. Większość planuje – poza wywieszeniem okolicznościowych plakatów – własny oryginalny wystrój witryn oraz holi czy sal bibliotecznych. W kilku bibliotekach będzie to wystrój prezentowany na zewnątrz budynków.

Obchody Dnia Książki zostały w Wielkopolsce zainaugurowane w Bibliotece Publicznej w Lesznie otwarciem wystawy pt. "Salon ilustratorów” prezentującej projekty ilustracji i opracowań graficznych książek dla dzieci i młodzieży w wykonaniu twórców młodego i średniego pokolenia. Wystawa została przeniesiona z Targów książki dla dzieci i młodzieży, które miały miejsce w Poznaniu na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w lutym br.

Bibliotekarze i księgarze w porozumieniu z Wydawcami zorganizują w weekend szereg wystaw książkowych, spotkań autorskich, podpisywania książek przez autorów, okolicznościowych zdarzeń z czytaniem fragmentów utworów i ich inscenizacjami. Zaproponują także rabaty od 10-20%.

Dla przykładu:

Poznań
21 kwietnia, godz. 11.00, księgarnia "Z bajki” na os. Przyjaźni w Poznaniu rozpocznie cykl wydarzeń głośnym czytaniem książek, o godz. 12.00 zorganizuje „Literackie rodzinki dla chłopca i dziewczynki” – półtoragodzinną zabawę inspirowaną lit. Dziecięcą z aktorem – wodzirejem. W niedzielę w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Poznaniu będzie miało miejsce podczas dziecięcej mszy św. spotkanie z baśnią nawiązujące do Biblii, z której wszystkie baśnie wyrastają. Dzieci wychodząc z kościoła otrzymają książeczki i baloniki na znak, że książka uskrzydla.

W poniedziałek 23 kwietnia będą czekać na gości karminowe róże i poetyckie listy. Podczas spotkania z młodzieżą zaprezentowane zostanie powstawanie książki.

O godz. 20 – spotkanie w kręgu przyjaciół książki. Aleksander Machalica zaprezentuje Baśnie Andersena razem z tłumaczką Bogusławą Sochańską, która opowie o pisarzu – w tle żywa muzyka na wiolonczeli. Obchodom towarzyszyć będzie wystawa plastyczna.

Filia dziecięca Biblioteki Raczyńskich "Pod Lipami” organizuje okolicznościową wystawę – po wernisażu głośne czytanie.

19 kwietnia, godz. 18, Księgarnia Bookarest Współorganizatorzy: Kapitałka, wydawnictwo Czarne. Spotkanie z Anne Swärd i promocja książki "Lato polarne", Anne Swärd Rocznik 1969. Wykształcenie artystyczne. Ilustratorka i nauczycielka obrazu i formy w szkole w Ystad. Mieszka z rodziną na południu Szwecji, w (geograficznie) bliskim Polsce Simirshamn."Lato polarne" jest jej debiutem pisarskim. Powieść nadspodziewanie szybko wzbudziła zainteresowanie i aprobatę krytyków, o czym najdobitniej świadczy  nominacja do Nagrody Augusta dla najlepszej powieści roku 2003 - nagroda ta jest odpowiednikiem polskiej Nagrody literackiej Nike. Niedawno, w listopadzie 2006, w Sztokholmie Anne Swärd odebrała pierwszą nagrodę im. Mare Kandre - znanej szwedzkiej pisarki. Drugim dziełem Anne Swärd jest "Kvickasand" (Ruchome piaski), które ukazało się maju 2006. Nawiązanie do "Lata polarnego" jest  tu oczywiste ze względu na pojawiającą się w trzeciej części postać Kaj. Zarówno w przypadku pierwszego jak i drugiego dzieła krytycy zwracają uwagę na charakterystyczny język Anne Swärd, która jakby pisała obrazami. Sama autorka potwierdza to spostrzeżenie: (Pisanie) "daje zupełnie inne możliwości niż malarstwo. Jeśli jednak chodzi o akt twórczy w pisarstwie to pięknie jest wypuścić się hen w obrazy. Jestem człowiekiem obrazu i wizualizuję swoje myśli. Z pewnością jest to widoczne w moich tekstach".

20 kwietnia, godz. 18, Księgarnia Bookarest.
Spotkanie z brytyjskim pisarzem Lindsay Clarke, autorem "Wojny Trojańskiej", wyd.Zysk Współorganizatorzy: Kapitałka, Wyższa Szkołą Języków Obcych, Instytut Filologii Angielskiej UAM Brytyjski pisarz nowelista Lindsay Clarke urodził się w roku 1939 w Halifax, hrabstwo West Yorkshire. Kształcił się w Heath Grammar School w Halifax oraz w King's College w Cambridge. Zanim został pisarzem związany był z nauką i pracował m.in. w Afryce, Ameryce oraz w Wielkiej Brytanii. Obecnie Lindsay Clarke mieszka w Somerset i pełni funkcję Associate Lecturer w dziedzinie pisania kreatywnego na Wales University w Cardiff, gdzie już wcześniej, w roku 1996, pracował jako pisarz-rezydent. Lindsay Clarke pracował także jako badacz-rezydent w Schumacher College, gdzie nadal sporadycznie uczy, oraz był dyrektorem kreatywnym podczas Dartington Conference w 1995 (tytuł konferencji: Myth In Our Time) i 1996 roku (tytuł: Celebrating The Mysteries). Był głównym jury podczas przyznawania Nagród Puszkina (nagroda w dziedzinie pisarstwa dziecięcego, Irlandia Północna). Lindsay Clarke uczy także w  Dartington Hall, Arvon, Ty Newydd oraz w Skyros Centre.Jego najbardziej znana powieść, „The Chymical Wedding”, wygrała Whitbread Fiction Prize w 1989 roku. Ostatnio Clarke opublikował powieści przepisujące mity Wojny Trojańskiej.  
23 kwietnia, godz. 14.00-16.00, Księgarnia Bookarest. Każdy klient księgarni przy zakupie otrzyma rabat 20%.   
23 kwietnia, godz. 14.00-16.00, Księgarnia Kapitałka.
Każdy klient księgarni przy zakupie otrzyma rabat 20%.
23 kwietnia, Biblioteka Uniwersytecka będzie "łapać" w poznańskich bibliotekach na czytaniu znane osoby i fotografować je. Wystawa zostanie zaprezentowana w maju w czasie "Tygodnia bibliotek”.

Katowice

21 kwietnia, Śląską edycja Światowego Dnia Książki realizowana jest przez* Wydawnictwo Sonia Draga, Bibliotekę Śląską i centrum handlowe Silesia City, pod patronatem Prezydenta Miasta Katowic i Wojewody Śląskiego oraz Polskiej Izby Książki. Podczas kilku godzin planowane są występy dzieci i młodzieży, czytanie fragmentów książek przez znane osoby, w tym wojewodę, senator Krystynę Bochenek, znanych sportowców i aktorów, pisarza austriackiego Radka Knappa * i parę innych znamienitych osób. Całość poprowadzi Tomasz Olbratowski (RMF FM). Impreza ma się zakończyć koncertem Justyny Steczkowskiej.

Rzeszów

W akcji zainicjowanej przez PIK z okazji Światowego Dnia Książki bierze udział Sieć Księgarni NOVA w jej skład wchodzi 21 księgarni w tym w samym Rzeszowie 8, oraz Hurtownia NOVA znajdująca się w Rzeszowie na ul. Boya Żeleńskiego 16, obsługująca stale ok. 40 księgarni.
W dniu 22 kwietnia we wszystkich księgarniach obowiązywał będzie rabat na książki w wysokości 10 %, każdy z klientów zakupujących książki otrzyma różę. * We wszystkich księgarniach na te dni będzie zaaranżowana witryna związana ze Światowym Dniem Książki i z jej motywem przewodnim -różą.

Wrocław

19 kwietnia – 24 kwietnia, Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu. Wydanie okolicznościowych zakładek do książek i rozdawanie ich w Bibliotece. Awersem będzie logo obchodzonego święta, czyli Róża, nazwa i data święta, a na rewersie dane Biblioteki.
23 kwietnia, godz. 14.00-16.00, Księgarnia Kapitałka.
Każdy klient księgarni przy zakupie otrzyma rabat 20%.

Krapkowice

21 kwietnia - 23 kwietnia Księgarnia MAKAMA.
Księgarnia czynna wyjątkowo w niedzielę. Wystawa plakatów „Przyłapani na czytaniu”. Finał  konkursu na recenzję książki. Przy zakupie książek klientom będą wręczane róże.

Krosno

23 kwietnia, godz. 10.00, Krośnieńska Biblioteka Publiczna.
Spotkanie autorskie Wioletty Piaseckiej - autorki książek dla dzieci.
Wioletta Piasecka, autorka biografii Hansa Christiana Andersena "W poszukiwaniu szczęścia”, mieszka w Elblągu. Zadebiutowała w 1999 roku książką  "Zaczarowana kraina bajek", w której znalazło się siedem utworów dla najmłodszych. W 2001 r. wydała baśniową biografię Andersena, a od 2003 roku serię książek dla dzieci: "Zaczarowane bąbelki”, "Bajka na dobranoc”, "Dwie Małgosie”, "Sześć życzeń Natalki”, "Bajka o królewnie", "W poszukiwaniu szczęścia", "Dawno temu", "Domek marzeń”, "Włóczęga”, "Kluseczka”, "Kosmiczna przygoda”, "Księżniczka dziecięcych serc”.

Jedlicz

23 kwietnia, godz. 12, Gminna Biblioteka Publiczna w Jedliczu. Spotkanie autorskie Wioletty Piaseckiej - autorki książek dla dzieci.

Łódź

23 kwietnia, Biblioteka Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Otwarcie "Wystawy Książki Dawnej".

Olsztyn

do 31 lipca, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie - Oddział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Konkurs Literacki dla dzieci "Przygody Tomka na Warmii i Mazurach".

Dodatkowe informacje dotyczące ŚDK i wspierania przez PIK czytelnictwa w Polsce znajdują się na stronie: www.dzienksiazki.pl oraz na stronie www.pik.org.pl.

Źródło: www.czytelnia.onet.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje