Jakie były najciekawsze premiery minionego tygodnia? Znakomita literatura faktu, dobra powieść obyczajowa, zbiór wywiadów i powrót Herculesa Poirota - zapraszamy do przeczytania kolejnego odcinka naszego zestawienia.
Monika Śliwińska, Wydawnictwo Iskry
Trzy siostry: Maria, Zofia i Eliza Pareńskie. Trzy muzy Stanisława Wyspiańskiego. Maryna i Zosia, pod własnymi imionami, zostały sportretowane przez niego w Weselu, prapremiera dramatu w marcu 1901 roku przerodziła się w wielki skandal towarzyski w Krakowie. Wesele dało Wyspiańskiemu nieoficjalny przydomek czwartego wieszcza, a siostrom Pareńskim literacką nieśmiertelność. Maria, Maryna, wielka miłość i muza Witolda Wojtkiewicza, portretowana także przez Wyspiańskiego, została żoną Jana Raczyńskiego, zapomnianego dzisiaj pediatry, który jako pierwszy wykazał doświadczalnie związek krzywicy z niedoborem światła słonecznego. Z trzecim mężem, Janem Grekiem, i szwagrem, Tadeuszem Boyem-Żeleńskim, zginęła w egzekucji profesorów lwowskich w pierwszych dniach niemieckiej inwazji na ZSRR. Zofia, Fusia, Boyowa, została żoną Tadeusza Żeleńskiego. Jej portret z synem autorstwa Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z najpiękniejszych pasteli z serii Macierzyństwo. Przyjaźniła się z mężem, choć obydwoje szukali miłości poza małżeństwem. „Dobra, rozumna i miła towarzyszka pracy” – napisał o niej Boy. Eliza, Lizka, najmłodsza z sióstr, najmniej znana, choć najczęściej portretowana, była żoną młodopolskiego poety Edwarda Leszczyńskiego. W swoim krótkim życiu zmagała się z problemami emocjonalnymi, uzależnieniem od alkoholu i opiatów. Popełniła samobójstwo, mając trzydzieści pięć lat.
Walter Moers, Wydawnictwo Dolnośląskie
Kontynuacja Miasta śniących książek, które poruszyło wielu naszych czytelników.
Zaintrygowany zagadkowym listem Hildegunst powraca do Księgogrodu. Odbudowane z przepychem miasto przeistoczyło się w tętniącą życiem metropolię literacką i mekkę księgarstwa, pełną wszelkiej maści zbzikowanych pasjonatów książek. Podążając tropem tajemniczej przesyłki, Rzeźbiarz Mitów zostaje wciągnięty w wir przygód, ledwo przekroczy granice miasta. Spotyka dawnych znajomych, m.in. kolegę po piórze, Owidiosa, któremu udało się osiągnąć Orma, eydetę Hachmeda Ben Kibicera i przeraźnicę Inaceę Anacaci. Natyka się też na wielu nowych mieszkańców, fenomeny i cuda; tajemniczych librinautów, osławionych lalalistów, a przede wszystkim poznaje najmłodszą i zarazem najpotężniejszą z atrakcji Księgogrodu – Lalacircus Maximus oraz jego Niewidziany Teatr, w którym skonfrontowany zostaje z własną historią.
Sophie Hannah, Wydawnictwo Literackie
Od czasu, gdy w 1920 roku jej pierwsza książka ujrzała światło dzienne, powieści Agathy Christie sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie ponad dwóch miliardów egzemplarzy. Teraz, po raz pierwszy w historii, spadkobiercy pisarki zgodzili się na publikację nowej powieści z udziałem jej najsłynniejszego bohatera. Jeśli zastanawiacie się, czy to się mogło udać, odpowiedź brzmi: tak. Inicjały zbrodni skonstruowane są naprawdę misternie, a całość utrzymana jest w duchu powieści Christie. Czy mogło być lepiej? Zawsze może, jednak i tak to lektura obowiązkowa nie tylko dla wszystkich miłośników Herculesa Poirota, ale też dla miłośników dobrego kryminału po prostu.
Jarosław Czechowicz, Simple Publishing
Nie wyróżniamy tej książki dlatego, że to nasz patronat. Wyróżniamy ją, bo niewiele osób potrafi tak rozmawiać z pisarzami, jak Jarosław Czechowicz, autor bloga "Krytycznym Okiem". Joanna Bator, Justyna Bargielska, Katarzyna Bonda, Piotr Czerwiński, Remigiusz Grzela, Inga Iwasiów, Anna Janko, Ignacy Karpowicz, Dawid Kornaga, Grzegorz Kozera, Kaja Malanowska, Marta Syrwid, Jacek Wangin. Te nazwiska mówią same za siebie i stanowią chyba najlepszą rekomendację książki.
Sarah Jio, Wydawnictwo Między Słowami
Wznowienie w naszym zestawieniu. Ale też niewiele powieści obyczajowych wywiera tak wielkie wrażenie na naszych czytelnikach (czy raczej: czytelniczkach), jak książki Sarah Jio. To jedna z najlepszych.
Kiedy niespodziewany nawrót zimy paraliżuje miasto, Claire ma wrażenie, że pogoda doskonale odzwierciedla chłód panujący w jej sercu. Przeżyła tragiczny wypadek, po którym nie może się podnieść. Dopiero dziennikarskie śledztwo, jakie prowadzi w sprawie zaginionego przed laty chłopca, pozwala jej zapomnieć o nieszczęściu. W miarę jak kolejne tropy odkrywają przed nią historię uprowadzonego chłopczyka i poszukującej go pełnej nadziei matki, Claire powoli uczy się żyć na nowo. A to jeszcze nie wszystko: ślady zaginionego Daniela zaczynają w zagadkowy sposób splatać się z losami jej własnej rodziny...
Erica Heller, Wydawnictwo Albatros
Joseph Heller, niedościgniony wzór pisarzy i publicystów, byłczłowiekiem bardzo trudnym. Nie sprawdził się zwłaszcza jako ojciec rodziny - pisze w sarkastycznej i bezlitosnej publikacji Erika Heller, która napisała książkę na miarę córki wielkiego kpiarza, cynika i pisarza. Chcecie dowiedzieć się, jak to było, kiedy Joseph Heller był ojcem, a życie - Paragrafem 22? To idealna propozycja dla Was!