W Warszawie rozpoczyna się Festiwal Krzysztofa Pendereckiego zorganizowany z okazji jego jubileuszu. Kompozytor kończy w niedzielę 75 lat. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena.
Dyrektor Stowarzyszenia - Elżbieta Penderecka zapowiada, że festiwal pokaże twórczość Krzysztofa Pendereckiego w przekroju- od wczesnych do najnowszych jego utworów. Jak zauważa - jest ich około stu, w tym zarówno muzyka filmowa jak i pisana do filmów dokumentalnych czy sztuk teatralnych.
Festiwal otworzył i zamknie sam jubilat. Na pierwszym koncercie w Filharmonii Narodowej wystąpiła Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, pod batutą dwóch dyrygentów: Krzysztofa Pendereckiego i Jerzego Maksymiuka.
Pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka zabrzmiały wcześniejsze utwory jubilata: Polymorphia, Capriccio na smyczki i orkiestrę (płyta z tym utworem została nagrodzona na Midem Classic 2007) i koncert napisany specjalnie dla Isaaca Sterna.
Drugiego dnia festiwalu odbędzie się między innymi prawykonanie nowego utworu: Kwartetu smyczkowego Krzysztofa Pendereckiego.W sobotę - w Zamku Królewskim zabrzmi I i II Sonata Krzysztofa Pendereckiego. Obydwa utwory dzieli pół wieku. W I Sonacie wystąpi Konstanty Andrzej Kulka, w II-giej - Grigorij Zhislin (Żislin). Druga Sonata została napisana specjalnie dla Anne Sophie Mutter. Na tym samym koncercie (w sobotę 22 listopada) zostanie także wykonany Sextet Krzysztofa Pendereckiego.Wieczorny koncert w sobotę odbędzie się w Filharmonii Narodowej. W programie - Koncert Haydna na trąbkę, do którego Krzyszof Penderecki napisał kadencję, w wykonaniu Gabora Boldoczki pod dyrekcją Tadeusza Strugały, polska premiera Koncertu na waltornię i orkiestrę w wykonaniu Radovana Vlatkovica pod dyrekcją Lawrece'a Fostera, oraz 2 Symfonia K. Pendereckiego w wykonaniu Sinfonietty Cracovii pod dyrekcją Maximiliano Valdesa.
Ostatnim dniem festiwalu jest niedziela, 23 listopada. To także dzień urodzin Krzysztofa Pendereckiego.
Rozpocznie się on od Mszy świętej w warszawskiej archikatedrze (o 09.30) pod przewodnictwem arcybiskupa Kazimierza Nycza. Na zakończenie wystąpi natomiast chór Lege Artis, który wykona dwa utwory Krzysztofa Pendereckiego: Stabat Mater i Agnus Dei. Utwór Agnus Dei Krzysztof Penderecki napisał po śmierci kardynała Stefana Wyszyńskiego i zostal on wykonany w czasie uroczystości pogrzebowych Prymasa Tysiąclecia.
W niedzielne południe 23 listopada w Filharmonii Narodowej wystąpi Orkiestra Beethovenowska pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego.
Festiwal zakończy wieczorny koncert w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, podczas którego zostanie wykonany utwór "Siedem Bram Jerozolimy", którym będzie dyrygował sam komopzytor.
Festiwal Krzysztofa Pendereckiego jet współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Polskie Radio jest patronem medialnym Festiwalu. Program 2 Polskiego Radia wyemituje też wszystkie koncerty i przeprowadzi transmisję z konceru inauguracyjnego oraz niedzielnego, kończącego festiwal.
Został też uruchomiony portal internetowy poświęcony Krzysztofowi Pendereckiemu: adres strony to www.krzysztofpenderecki.eu
Źródło: IAR