2 VII: Pallisimo i Alonzo King's Lines Ballet na XIV Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu

Data: 2007-07-02 00:22:37 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 2 VII: Pallisimo i Alonzo King's Lines Ballet na XIV Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego w Bytomiu W niedzielę scena alternatywna XIV Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego i Festiwalu Sztuki Tanecznej ponownie zawiodła. Zarówno grupa Maria Magdalena, jak i Georg Blaschke nie stanęli na wysokości zadania - stworzyli spektakle wyjątkowo nużące i nieatrakcyjne. Inaczej David Dorfman i jego zespół. "Undeground" okazał się wspaniałym spektaklem - protestem przeciwko rewolucji, która zawsze nieść musi z sobą ofiary. Nie tracimy jednak nadziei, że prezentowane na scenie alternatywnej przedstawienia okażą się równie interesujące, jak te, które można było obejrzeć w pierwszych dniach festiwalu. Zapraszamy więc Państwa na spektakl "Le Petit Mort" (Mała Śmierć) w wykonaniu grupy Pallisimo (USA), który odbędzie się w poniedziałek, 2 VII o godzinie 21:30 w Elektrociepłowni Szombierki (ul. Kosynierów 27, Bytom-Szombierki). Natomiast na scenie głównej (Śląski Teatr Tańca, ul. Żeromskiego 27) wielkie wydarzenie artystyczne - spektakle "Migration" oraz "Moroccan" w wykonaniu zespołu Alonzo Kinga Lines Ballet ze Stanów Zjednoczonych.

O ARTYSTACH:
Lines Ballet jest międzynarodowym zespołem z siedzibą w San Francisco prezentującym unikatowy repertuar baletu współczesnego tworzony przez Alonzo Kinga. Wizjonerskie choreografie i nadzwyczajne umiejętności tancerzy sprawiają, że świętujący 25 lecie istnienia Lines Ballet wciąż cieszy się sporym uznaniem. Kiedy zespół nie przebywa w tournee występuje na scenach od Venice Biennale do Movimentos Festival w Niemczech, a jesienią i wiosna również w San Francisco. Współpracując z wybitnymi kompozytorami, muzykami i artystami sztuk wizualnych Alonzo King tworzy spektakle oparte na różnorodnych, głęboko zakorzenionych tradycjach kulturowych nasycając klasyczny balet nowymi środkami wyrazu. Spektale Kinga słyną ze swej umiejętności dzielenia się z publicznością głębokim sensem tego, co łączy nas jako ludzi- kruchością, delikatnością ale również porzuceniem i radosną wolnością. W tym roku nowo powstała organizacja Amerykańskich Artystów sporządziła listę 50 najwybitniejszych żyjących artystów: Alonzo King otrzymał jedną z czterech nagród będąc jednocześnie jedynym jej laureatem z Kalifornii. USA Fellowship jest drugą, po nagrodzie Bessie dla najlepszego choreografa/twórcy w 2005, nagroda główną zdobyta przez Alonzo Kinga w ciągu ostatnich dwóch lat. Alonzo King był również stypendystą NEA, Towarzystwa Irvin Dance i zdobywcą pięciu nagród im. Isadory Duncan. Pięć lat temu powstała Szkoła Lines Ballet oraz Kurs Przygotowawczy. Ich zadaniem jest rozwijanie potencjału młodych tancerzy. Lines Ballet angażuje sie również w działalność edukacyjną i społeczną za pośrednictwem San Francisco Dance Center, obecnie jednej z największych instytucji tanecznych na Zachodnim Wybrzeżu. Jesienią 2006r. Lines Ballet rozpoczął współpracę z Dominican University w Kalifornii inaugurując wspólny program studiów licencjackich w zakresie sztuk pięknych. Będzie to jedyny program w kraju prowadzony przez wciąż aktywnego choreografa światowej sławy.

Palissimo Dyrektorem artystycznym zespołu jest Pavel Zustiak -choreograf, tancerz oraz sound designer, mieszkający w Nowym Jorku. Pochodzi z byłej Czechosłowacji, gdzie uczęszczał na pierwsze lekcje tańca. W wieku 17 lat zadebiutował jako choreograf, tworząc układu do muzyki Musorgskiego „Obrazki z wystawy” dla 23 tancerzy z zespołu tanecznego Tremolo. Często występował w radiu oraz telewizji, w tym przez 7 lat w telewizyjnym programie dla dzieci Golden Gate. Zustiak, po otrzymaniu tytułu magistra w 1993 roku, przeniósł się do Amsterdamu, gdzie w szkole School for New Dance Development, w latach 1998 oraz 1999 studiował kompozycję oraz produkcję tańca. Zajęcia u m. in. Kate Duck (improwizacja, kompozycja), Davida Zambrano (technika tańca), Susan Rethorst (kompozycja), Scotta delaHunta (teoria, kompozycja) oraz Trude Cona (eksploracja, kompozycja) miały ogromny wpływ na Zustiaka i były dla niego źródłem inspiracji. Zustiak jest finalistą konkursu choreografii w Amsterdamie, gdzie w 1999 roku zdobył nagrodę za Wrinkle in Time. Współpracował z Andersem Schlanbushem podczas przygotowywania pokazu Gisteren ist Anders zaprezentowanego w Kannonenhallen w Kopenhadze, w EntreeScenen w Aarhus, na Klapstuck Festival w Leuven, w Belgii. Przedstawienie Lets’ Dance! również powstało w wyniku współpracy Schlanbushem i zostało przedstawione w EntreeScenen w Aarhus oraz DanceScenen w Kopenhadze. Zustiak jest dyrektorem artystycznym zespołu tanecznego Palissimo, który założył w 2003 roku w Nowym Jorku. Był twórcą dwóch przedstawień wystawionych w Nowym Jorku w Wright Room, University Settlement,w centrum artystycznym, oraz w Apostrof Festiwal w Pradze, w Czechosłowacji w 2005 roku. Premiera jednego z przedstawień Palissimo Le Petit Mort (Now It’s Time To Say Goodbye), której współtwórcą jest Performance Space 122, odbyła się w grudniu 2006 roku. Jako sound designer, Zustiak skomponował dźwięki dla Palissimo, jak również, dla Dixie Fun Theater, Ashleigh Leita oraz Jeremiego Nelsona. Zustiak został wezwany przez Of Moving Colors Productions w Baton Rouge w Luizjanie do stworzenia choreografii dla trzech sztuk tanecznych: Search (1999), Within Without (2001) oraz All That I Can’t Leave Behind (2005). Zustiak prowadził warsztaty kompozycji oraz improwizacji w Czechach, Słowacji, Polsce, Niemczech, Danii oraz Stanach Zjednoczonych. Otrzymał fundusze od Trust for Mutual Understanding, Lower Manhattan Cultural Council oraz Jerome Fundation Travel and Study Grant.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Lato drugich szans
Dagmara Zielant-Woś
Lato drugich szans
Cienie. Po prostu magia
Katarzyna Rygiel
Cienie. Po prostu magia
Suplementy siostry Flory
Stanisław Syc
Suplementy siostry Flory
Upiór w szkole
Krzysztof Kochański
Upiór w szkole
Piwniczne chłopaki
Jakub Ćwiek
Piwniczne chłopaki
Dolina Marzeń. Przeszłość
Katarzyna Grochowska
Dolina Marzeń. Przeszłość
Szczerbata śmierć
Arkady Saulski
Szczerbata śmierć
Bez litości
Michał Larek
Bez litości
Z okruchów nadziei
Anna Siedlecka
Z okruchów nadziei
Pokaż wszystkie recenzje