15 tysięcy książek. Odnaleziono przewodnik po biblioteczce syna Krzysztofa Kolumba

Data: 2019-04-30 06:40:25 | Ten artykuł przeczytasz w 2 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet
News - 15 tysięcy książek. Odnaleziono przewodnik po biblioteczce syna Krzysztofa Kolumba

O Krzysztofie Kolumbie słyszeli niemal wszyscy. Pochodzący z Hiszpanii podróżnik, który drogą morską dotarł do Ameryki, nieznanej w szesnastym wieku Europejczykom, pojawia się już na lekcjach historii w szkole podstawowej. Mało osób wie jednak, ile książek w swojej biblioteczce miał jego… młodszy syn.

Niedawno w Danii odnaleziono po latach przewodnik po kolekcji książek Hernando Colóna – najmłodszego syna Krzysztofa Kolumba. Ostatni z synów, chcąc dorównać wielkim odkryciom swojego ojca, był wielkim fanem literatury, a w swojej biblioteczce zgromadził aż 15 tysięcy książek.

Hernando Colón wraz z ojcem wyruszał na wyprawy morskie. Po jego śmierci, chcąc udowodnić, że jest jego duchowym spadkobiercą, zaczął gromadzić ważne dla niego książki. Były to przede wszystkim wszelkie współczesne wówczas pozycje, w przeciwieństwie do kolekcji innych bogaczy i odkrywców, zbierających wtedy stare rękopisy pochodzące z czasów Platona i Cycerona.

Podobnie jak ojciec, Colón był wizjonerem, wierzył w siłę druku. Potomek Kolumba sam chodził i wybierał książki do swojej kolekcji, kupując za jednym razem nawet kilka tysięcy tytułów. W pewnym momencie książek miał już tak wiele, że poprosił jednego z pisarzy – Edwarda Wilsona-Lee – o sporządzenie przewodnika po jego biblioteczce.

Ta książka w istocie się ukazała, oczywiście – w tylko jednym egzemplarzu. Miała zaś ponad 2 tysiące stron. Po śmierci bibliofila, tytuł zaginął i przez lata nikt nie miał pojęcia o jego dalszych losach. Do teraz, gdy ponownie odnaleziono go w… kolekcji na uniwersytecie w Kopenhadze. Książka nieprawidłowo posegregowana przez wieki leżała pomiędzy kilkoma unikatowymi dziełami literatury islandzkiej.

To ważne odkrycie, ponieważ dzięki opisom w przewodniku, poznamy tytuły z piętnastego i szesnastego wieku, których egzemplarze nie są już fizycznie dostępne. Biblioteka syna Kolumba także nie zachowała się w całości – jej „szczątki”, czyli poszczególne egzemplarze książek z biblioteczki, znaleźć można w katedrze Najświętszej Marii Panny w Sewilli w Hiszpanii, gdzie pochowani są Hernando Colón i Krzysztof Kolumb.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje