O Krzysztofie Kolumbie słyszeli niemal wszyscy. Pochodzący z Hiszpanii podróżnik, który drogą morską dotarł do Ameryki, nieznanej w szesnastym wieku Europejczykom, pojawia się już na lekcjach historii w szkole podstawowej. Mało osób wie jednak, ile książek w swojej biblioteczce miał jego… młodszy syn.
Niedawno w Danii odnaleziono po latach przewodnik po kolekcji książek Hernando Colóna – najmłodszego syna Krzysztofa Kolumba. Ostatni z synów, chcąc dorównać wielkim odkryciom swojego ojca, był wielkim fanem literatury, a w swojej biblioteczce zgromadził aż 15 tysięcy książek.
Hernando Colón wraz z ojcem wyruszał na wyprawy morskie. Po jego śmierci, chcąc udowodnić, że jest jego duchowym spadkobiercą, zaczął gromadzić ważne dla niego książki. Były to przede wszystkim wszelkie współczesne wówczas pozycje, w przeciwieństwie do kolekcji innych bogaczy i odkrywców, zbierających wtedy stare rękopisy pochodzące z czasów Platona i Cycerona.
Podobnie jak ojciec, Colón był wizjonerem, wierzył w siłę druku. Potomek Kolumba sam chodził i wybierał książki do swojej kolekcji, kupując za jednym razem nawet kilka tysięcy tytułów. W pewnym momencie książek miał już tak wiele, że poprosił jednego z pisarzy – Edwarda Wilsona-Lee – o sporządzenie przewodnika po jego biblioteczce.
Ta książka w istocie się ukazała, oczywiście – w tylko jednym egzemplarzu. Miała zaś ponad 2 tysiące stron. Po śmierci bibliofila, tytuł zaginął i przez lata nikt nie miał pojęcia o jego dalszych losach. Do teraz, gdy ponownie odnaleziono go w… kolekcji na uniwersytecie w Kopenhadze. Książka nieprawidłowo posegregowana przez wieki leżała pomiędzy kilkoma unikatowymi dziełami literatury islandzkiej.
To ważne odkrycie, ponieważ dzięki opisom w przewodniku, poznamy tytuły z piętnastego i szesnastego wieku, których egzemplarze nie są już fizycznie dostępne. Biblioteka syna Kolumba także nie zachowała się w całości – jej „szczątki”, czyli poszczególne egzemplarze książek z biblioteczki, znaleźć można w katedrze Najświętszej Marii Panny w Sewilli w Hiszpanii, gdzie pochowani są Hernando Colón i Krzysztof Kolumb.