15 maja Dniem Czytelnika! Publikujemy życzenia znanych pisarzy

Data: 2012-05-15 13:36:24 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 15 maja Dniem Czytelnika! Publikujemy życzenia znanych pisarzy

W ostatni dzień Tygodnia Bibliotek pragniemy zwrócić uwagę na czytelników - na osoby, bez których praca autorów, wydawców, bibliotekarzy i księgarzy nie miałaby sensu. Dlatego pragniemy, by 15 maja 2013 roku - ostatni dzień Tygodnia Bibliotek, imieniny Zofii, które to imię pochodzi od greckiego słowa oznaczającego mądrość - stał się pierwszym obchodzonym w całym kraju Dniem Czytelnika. Chcielibyśmy, by - tak jak to miało miejsce w 2012 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piekarach Śląskich, której pracownicy byli inicjatorami tego święta - od przyszłego roku dzień ten obchodzony był w Polsce - a może i za granicą - jako święto, w którym pisarze, twórcy, księgarze, wydawcy i bibliotekarze dziękują czytelnikom za wszystkie spotkania i za chwile spędzone nad lekturą książek. 

 

W tym roku zaprosiliśmy znanych pisarzy, twórców, ale też bibliotekarzy, księgarzy, wydawców oraz przedstawicieli organizacji z branży wydawniczej do tego, by złożyli czytelnikom życzenia i podziękowania. By uczynili to za pośrednictwem swoich profili na Facebooku, za pośrednictwem blogów lub mediów, w których będą gościć. Życzenia złożyła oczywiście Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich, która była zarazem inicjatorką organizacji Dnia Czytelnika. - To dla Was Pisarze zarywają noce, by prowadzić w świat marzeń. To na Was bibliotekarze czekają co dnia, abyście mogli wznieść się na wyżyny. To dla Was w Bibliotece w Piekarach Śląskich zrodził się pomysł Dnia Czytelnika. Z okazji tego nowego, sympatycznego Święta życzę wszystkim Czytelnikom, także tym przyszłym, wielu cudownych chwil spędzonych z książką. Wszystkiego Książkowego! - powiedziała Aleksandra Zawalska-Hawel.

 

- Pisarz tworzy tylko pół książki - zapisuje litery. Drugą połowę - grę wyobraźni musi uruchomić czytelnik. By nam ta współpraca układała się jak najlepiej, by powieści żyły w Was długie lata, abyśmy podczas spotkań autorskich mieli o czym rozmawiać - tego Wam, naszym Czytelnikom życzę w tym dniu tak ważnym, niemal najważniejszym święcie słowa pisanego - napisała Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka Cukierni pod Amorem

 

Do życzeń dołączyła Anna Łacina, autorka znakomitych powieści dla młodzieży - między innymi Telefonów do przyjaciela, nominowanych do tytułu "Najlepszej książki dla młodych czytelników" 2012. - Z okazji Dnia Czytelnika WSZYSTKIM czytelnikom składam serdecznie życzenia. Życzę przede wszystkim czasu na czytanie i dostępu do dobrych książek. Bo pozostałe bonusy przyjdą razem z lekturą, więc nawet nie ma sensu ich życzyć. Życzę też nam wszystkim mądrych bibliotekarzy i księgarzy, którzy będą umieli podsunąć właściwy tytuł właściwej osobie oraz... mądrych polityków, takich, którzy sami będą czytelnikami, a co za tym idzie będą rozumieli jak ważne jest by każdego człowieka było stać przynajmniej na ulubione książki, jak ważnymi miejscami są biblioteki, księgarnie i domy kultury, oraz że książka nie jest luksusem, tylko koniecznością.

Parafrazując Plutarcha:

Vivere non est necesse, legere necesse est! 

 

Czytelnikom złożyć życzenia postanowiła również Katarzyna Enerlich, której Prowincja pełna słońca rozjaśniła zimowe miesiące wielu miłośnikom książki. 

 

- Książki kojarzą się z ogrodami. Każda z nich to inny ogród. Szczególny dla niej rozkład alejek, grządek, inne uporządkowanie warzyw i kwiatów. W książkach znajduję podobną różnorodność, lecz jednakową fascynację słowami. W Dniu Czytelnika życzę wszystkim tym, którzy kochają wchodzić do książkowych ogrodów tego, by bez trudnu odnajdywali w nich to, czego szukają. By czas spędzony na czytaniu miał w sobie czar najwonniejszych kwiatów. By każdy koniec książki był spokojnym zachodem słońca i niósł ze sobą nadzieję na zupełnie nowy, rześki wschód. Życzę piękna w życiu. Bo ogród i książki to najważniejsze piękno tego świata... - powiedziała Katarzyna Enerlich.

 

- Pomysł ten bardzo mi się podoba szczególnie dlatego, że wszystkim czytelnikom mogę życzyć wielu wrażeń, emocji, refleksji i - oczywiście - relaksu podczas czytania. Wszystkim, a więc i sobie. Świętujmy razem! - zachęca Jolanta Kwiatkowska, autorka Przewrotności dobra.

 

Na koniec garść życzeń Romka Pawlaka, autora powieści dla młodzieży Związek do remontu

- Tydzień bibliotek jest bardzo ważny, mamy i swój dzień my, autorzy, jednak cóż byśmy zrobili bez Was, naszych Czytelników? To Wy jesteście najważniejsi. Zatem dziś dziękuję Wam, że jesteście, że wciąż macie ochotę sięgnąć po nasze książki, cieszyć się owocami naszej pracy, a czasem rozmawiać o przeczytanych książkach, pisać o nich, wspominać je. Jeszcze raz - dziękuję!

 

Niespodziankę dla miłośników książki przygotował również serwis Wydaje.pl - Z tej okazji do północy rozdajemy Antologię Czerwony Sweterek ZA DARMO - powiedział nam Ahsan Ridha Hassan. Aby otrzymać ebooka wystarczy wysłać maila na adres bok@wydaje.pl a w tytule maila wpisać: Czerwony sweterek. Więcej informacji o publikacji dostępnych jest pod adresem http://wydaje.pl/ebooks/show/672/Czerwony-sweterek-Antologia-opowiadan

 

Dzień Czytelnika trwa, zapraszamy do nadsyłania kolejnych życzeń, opinii o inicjatywie i propozycji, jak należałoby uczcić ją w przyszłym roku! Na wszystkie głosy czekamy pod adresem 5minutdlaksiazki@gmail.com

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje