Wydawnictwo Ladida Books, Austriackie Forum Kultury w Warszawie oraz bambini di praga zapraszają 13 marca 2008, o godz. 20.00 na prezentację książki austriackiego rysownika Nicolasa Mahlera "Pragnienie".
W planie wieczoru jest rozmowa z autorem, który będzie podpisywał swoje książki. Pokazane zostaną także filmy rysunkowe stworzone na podstawie komiksów Mahlera, prezentowane na licznych międzynarodowych festiwalach filmowych. Dla odwiedzających księgarnię powstała wystawa plansz pochodzących z prezentowanej książki, dzięki którym od razu będzie można poczuć nastrój opowieści Mahlera.
Nota o książce:
Wysokie ciśnienie.
Tragikomiczna historia o pożądaniu.
Skromną książeczkę Mahlera możemy czytać na dwa sposoby. Z pewnością jesteśmy w stanie przekartkować ją w ciągu pięciu minut, wychwytując podstawowy przekaz. Lepiej jednak uważnie, kadr po kadrze, bawić się w odnajdywanie szczegółów składających się na pełną ironii, sarkazmu i świetnego poczucia humoru całość. Austriak należy bowiem do grona tych artystów, którzy starają się wypracować indywidualny język narracji obrazkowej. W jego przypadku jest to minimalistyczna, zredukowana kreska, posługiwanie się symbolami w dymkach zamiast tekstu, a także dbałość o sekwencje obrazów. Dzięki temu „Pragnienie" przypomina rozbudowane storyboard filmu animowanego. Tomik zawiera cztery opowiadania połączone postacią głównego bohatera, nieznanego z imienia mężczyzny pod krawatem. Ten dziwny osobnik wyraźnie podłamany brakiem partnerki chwyta się desperackich sposobów, by zaspokoić tęsknotę za bliskością (oraz żądzę). Podrywa w barze kobietę po przejściach, próbuje uwieść sąsiadkę, ale jest tak spięty, że nawet z prostytutką nie udaje mu się dogadać. Mały człowieczek miota się niemiłosiernie i aż kipi od emocji, co Mahler doskonale potrafi przedstawić za pomocą kilku prostych kresek. „Pragnienie” to dynamiczna historia, w której komizm współgra z tragedią. I nie ma w niej żadnej fałszywej nuty. (Sebastian Frąckiewicz – Przekrój).
Pragnienie otrzymało w 2002 roku Nagrodę ICOM dla najlepszego niezależnego komiksu:
Jego ekstremalnie zredukowany, humorystyczny styl potrafi rozbawić, jak i nadaje się do poważnych, psychologicznych, a nawet egzystencjalnych opowieści. W najlepszym przypadku łączy wszystko razem. Tak dzieje się w Pragnieniu. (...) w czterech epizodach Mahler opowiada o samotności, depresji, nadziei na trochę romantyzmu i pożądaniu. Kto jest gotowy dać się wciągnąć w sposób myślenia Mahlera i emocjonalną głębię jego bohatera bez twarzy, będzie szczodrze nagrodzony. Śmiechem, ale nie tylko.
(Raport jury Nagrody ICOM, Pragnienie – najlepszy komiks 2002)
Kilka słów o Autorze:
Nicolas Mahler (ur. 1969) mieszka i pracuje jako rysownik w Wiedniu. Jego prace publikowane były m.in. przez Frankfurter Allgemeinen Zeitung, Le Monde i Lapin. Komiksy Mahlera ukazały się w języku angielskim, francuskim i niemieckim, wydane przez renomowane wydawnictwa takie jak L'Association, Top Shelf i Reprodukt.
Za książkę Das Unbehagen (Niepokój) otrzymał w 2006 roku Nagrodę Max-und-Moritz.
Mecenasem spotkania i wystawy jest Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
Źródło: www.ksiazka.net.pl