Co można robić w czasie przymusowej izolacji związanej z pandemią? Pewna 12-latka postanowiła zmienić otaczającą ją rzeczywistość i stworzyła biblioteczkę bookcrossingową ze starej budki telefonicznej.
Fot. zdjęcie ilustracyjneKojarzycie czerwone budki telefoniczne z Wielkiej Brytanii? Podobnie jak w Polsce, także i na Wyspach coraz rzadziej korzysta się z tych urządzeń, a kolejne budki telefoniczne stają się zwyczajnie bezużyteczne. Wiele z nich – odłączonych od sieci – przestaje spełniać swoją funkcję i popada w ruinę. Zmieniła to 12-latka.
Czytaj także: 30 punktów bookcrossingowych powstanie w Kielcach
Dziewczynka w czasie przymusowej izolacji z powodu pandemii (tzw. lockdownu) postanowiła zrealizować pomysł, o którym myślała już od pewnego czasu. W pobliżu jej domu znajdowała się stara budka telefoniczna, którą nikt się nie zajmował. Postanowiła więc – przy pomocy rodziców – odnowić ją i zmienić w… biblioteczkę bookcrossingową!
Wcześniej w starej budce postanowiono zrobić tablicę ogłoszeń, jednak pomysł ten się nie udał – szyby budki nie były szczelne, przez co do środka wdawała się woda i wilgoć, a ogłoszenia często były nieczytelne. Poza tym – coraz częściej korzysta się z internetowych portali, a nie tradycyjnych tablic ogłoszeniowych.
Zanim w budce zamontowano regał z książkami, wcześniej wymieniono szybki, które dodatkowo oklejono w kwieciste wzory. To pomogło uszczelnić budkę, przez co książki nie zniszczą się nawet w czasie typowej angielskiej pogody.
Czytaj także: Czerwona szafka, a w niej książki – tak wygląda bookcrossing w Cieszynie
Z budki korzystać mogą teraz wszyscy – wystarczy wymienić swoją książkę na inną, która nam się spodobała. Przed skorzystaniem z budki bookcrossingowej należy jednak wcześniej… zdezynfekować ręce!
Także w Polsce powstaje wiele podobnych inicjatyw. Zaledwie kilka tygodni temu pisaliśmy o stworzeniu regału w środku parku w Nowej Soli. Wiele takich miejsc opisaliśmy także w artykule: Budki bookcrossingowe – gdzie można je znaleźć?. Chociaż idea bookcrossingu istnieje już jakiś czas, to wciąż budzi wielkie zainteresowanie czytelników!