12 IX: Książkowe premiery minionego tygodnia

Data: 2014-09-12 11:48:12 | Ten artykuł przeczytasz w 12 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 12 IX: Książkowe premiery minionego tygodnia

Powieści obyczajowe i kryminały, literatura piękna i propozycje dla najmłodszych czytelników. Oto nasze kolejne - tym razem naprawdę obszerne - zestawienie najciekawszych książkowych premier tygodnia. 

 

Dolina mgidolinaeł i róż

Agnieszka Krawczyk, Wydawnictwo Filia

 

Niedawno wydała Noc zimowego przesilenia - jeden z najlepszych kryminałów tego roku. Tym razem powraca do konwencji powieści obyczajowej, kontynuując wątki rozpoczęte w jednej ze swych pierwszych książek - w Magicznym miejscu. Znając inteligencję autorki i jej skłonność do przełamywania schematów, możemy mieć nadzieję, że nie będzie to kolejne schematyczne powieścidło obyczajowe. Czekamy na Wasze opinie! 

 

 

































Wwladcaqładca liczb

Marek Krajewski, Wydawnictwo Znak

 

Dla odmiany wierny swej specjalizacji Marek Krajewski. Zmęczony życiem Popielski dostaje nowe zlecenie. Proste z pozoru śledztwo w sprawie syna pewnego hrabiego zaczyna zupełnie nowy rozdział w historii detektywa i miasta. Wrocław staje się przejściem do mrocznego świata, niebezpiecznym labiryntem. Wystarczy o niewłaściwej porze znaleźć się w niewłaściwym miejscu i otwiera się brama do piekieł. Czy mistrz kryminału retro trzyma poziom? Właśnie mamy okazję się o tym przekonać. 

 

 

































Odciodcienieenie miłości

Alice Munro, Wydawnictwo Literackie

 

Kiedy zapytano ją, czy spodziewała się, że dostanie Literacką Nagrodę Nobla, odpowiedziała: "Nie, przecież jestem kobietą!" Dziś chyba nikt już nie ma wątpliwości, że po książki tej mistrzyni krótkiej formy warto sięgać. Tym razem po raz pierwszy do rąk polskich czytelników trafia jej zbiór opowiadań z 1986 roku. Miłośnicy bardziej wymagających lektur z pewnością nie będą zawiedzeni. 

 

 

































Dobra pampamiecięć, zła pamięć

Ewa Woydyłło, Wydawnictwo Literackie

 

Jak działa nasza pamięć, co zapamiętujemy, dlaczego wymazujemy coś z pamięci, jak radzimy sobie z traumami. Ewa Woydyłło  w swojej najnowszej książce pisze o pamięci niszczącej i toksycznej, autorka  szuka powodów, dla których cierpimy z powodu pamiętania. W swoim "pisanym gabinecie psychoterapeutycznym" Ewa Woydyłło przekazuje czytelnikom rzetelną, skuteczną i prosto podaną wiedzę psychologiczną. Przytacza traumatyczne historie osób, którym się udało wyjść z traumy i uczy, jak to można zrobić.

 

 

































Szszmiramira

Charles Bukowski, Oficyna Literacka Noir Sur Blanc

 

To, oczywiście, wznowienie. Ale warto przypomnieć tę książkę jednego z "najbardziej amerykańskich pisarzy" o polsko brzmiącym nazwisku, który urodził się... w Niemczech. Bo to świetny pastisz brukowej prozy, który zupełnie się nie zestarzał. Bo nie wystarczy obejrzeć hitowego serialu "Californication" i zachwycać się Hankiem Moodym - Bukowski, z którym serialowego pisarza często się utożsamia - był o wiele bardziej interesujący. 

 

 

































Nauka i religia. Czy naukamożna je pogodzić? 

Alvin Plantinga, Daniel Dennett, Wydawnictwo Copernicus Center Press

Już samo zawarte w tytule tej książki pytanie pobudza wyobraźnię. Kiedy dodamy do tego, że dyskutują w niej jeden z czołowych zwolenników teorii darwinizmu naturalnego, nie tak jednak zapatrzony w siebie jak znany wszystkim "bullterier ewolucji", oraz jeden z najwazniejszych chrześcijańskich filozofów analitycznych, którego warsztat naukowy cenią i szanują również przeciwnicy, możemy być pewni inspirującej lektury.  

 

 

































Stulecie winstulecienych. Ci, którzy przeżyli

Ałbena Grabowska, Wydawnictwo Zwierciadło

 

Książkom Ałbeny Grabowskiej towarzyszymy chyba od debiutu autorki, która na swoim koncie ma zarówno publikacje dla najmłodszych, jak i powieści obyczajowe czy książki wspomnieniowe. Tym razem możemy sięgnąć po pierwszy tom rodzinnej sagi jej autorstwa. Opowieść wpleciona w dramatyczne wydarzenia XX wieku rozpoczyna się z chwilą wybuchu I. wojny światowej, a kończy po stu latach - w czasach współczesnych.

 

 

































Wspomnisepiaenia w kolorze sepii

Anna J. Szepielak, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Kolejna autorka, której książkom towarzyszymy od dawna. Opowieść o sile rodzinnych i przyjacielskich więzi oraz o ludzkich losach, które bezlitośnie gmatwa wielka historia świata. Czytelnik będzie je śledził w dwóch prowadzonych równolegle wątkach: współczesnym i historycznym. Ta książka to także szansa, by powrócić nad znany z wcześniejszej powieści Szepielak Czarny Potok. 

 

 

































Zostańzostan, jeśli kochasz

Gayle Forman, Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

Wszyscy wiemy - kiedy pojawiają się ekranizacje książek, zainteresowanie nimi sięga zenitu. Ta ekranizacji nie potrzebowała, to bowiem światowy bestseller przetłumaczony na ponad trzydzieści języków. Teraz na podstawie książki powstał wzruszający film z Chloë Grace Moretz i Jamiem Blackleyem w rolach głównych. Tylko pamiętajcie - najpierw książka, potem film. 

 

 

































Niedokońcniedokonczonezone opowieści

Charlotte Bronte, Wydawnictwo MG

 

Charlotte Brontë jest bez wątpienia autorką trzech niezwykłych książek: Jane Eyre, Shirley i Villette. Do dziś nie wyjaśniono, czy pozostałe powieści sygnowane nazwiskiem Brontë (Wichrowe Wzgórza, Agnes Grey oraz Lokatorka Wildfell Hall) wyszły spod jej pióra czy też rzeczywiście całe rodzeństwo było na równi utalentowane i mamy do czynienia z twórczością trzech sióstr. Niewątpliwie natomiast Charlotte pozostawiła po sobie cztery Niedokończone opowieści, które dziś prezentuje czytelnikom Wydawnictwo MG. 

 

 

































Chińskchinskii fortepian

Etienne Barillier, Oficyna Literacka Noir Sur Blanc

 

Ta zgrabnie napisana i niepozbawiona humoru książka, której autor łączy talent eseisty z talentem powieściopisarza, stawia kilka ważnych pytań. Dlaczego muzyka klasyczna cieszy się tak wielkim uznaniem na Dalekim Wschodzie? Czy Europa traci swoją duszę, czy też ją odnajduje dzięki mistrzowskiej grze chińskiej pianistki? Nie tylko dla miłośników muzyki poważnej. 

 

 

































Staś i Nel. Zaginionystas klejnot Indiindii

Leszek Talko, Wydawnictwo Znak

 

No, dobrze, też mamy wątpliwości, czy to może się udać. Kontynuacja W pustyni i w puszczy? Wydaje się niemożliwe - a jednak. Dla nas większym atutem niż zarys fabuły jest nazwisko autora, Leszka Talki, którego poczucie humoru wszyscy znają ze stron "Gazety Wyborczej", a talent prozatorski - z kryminałów, które opublikował jako Wiktor Hagen. Dlatego na pytanie, czy to może się udać, odpowiadamy: tak. Chyba nawet musi. 

 

 

































Wszystkie nowości wydawnicze w porządku chronologicznym znajdziecie TUTAJ!

 

Zobaczcie też ranking najbardziej wyczekiwanych zapowiedzi!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje