12 października rozpoczął się 23. Warszawski Festiwal Filmowy. Do 21 października miłośnicy kina będą mogli poznać najlepsze i najnowsze filmy z ponad 50 krajów z całego świata. Będą to filmy znane z wielkich festiwali filmowych takich jak Cannes czy Berlin.
Program festiwalu został podzielony na sekcje tematyczne. Cztery z nich mają charakter konkursowy m.in.: Międzynarodowy konkurs „Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy” – dla debiutantów, „Konkurs Warszawski” dla filmów fabularnych z całego świata bez ograniczeń wiekowych, konkurs „Wolny Duch” dla filmów „odjazdowych i zbuntowanych” oraz konkurs Pełnometrażowych Filmów Dokumentalnych. Łącznie ponad 170 filmów. Ponadto jury Międzynarodowej Federacji Filmowej FIPRESCI wybierze najlepszy film w karierze reżysera z Europy środkowo – wschodniej. Tradycyjnie, już po raz 21 odbędzie się plebiscyt publiczności.
Wśród działań festiwalowych znajdą się także otwarte warsztaty sztuki filmowej dla amatorów oraz Targi Filmowe CentEast Market Warsaw dla profesjonalistów. Po projekcjach w planach organizatorów festiwalu znalazły się otwarte panele dyskusyjne dla publiczności.
„Festiwal pokazuje filmy o ludziach i dla ludzi. Jest swoistą wędrówką przez wszystkie kontynenty, ale także w głąb człowieka” powiedział Stefan Laudyn – dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Pokazy festiwalowe odbywają się w Kinotece, Lunie i Palladium.
Organizatorem Warszawskiego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego jest Warszawska Fundacja Filmowa. Nagrodą dla zwycięskich filmów nie mających dystrybutora jest podpisanie kontraktu i dystrybucja filmów w polskich kinach.
Źródło: IAR.