Zapraszamy na spotkania z Geertem Makiem - autorem reportaży "W Europie".
12 lutego spotkanie poprowadzi Ryszard Żelichowski, a tłumaczyć będzie Małgorzata Woźniak-Diederen.
13 lutego gospodarzem spotkania będzie Piotr Szmytka.
Geert Mak (ur. 1946) jest jednym z najbardziej znanych pisarzy holenderskich. Studiował prawo i socjologię, pracował jako wykładowca uniwersytecki, dziennikarz prasowy i zagraniczny korespondent radiowy. Jest autorem wielu książek, m.in.: De engel van Amsterdam (Anioł z Amsterdamu, 1992), Hoe God verdween uit Jorwerd (Jorwerd. Śmierć wsi w XX wieku, 1996), De eeuw van mijn vader (Stulecie mojego ojca, 1999), W Europie (wyd. oryg. 2004). Ta ostatnia stała się bestsellerem w Holandii, a jej przekłady ukazały się w dziesięciu językach.
Czwartego stycznia 1999 roku pisarz i dziennikarz Geert Mak wyruszył w podróż po Europie śladami najważniejszych wydarzeń XX wieku. Był w Verdun i Berlinie, Sankt Petersburgu i Londynie, Warszawie i Budapeszcie, Srebrenicy i Czarnobylu. Rozmawiał z ludźmi, którzy doświadczyli wojen, przeżyli rewolucje i wypędzenia. Czytał dawne gazety, szukał informacji we wspomnieniach i listach. Zapisem tej podróży jest książka W Europie. Mak łączy w niej relację historyczną z reportażem, pokazuje przemiany polityczne i społeczne na przykładzie losów konkretnych ludzi. Oddając głos naocznym świadkom wydarzeń, odkrywa cierpienie i radość, o których nie dowiemy się z podręczników historii. Jego książka to niepowtarzalne świadectwo dziejów Europy XX wieku.
Prasa niderlandzka o książce:
„Historia Europy z perspektywy ulicy, domu, zwykłego człowieka”
„Perełki reportażu”
„Mak jest bezbłędnym obserwatorem krajobrazu i ludzi”
„Książka „W Europie” jest opowieścią o niedokończeniu i dlatego w wielu aspektach opowieścią o nieprzetrawionej historii. Jest to bez wątpienia sytuacja w jakiej znajduje się teraz Europa. Tymczasem rośnie nowe pokolenie, dla którego podziały z przeszłości zacierają się”
Zapraszamy na spotkania:
12 luty (czwartek)
godz.17.00
Collegium Civitas, Aula A, XII p.
PKiN, pl. Defilad 1
Warszawa
13 luty (piątek)
godz. 18.30
Bunkier Sztuki
Plac Szczepański 3A
Kraków
Źródło: www.ksiazka.net.pl