11 literackich ciekawostek 2013 roku!

Data: 2013-12-02 12:58:33 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - 11 literackich ciekawostek 2013 roku!

Po co Virginia Woolf przywdziała sztuczną brodę? Który pisarz był potomkiem jednej z czarownic z Salem? Jakie jest najdłuższe słowo w literaturze? Blog "Interesting Literature: A Library of Literary Interestingness" obchodzi dzisiaj rocznicę powstania. Z tej okazji przypominamy kilka interesujących faktów, które jego twórcy ujawnili lub przypomnieli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 

 

1. W 1910 roku Virginia Woolf i jej przyjaciele przebrali się w specjalnie przygotowane stroje i przywdziali fałszywe brody, by przekonać Królewską Marynarkę, że są grupą abisyńskich książąt. Dzięki temu mieli okazję zwiedzić statek bojowy HMS Dreadnought. Sprawę ujawniła później prasa. 

 

2. Żadna z trzech najbardziej znanych opowieści "z tysiąca i jednej nocy" tak naprawdę nie pochodzi z czasów tysiąca i jednej nocy. Opowieści o Alladynie, Ali Babie i czterdziestu rozbójnikach oraz podróżach Sindbada Żeglarza zostały dodane później do zbioru. 

 

3. Bohaterem powieści Dzień szarańczy Nathanaela Westa, opublikowanej w 1939 roku jest... Homer Simpson. Nie dlatego jednak Matt Groening nazwał tak ojca bohatera popularnej kreskówki. To tylko jeden z dziwnych zbiegów okoliczności, które tak lubią twórcy blogu "Interesting Literature". 

 

4. Ray Bradbury, autor 451 stopni Fahrenheita był potomkiem jednej z "czarownic z Salem". Zapoczątkowane przez McCarthy'ego "polowanie na czarownice" w latach pięćdziesiątych XX wieku zainspirowało książkę Bradbury'ego, ale wykorzystał je też Arthur Miller w sztuce Czarownice z Salem. Uczynił on proces o czary z XVII wieku metaforą nastrojów antykomunistycznych w Stanach Zjednoczonych w wieku XX. Bradbury był potomkiem jednej z "czarownic z Salem", Mary Perkins Bradbury, która została skazana na śmierć przez powieszenie w 1692 roku, ale uciekła, nim wyrok mógł zostać wykonany. 

 

5. Ernest Hemingway zabrał pewnego dnia odchody ze swojego ulubionego baru, twierdząc, że jest tak bardzo wkurzony (ang. pissed away - "piss" w języku potocznym oznacza także "siusianie"), że nie zostawi tam swojej własności. 

 

6. Sting napisał swą piosenkę "Every Breath You Take" przy tym samym biurku, przy którym Ian Fleming zwykł pisać swe powieści o przygodach Jamesa Bonda. 

 

7. W Rosji opowieści o przygodach Kubusia Puchatka nie mogły zostać wydane w 2009 roku, ponieważ znaleziono obrazek sympatycznego niedźwiadka w ubraniach ozdobionych... swastykami! 

 

8. D. H. Lawrence lubił wspinać się na drzewa morwowe aby pobudzić swą wyobraźnię. I nie jest to najdziwniejszy ze zwyczajów znanych twórców. 

 

9. Nim został sławny, autor Rzeźni numer pięć Kurt Vonnegut zarządzał pierwszą firmą dystrybuującą w Stanach samochody Saab. Na szczęście, firma padła w ciągu pierwszego roku funkcjonowania. 

 

10. Jako chłopiec w wieku szkolnym, Roald Dahl był dziecięcym testerem smaku czekolady Cadbury. Zastanawiacie się jeszcze, dlaczego powstała książka Charlie i fabryka czekolady?

 

11.  Najdłuższym słowem w literaturze jest grecki termin Lopadotemachoselachogaleokranioleipsanodrimhypotrimmatosilphioparaomelitokatakechymenokichlepikos-syphophattoperisteralektryonoptekephalliokigklopeleiolagoiosiraiobaphetraganopterygon. Nie, to nie nazwa choroby, tylko nazwa fikcyjnej potrawy, która pojawia się w jednej ze sztuk Arystofanesa. Sami spróbujcie ją przetłumaczyć. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Szepty jeziora
Grażyna Mączkowska
Szepty jeziora
Oszpicyn
Krzysztof A. Zajas ;
Oszpicyn
Tropem miłości
Izabela M. Krasińska
Tropem miłości
Psy gończe
Joanna Ufnalska
Psy gończe
Pokaż wszystkie recenzje