Jeden z najczęściej publikowanych w swoim kraju i na świecie żyjących pisarzy kubańskich Miguel Barnet opowie o renesansie, który przeżywa literatura kubańska.
Klucz do zrozumienia nowej prozy kubańskiej, to tytuł wykładu jaki odbędzie się w najbliższy WTOREK w Sali Konferencyjnej Instytutu Cervantesa w Warszawie.
Kilka słów o bohaterze spotkania:
Miguel Barnet, (ur. 1940 r.), pisarz, poeta i etnolog kubański. Nieustający promotor kultury kubańskiej, której jest wielkim znawcą. Znany przede wszystkim jako autor /Biografii niewolnika/ (1966) jest jednym z najbardziej znanych kubańskich pisarzy na arenie międzynarodowej.
Prekursor formy literatury dokumentalnej zw. testimonio "Biografia niewolnika", /Galleo/, /Canción de Rachel/).
"Biografia niewolnika" powstała w oparciu o ustny przekaz ponadstuletniego Estebana Montejo, najprawdopodobniej ostatniego z żyjących w Ameryce Łacińskiej dawnych niewolników, zw. /cimarrones/. Powieść ta doczekała się ponad 60 wydań w różnych językach.
Jest również znawcą muzyki kubańskiej, o której wiele pisał i mówił w trakcie licznych wykładów. Autor scenariuszy do filmów dokumentalnych i długometrażowych na podstawie swoich powieści - "Gallego" o tym samym tytule czy "La bella del Alhambra" na podstawie powieści "Canción de Rachel", nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hawanie i Nagrodą Goya dla Najlepszego Filmu Zagranicznego w Hiszpanii (1990).
Jako etnolog specjalizuje się w badaniach nad kulturą afrokubańską. Zbiera i spisuje historie ustnie przekazywane w tej tradycji jak np. /Akeke y la Jutia/, studiował również santerię – religię o wpływach afrokubańskich oraz inne aspekty kultury afrokubańskiej, którymi często inspiruje się w swojej poezji.
Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, otrzymał między innymi, kubańską Państwową Nagrodę Literacką (1994), Nagrodę im. Juana Rulfo (2006) za opowiadanie "Fatima o el parque de la fraternidad" o transwestycie z Hawany, Iberoamerykańską Nagrodę Literacką im. Joségo Donoso przyznaną przez chilijski Uniwersytet w Talca (2007) za całokształt twórczości literackiej, Medal im. Alejo Carpentiera, Giraldilla de La Habana, najwyższą nagrodę przyznawaną na Kubie – Order im. Felixa Vareli Pierwszego Stopnia, hiszpańską nagrodę im. Garcii Lorki. Wyznaczony przez UNESCO i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kuby na członka Rady Wykonawczej tej organizacji. Doktor Nauk Historycznych – tytuł przyznany przez Państwową Komisję Kubańską Stopni Naukowych ( 1997), członek Rady Honorowej Autonomicznego Uniwersytetu na Jukatanie (Nadzwyczajna Katedra Nuestra America, Wydział Nauk Antropologicznych).
Klucz do zrozumienia nowej prozy kubańskiej
Czas: wtorek, 2 października 2007 r., godz. 18:30.
Miejsce: Sala Konferencyjna Instytutu Cervantesa, ul. Myśliwiecka 4, 00-459 Warszawa.
Źródło: www.ksiazka.net.pl