02.10: Miguel Barnet o prozie kubańskiej

Data: 2007-10-01 22:53:06 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: zorza
udostępnij Tweet
News - 02.10: Miguel Barnet o prozie kubańskiej

Jeden z najczęściej publikowanych w swoim kraju i na świecie żyjących pisarzy kubańskich Miguel Barnet opowie o renesansie, który przeżywa literatura kubańska.

Klucz do zrozumienia nowej prozy kubańskiej, to tytuł wykładu jaki odbędzie się w najbliższy WTOREK w Sali Konferencyjnej Instytutu Cervantesa w Warszawie.

Kilka słów o bohaterze spotkania:

Miguel Barnet, (ur. 1940 r.), pisarz, poeta i etnolog kubański. Nieustający promotor kultury kubańskiej, której jest wielkim znawcą. Znany przede wszystkim jako autor /Biografii niewolnika/ (1966) jest jednym z najbardziej znanych kubańskich pisarzy na arenie międzynarodowej.
Prekursor formy literatury dokumentalnej zw. testimonio "Biografia niewolnika", /Galleo/, /Canción de Rachel/).

"Biografia niewolnika" powstała w oparciu o ustny przekaz ponadstuletniego Estebana Montejo, najprawdopodobniej ostatniego z żyjących w Ameryce Łacińskiej dawnych niewolników, zw. /cimarrones/. Powieść ta doczekała się ponad 60 wydań w różnych językach.

Jest również znawcą muzyki kubańskiej, o której wiele pisał i mówił w trakcie licznych wykładów. Autor scenariuszy do filmów dokumentalnych i długometrażowych na podstawie swoich powieści - "Gallego" o tym samym tytule czy "La bella del Alhambra" na podstawie powieści "Canción de Rachel", nagrodzonego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Hawanie i Nagrodą Goya dla Najlepszego Filmu Zagranicznego w Hiszpanii (1990).

Jako etnolog specjalizuje się w badaniach nad kulturą afrokubańską. Zbiera i spisuje historie ustnie przekazywane w tej tradycji jak np. /Akeke y la Jutia/, studiował również santerię – religię o wpływach afrokubańskich oraz inne aspekty kultury afrokubańskiej, którymi często inspiruje się w swojej poezji.

Wielokrotnie wyróżniany i nagradzany, otrzymał między innymi, kubańską Państwową Nagrodę Literacką (1994), Nagrodę im. Juana Rulfo (2006) za opowiadanie "Fatima o el parque de la fraternidad" o transwestycie z Hawany, Iberoamerykańską Nagrodę Literacką im. Joségo Donoso przyznaną przez chilijski Uniwersytet w Talca (2007) za całokształt twórczości literackiej, Medal im. Alejo Carpentiera, Giraldilla de La Habana, najwyższą nagrodę przyznawaną na Kubie – Order im. Felixa Vareli Pierwszego Stopnia, hiszpańską nagrodę im. Garcii Lorki. Wyznaczony przez UNESCO i Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kuby na członka Rady Wykonawczej tej organizacji. Doktor Nauk Historycznych – tytuł przyznany przez Państwową Komisję Kubańską Stopni Naukowych ( 1997), członek Rady Honorowej Autonomicznego Uniwersytetu na Jukatanie (Nadzwyczajna Katedra Nuestra America, Wydział Nauk Antropologicznych).

Klucz do zrozumienia nowej prozy kubańskiej
Czas: wtorek, 2 października 2007 r., godz. 18:30.
Miejsce: Sala Konferencyjna Instytutu Cervantesa, ul. Myśliwiecka 4, 00-459 Warszawa.

Źródło: www.ksiazka.net.pl 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Jak ograłem PRL. Na scenie
Witek Łukaszewski
Jak ograłem PRL. Na scenie
Pokaż wszystkie recenzje