Czy Czytelnicy uratują Świat Książki?

Data: 2012-12-21 19:30:57 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Czy Czytelnicy uratują Świat Książki?

Istniejące od ponad 18 lat na rynku polskim wydawnictwo Świat Książki jest zagrożone zamknięciem. Z inicjatywy czytelników, pracowników – miłośników wydawnictwa na Facebooku powstał profil „Ratujmy Świat Książki”. Jego celem jest między innymi wskazanie, jak duży kapitał stanowią wierni czytelnicy książek wydawnictwa, jak wielką rolę odegrało wydawnictwo w polskiej kulturze w ostatnich latach. W ciągu kilku godzin do profilu dołączyło ponad 1000 czytelników. Do apelu o ratowanie Świata Książki dołączyli również autorzy, blogerzy i dziennikarze serwisów poświęconych książce.  

 

Przeczytaj komentarz Sławomira Krempy, redaktora naczelnego naszego serwisu! 

 

- Jeśli tak jak my chcesz, żeby wydawnictwo nadal istniało, dołącz do nas! Nie pozwólmy by prawie dwudziestoletnia tradycja upadła, walczmy o nią wspólnymi siłami! – podkreślają organizatorzy w profilu akcji. - Jeśli tak, jak my masz miłe wspomnienia związane ze Światem Książki, opisz je i wyślij organizatorom. Podziel się z nami anegdotą ze spotkania z ulubionym autorem; opowiedz, która książka zrobiła na Tobie największe wrażenie; wklej zdjęcie; zeskanuj cenne dla siebie pamiątki; bądź z nami! A przede wszystkim – polub profil, zapraszaj znajomych i wysyłaj informację do potencjalnych inwestorów oraz do wszystkich ludzi dobrej woli, którzy mogą pomóc ocalić Świat Książki. 

 

Organizatorzy proszą, by czytelnicy dzielili się swoimi wspomnieniami w profilu akcji na Facebooku, ale też w swoich blogach czy na stronach internetowych. Apelują również do dziennikarzy, aby starali się nie tylko pisać o możliwym końcu działalności wydawnictwa, ale też by spróbowali podsumować jego dorobek i – być może – by sami podzielili się wspomnieniami czy refleksjami związanymi z publikacjami Świata Książki. Teksty takie udostępniane są w profilu przedsięwzięcia na Facebooku.

 

Dramat na rynku wydawniczym?

Potencjalne zamknięcie Świata Książki przynieść może negatywne skutki nie tylko dla wydawnictwa, jego pracowników i sympatyków, ale też dla całego rynku książki w kraju. Najlepiej powagę sytuacji oddaje wypowiedź Łukasza Gołębiewskiego, prezesa Biblioteki Analiz:

- Na rynek trafi kilka milionów książek w bardzo niskich cenach. Jeżeli księgarnie i punkty z tanią książką zaleje ogromna ilość tytułów z logo Świata Książki, często bardzo atrakcyjnych, to na długo wyprą one z rynku inne równie dobre pozycje, w tym nowości. W ofercie Świata Książki są i „czytadła”, i książki historyczne, i poradniki, i książki ilustrowane, i klasyka literatury, i pozycje dla dzieci. Jeżeli zrealizuje się scenariusz taniej wyprzedaży, to planowane przez inne wydawnictwa na przyszły rok nowości będą miały bardzo duży problem, żeby zaistnieć na rynku.

 

Katastrofa dla czytelników

- Z głębokim smutkiem przyjęłam wiadomość o likwidacji działalności spółki Weltbild Polska, w skład której wchodziło wydawnictwo Świat Książki – podkreśla Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka bestsellerowej serii „Cukiernia pod Amorem”, opublikowanej zresztą przez innego wydawcę. - Dzięki ludziom, którzy tam pracowali oraz autorom i czytelnikom charakterystyczne logo ze słońcem wschodzącym ponad książką było rozpoznawalną i wartościową marką. Liczę, że uda się uratować potencjał, którego roztrwonienie byłoby zbrodnią. Współczuję pracownikom wydawnictwa i mam nadzieję, że słońce znów wzejdzie nad Waszymi książkami. 

 

Do apelu o ratunek dla Świata Książki dołączyło także wielu innych pisarzy - między innymi Anna Fryczkowska, Anna Klejzerowicz, Katarzyna Nowak, Renata Górska, Romuald Pawlak, nominowana do "Paszportu Polityki" Zośka Papużanka Iwona Grodzka-Górnik, Iwona Walczak, Jolanta Kwiatkowska, Agnieszka Lingas-Łoniewska i Mariola Zaczyńska. 

 

Wydawnictwo Świat Książki istnieje na krajowym rynku od 1994 roku. Jest wydawniczą marką premium, ogromnie rozpoznawalną wśród czytelników. Widać to po ich aktywności – w pierwszym dniu akcji teksty na temat znaczenia Świata Książki na polskim rynku opublikowało kilkudziesięciu blogerów. Świat Książki skupia wokół siebie takich autorów jak Jerzy Pilch, Janusz Głowacki, Hanna Krall, Eustachy Rylski, Marek Edelman, Zygmunt Kubiak, Henryk Grynberg, Artur Domosławski, Manuela Gretkowska, czy Michał Witkowski. Na zaproszenie Świata Książki w Polsce gościli tak wybitni autorzy jak Carlos Fuentes, Dennis Lehane, Boris Akunin, Sofi Oksanen czy Anne Applebaum. 

 

Autorzy i książki wydawnictwa zdobywają liczne nagrody; niejednokrotnie trafiając do finału Nagrody Literackiej Nike, są wyróżniani nagrodą Warszawskiej Premiery Literackiej. Sam rok 2012 obfitował w ważne wydarzenia -  Literacką Nagrodę Nike otrzymał Marek Bieńczyk za „Książkę twarzy”, debiutancka powieść „Szopka” Zośki Papużanki zyskała nominację do Paszportów Polityki. Nakładem wydawnictwa w minionym roku ukazało się prawie 500 tytułów. 

 

Świat Książki to ludzie, emocje i opowieści zawarte nie tylko na kartach książek, ale i wyryte w pamięci i sercach czytelników. Ci zaś starają się o tym zaświadczyć w facebookowym profilu RATUJMY ŚWIAT KSIĄŻKI: http://www.facebook.com/RatujmySwiatKsiazki 

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Pokaż wszystkie recenzje