Żydzi Polscy. Historie niezwykłe

Na 400 stronach książki zaprezentowano 200 ułożonych alfabetycznie sylwetek biograficznych, w szczególności wybitnych osobowości, ale także ludzi, którzy rozgłos zyskali dzięki sprzyjającym okolicznościom.

Książka pokazuje twórczy wkład do polskiej i światowej cywilizacji Żydów polskich i Polaków pochodzenia żydowskiego. Z publikacji wyłoni się świat ciekawych postaci żydowskiego pochodzenia, także z żydostwem związanych „po kądzieli” lub „po mieczu”. Uwzględniono jedynie te osoby, które urodziły się na ziemiach polskich i z polskością w jakiś sposób się identyfikowały. Z tego względu nie zamieszczono, np. sylwetki pochodzącego z Wilna Marka Antokolskiego, uważanego za rzeźbiarza rosyjskiego, czy André Citroëna, którego rodzina wywodziła się z Żydów białostockich. Nb. żoną André była żydówka warszawska, Masza Amelia Kleinman.

Szkice biograficzne dotyczą osób działających w różnych dziedzinach życia społecznego, tj. polityków, finansistów i przemysłowców, uczonych, literatów, publicystów, dziennikarzy, artystów, sportowców.

Trudno wymienić wszystkie osoby uwzględnione w książce. Oto przykładowe postacie:

Begin Menachem, polityk izraelski; Brandys Kazimierz i Marian, poeta i pisarz; Brzechwa Jan, poeta; Edelman Marek, powstanie w getcie warsz., polityk, lekarz; Has Wojciech Jerzy, reżyser filmowy; Hemar Marian, poeta, satyryk; Hen Józef, publicysta, Herling-Grudziński Gustaw, pisarz; Hertz Aleksander, reżyser i producent filmowy, założyciel pierwszej pol. wytwórni filmowej Sfinks; Hoffman Jerzy, reżyser; Jasieński Bruno, poeta; Jastrun Mieczysław, poeta; Jurandot Jerzy, poeta; Kiepura Jan, śpiewak; Kopaliński Władysław, leksykograf; Korczak Janusz, pedagog, pisarz, lekarz; Krall Hanna, publicystka; Lem Stanisław, pisarz; Leśmian Bolesław, poeta; Michnik Adam, polityk, publicysta; Minc Hilary, ekonomista; Morgenstern Janusz, reżyser filmowy, Munk Andrzej, reżyser filmowy, Passent Daniel, publicysta; Peres Szymon, polityk Izraela; Polański Roman, reżyser filmowy; Rubinstein Artur, pianista; Rudzki Kazimierz, aktor; Sandauer Artur, krytyk literacki; Schulz Bruno, pisarz; Singer Isaac Beshevis, pisarz; Słonimski Antoni, poeta; Stryjkowski Julian, pisarz; Szapocznikow Alina, rzeźbiarka; Szpilman Władysław, pianista; Światło Józef, funkcjonariusz bezpieki; Toeplitz Krzysztof Teodor, publicysta; Tuwim Julian, poeta; Tyrmand Leopold, pisarz; Urban Jerzy, dziennikarz, publicysta; Wars Henryk, kompozytor; Weiss Szewach, polityk izraelski; Zamenhof Ludwik, lekarz, twórca esperanto.

Informacje dodatkowe o Żydzi Polscy. Historie niezwykłe:

Wydawnictwo: Demart