Życie św. Brata Alberta – opis wydawcy
Bohater, artysta, święty. Powstaniec styczniowy, utalentowany malarz, opiekun nędzarzy. Tak można najkrócej opisać niezwykłą i do dziś fascynującą postać Adama Chmielowskiego, którego imię zakonne Brat Albert stało się w Polsce powszechnie znane już pod koniec XIX wieku. Te trzy rodzaje działalności i te trzy postawy życiowe zostały pięknie ukazane w niezwykłej książce. Niezwykłej nie tylko z uwagi na głównego bohatera, Brata Alberta, ale także na niespotykaną, podwójną narrację o nim. Jedna to opowieść złożona z ponad 50 obrazów malarskich, ilustrujących ważne sceny z życia Brata Alberta od narodzin aż po śmierć oraz jego kult. Obrazy te wyszły spod bardzo sprawnej ręki przedwojennego profesora rysunku i scenografa Zygmunta Wierciaka, który w młodości miał jeszcze możliwość osobiście zetknąć się z Bratem Albertem i jego miłosiernym dziełem. Kilkanaście nastrojowych fotografii (w tym z beatyfikacji i kanonizacji) oraz reprodukcji obrazów Adama Chmielowskiego uzupełnia tę bogatą opowieść ilustracyjną.
Druga narracja prowadzona jest równolegle przy użyciu słowa. Znana autorka licznych artykułów i książek przybliżających literacko wielkie postaci oraz wydarzenia związane z życiem Kościoła, Jolanta Sosnowska ukazuje nam zarówno heroizm, jak i głębię wiary Brata Alberta. Heroizm, który po raz pierwszy wyraża się na polu bitwy z wojskami zaborcy, a potem podczas amputacji nogi; drugi raz w odrzuceniu blichtru środowiska tzw. śmietanki artystyczno-towarzyskiej i poświęceniu się bez reszty ludziom najuboższym, brudnym, obdartym, wynędzniałym, upadłym moralnie, odrzuconym przez wszystkich. Głębię wiary, która cechowała go w każdej sytuacji przejął nasz bohater od rodziców, w szczególności od matki. Nawet podczas tragicznej amputacji w polowych warunkach po powstańczej bitwie nie stracił ufności w Bożą moc. Nawet gdy wraz ze swymi podopiecznymi zaczynał nieraz przymierać głodem – pomoc zawsze nadchodziła, choć nieraz w ostatniej chwili. Autorka teksu odnosząc się do scen przedstawionych przez malarza, opiera się jednocześnie na najnowszej wiedzy na temat życia Brata Alberta. Książka z uwagi na swoje walory plastyczne i literackie jest świetnym narzędziem popularyzacji postaci św. Brata Alberta oraz ideałów chrześcijańskich, w szczególności zaś miłosierdzia
Wydawnictwo: Biały Kruk
Data wydania: 2017-10-04
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN:
Liczba stron: 128
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: polskie
Ilustracje:obrazy
Przeczytane:2018-04-18, Ocena: 6, Przeczytałam, WYZWANIE CZYTELNICZE 2018 26 książek, 26 książek 2018,
Do przeczytania książki pt. ''Życie św. Brata Alberta. Biografia ilustrowana'' zachęcił mnie tekst autorstwa Pani Jolanty Sosnowskiej. Znakiem przybliżającym do Pana Boga był chrzest Adama Chmielowskiego. Rodzicami zostali ludzie ubodzy. Ogólnie to Adaś był dzieckiem chorowitym. Mama jego obiecała, że w zamian, że syn wyzdrowieje, to podziękuję Panu Bogu.w odpowiedni sposób. Jak powiedziała tak, uczyniła. Adaś Chmielowski stracił w młodym wielu rodziców, ale za to uzyskał dużo miłości od cioci siostry jego taty, która zajęła się rodzeństwem po śmierci jego rodziców. Cierpienia nastąpił ciąg dalszy, ale on nigdy się nie poddawał. Miał pecha co, do zdobywania wiedzy; nieudane egzaminy lub edukacja przerwana z powodu powstania. Za to swoją religijność, skłonności do dzielenia się z drugim, radzenia sobie z problemami, talent do malowania rysunków odziedziczył po mamie.
Jako mało chłopiec dawał przykład, że nie jest mu obojętny los ludzi biednych. Miał dobry kontakt ze służbą.
Swoją waleczność okazał w wieku 18 lat, kiedy został ranny. Przeżył. Dzielnie znosił ból.
To człowiek posiadający w sobie wiele cierpliwości, poczucia humoru, zrozumienia innych oraz ich potrzeb.
To historia życia Brata Alberta, którą wartą poznać dzięki wspaniale przedstawionemu tekstowi Pani Jolanty Sosnowskiej przybliżającemu każdego dnia wiedzę z zakresu biografii, jakiej jeszcze nie było dane nam poznać dokładnie w zarysie. Uwagę skupiają również obrazy w wykonaniu Zygmunta Wierciaka, który miał możliwość poznać osobiście Brata Alberta.
Twarda oprawa, Wydanie I, s.128, Kraków, 2017.
Polecam przeczytać tę książkę.