Życie stewardesy, czyli o tym, jak mierzyć wysoko i przekraczać granice

Ocena: 5 (3 głosów)

Latanie to coś więcej niż transport, to po prostu narkotyk. Piękno samo w sobie i podróżnicza magia.

Droga w chmury wymagała wielu wyrzeczeń, cierpliwości i determinacji. Nie była usłana różami. Opowiem ci o niej. O tym, jak uczyłam się nie poddawać, wierzyć w siebie i dążyć do tego, czego naprawdę chciałam.

Opowiem ci o samolotach, o pracy na pokładzie, o ludziach, których tam spotykam - załogach i pasażerach. Życie zaskoczyło mnie wielokrotnie. Nie tylko to podniebne, ale także to przyziemne. Chcę, aby każdy, kto widzi samoloty na niebie, wiedział jak wygląda nasza codzienność. Jacy jesteśmy bez makijażu, kim jesteśmy pod mundurami.

Docieram do odległych zakątków świata. Życie na walizkach i podróże stały się moją codziennością. Udało mi się zwiedzić wiele miejsc, poznać różne kultury, a służbowa wyprawa do Indii odmieniła moje życie, gdy poznałam pewną dziewczynę ze slumsów.

Pasja do lotnictwa stała się moim sposobem na życie. Nie jest tylko pracą.

Chciałabym ci pokazać i opowiedzieć, jak niebo, które masz nad sobą, stało się moim domem jeszcze za życia. Jak wygląda moja trwająca do dzisiaj życiowa podróż po świecie

Olga Kuczyńska - młoda polska stewardesa. Dorastała na warszawskim Żoliborzu. W latach szkolnych dużo udzielała się artystycznie, śpiewała w Studio Buffo. Pasja latania przez jakiś czas walczyła z pasją śpiewania. Wygrały samoloty. Po szkole średniej trafiła do irlandzkich linii lotniczych i przeprowadziła się do Włoch. Założyła bloga pt. ,,Życie Stewardessy", który z czasem stał się bardzo popularny.

Zawsze chciała latać dla przewoźnika na Bliskim Wschodzie. Dwa lata później osiągnęła swój cel i rozpoczęła latanie w narodowych liniach Omanu. Rozwijała swoją pasję i postanowiła rozpocząć kurs pilotażu. Przez rok aktywnie pomagała w edukacji i odmieniła życie hinduskiej dziewczyny ze slumsów. Jej życie wciąż związane jest z lataniem.

Informacje dodatkowe o Życie stewardesy, czyli o tym, jak mierzyć wysoko i przekraczać granice:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2018-04-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380533578
Liczba stron: 300

więcej

Kup książkę Życie stewardesy, czyli o tym, jak mierzyć wysoko i przekraczać granice

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Życie stewardesy, czyli o tym, jak mierzyć wysoko i przekraczać granice - opinie o książce

Miłość Olgi do latania zaczęła się dość prozaicznie od pierwszego samodzielnego lotu jako pasażerka. W zachwyt wprawiało ją dosłownie wszystko od mundurów załogi po blask słońca spomiędzy chmur. W tym samym momencie poczuła niezwykłą chemię do wszystkiego co wiązało się z lataniem. I choć nastolatce trudno raczej mieć sprecyzowane pojęcie o swojej przyszłości to autorka zakochała się w podróżach podniebnych i uparcie zaczęła dążyć do zostania stewardessą.
Przede wszystkim szlifowała język , w tym celu stworzyła na Skypie listę osób, z którymi komunikowała się rozwijając umiejętność konwersacji. Kolejnym krokiem było nawiązanie kontaktu z Nadine, która pracowała już w branży i dzieliła się z młodziutką adeptką latania swoim doświadczeniem.
Olga interesująco opowiada o swoich podejściach do konkursu organizowanego przez linie lotnicze na stanowiska stewardessy. jak się okazuje nie jest to wcale takie proste, bo liczy się nie tylko wygląd kandydata, ale także umiejętność nawiązywania kontaktu z nieznajomym oraz znajomość języka. I choć nie udało się jej od razu przejść przez sito kwalifikacji to nie poddała się i próbowała ponownie.
Dużym wyrzeczeniem jest sam udział w szkoleniu przed podjęciem pracy. Zapoznawanie się z procedurami obowiązującymi w danej firmie, kolejne testy związane z obsługą w samolocie przebiegało już we Włoszech w bazie macierzystej linii lotniczej. I wreszcie pierwszy lot już jako obsługa.
Gdy się tak czyta jak to wygląda w rzeczywistości to można się przekonać, że praca ta nie jest wcale łatwa. Jak sama autorka pisze na swoim blogu wymagająca wielu wyrzeczeń. Przede wszystkim to kontakt z pasażerami, którzy nie zawsze są przychylnie nastawieni do załogi samolotu i mają wymagania zupełnie nie przystające do okoliczności. Inną sprawą jest poddawanie organizmu olbrzymim przeciążeniom. Wielokrotne latanie w czasie tygodnia sprawia, że pracownicy narażeni są na choroby związane z długotrwałym staniem, chodzeniem na obcasach, dźwiganiem ciężarów, które w powietrzu inaczej się rozkładają.
Swego rodzaju przywilejem jest odwiedzanie różnych krajów, choć najczęściej jest to z perspektywy lotniska lub hotelu przy nim. I nie jest prawdą, że mają czas na podziwianie krajów. Często w liniach lotniczych to załoga musi doprowadzić samolot do porządku przed następnym lotem, a czas na to jest bardzo okrojony.
Olga w czasie pobytu w Bombaju poznała urocza niebieskooką Hinduskę. Pooja bo tak miała na imię dziewczyna była osobą niesłyszącą. Olga poruszona sytuacją postanowiła za wszelką cenę zorganizować pomoc dla niej. Wielokrotnie wracała do tej rodziny i sprawiało jej to niesamowitą radość.
Książka ta powstała na kanwie bloga, który zaczęła prowadzić autorka. Miał on uporządkować jej wspomnienia, ale przede wszystkim przybliżyć wszystkim tę niełatwą pracę. To możliwość podróżowania, ale okupiona dużymi wyrzeczeniami. Oddalenie od rodziny, ciągły stres , bycie na zawołanie wciąż pod telefonem na pewno nie ułatwiają pracy. Ale jak widać na przykładzie Olgi pasjonatów nie brakuje i dzięki nim możemy mieć komfort podniebnej podrózy.

Link do opinii
Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2019-07-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019, 26 książek 2019,

Jestem pozytywnie zaskoczona tą pozycją. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy o pracy stewardessy i zaczynam myśleć czy to nie praca dla mnie. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - anula14102
anula14102
Przeczytane:2019-01-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Recenzje miesiąca
Srebrny łańcuszek
Edward Łysiak ;
Srebrny łańcuszek
Katar duszy
Joanna Bartoń
Katar duszy
Dziadek
Rafał Junosza Piotrowski
 Dziadek
Rok szarańczy
Terry Hayes
Rok szarańczy
Klubowe dziewczyny 2
Ewa Hansen ;
Klubowe dziewczyny 2
Egzamin na ojca
Danka Braun ;
Egzamin na ojca
Cień bogów
John Gwynne
Cień bogów
Wstydu za grosz
Zuzanna Orlińska
Wstydu za grosz
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy