Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Ocena: 5.27 (11 głosów)

Żadna inna epoka w historii naszego kraju nie zanotowała podobnej eksplozji talentów jak dwudziestolecie międzywojenne. Pisali wówczas najwybitniejsi literaci z Reymontem, Żeromskim, Nałkowską i Dąbrowską na czele, tworzył Tuwim, Wierzyński,Pawlikowska-Jasnorzewska, malowała Stryjeńska, Witkacy, komponował Szymanowski. Na scenie grali Jaracz, Junosza-Stępowski, Węgrzyn, na deskach kabaretu śpiewała Ordonka, tańczyły Zula Pogorzelska i Loda Halama. Popularnością cieszyli się aktorzy filmowi ze Smosarską i Żabczyńskim na czele. Warszawa i Polska lat dwudziestych i trzydziestych stanowi wyjątkowo wdzięczny temat. To miejsce, gdzie kwitło radosne życie towarzyskie, gdzie rodziły się i upadały kariery, gdzie artyści cieszyli się wyjątkowym uznaniem. I z reguły odnosili komercyjny sukces, a nawet jeżeli nie zaznali go za życia, to przyszłe pokolenia potwierdziły ich wielkość.

Informacje dodatkowe o Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2010-12-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311119246
Liczba stron: 488

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej - opinie o książce

Avatar użytkownika - JONASZ
JONASZ
Ocena: 6, Czytam,
Kolejny atak oszołomki, która nawet pisać po polsku nie potrafi. Weź dziecko słownik ortograficzny języka polskiego do ręki, a potem wypisuj bzdury. Jęzeli ktoś zosał pokrzywdzony, to niech przed sądem udowodni swoje prawa. Chyba, że ich nie ma. A "recenzentki" jak "awojtaszewska" najlepiej niech coś przeczytają, a potem niech się wypowiadają. Poecam wywiad z Koprem w dzisiejszym PRZEKROJU. Facet mógł dołożyć wszystkim, co go opluwają, ale konsekwentnie pominął temat. To się nazywa klasa, a sam wywiad jest super.
Link do opinii
Avatar użytkownika - agawojtaszewska
agawojtaszewska
Przeczytane:2010-12-20,
Uwaga: p. Koper postanowił milczeć. Wydawnictwo zaczęło lać wodę Trzeba chyba być naprawdę tempym w sprawach wydawniczych, żeby zarzucać rynek czymś w celu szybkiego zysku. Skoro taka ogromna bibliografia, skoro wiadomo kto posiada prawa autorskie do zdjęć, czy tak trudno jest podnieść słuchawkę i zadzwonić, wysła e-mail albo listy polecony z prośbą o zgodę na publikację? Takie rzeczy to przecież podstawowa część wydawniczego ABC. Po fakcie dokonanym, każdy może strugać głupa, że nie wiedział, że w notce redakcyjnej wydawnictwo wyraźnie prosi włacicieli zdjęć o kontakt. Nic tylko wyć z rozpaczy na głupotą albo i zupenie celowym zachowaniem Bellony i Kopra! Z tego co wiem fotografie opublikowane w książce kopra NIE są wolne od tantiem. My tu nawet nie mówi o użyciu materiałow jednorazowo, np. do celów naukowych. Koper i Bellona wykorzystali je do celów komercyjnych, my za to płacimy, a im rosną konta bankowe Skoro taki postępek uchodzi zarówno wydawnictwu jak i Koprowi płazem, to .....
Link do opinii
Avatar użytkownika - zczerw
zczerw
Ocena: 6, Czytam,
Mam nadzieję, ze tysiące czytelników, którzy już sięgnęli po tę pozycję znaleźli w niej wiele interesujących, podanych w atrakcyjny sposób informacji, zebranych często z rozproszonych źródeł i nie podzielają wyrażonej powyżej opinii. Publikacja pana Sławomira Kopra Życie elit artystycznych drugiej Rzeczpospolitej jest pewnym zbiorem życiorysów, opinii i refleksji na temat życia artystów w czasach drugiej Rzeczpospolitej. Książka zawiera bardzo obszerną bibliografię i cytaty zaczerpnięte z innych publikacji. Książka p. Kopra jest publikacją popularną, pozbawioną aparatu naukowego, a bardzo obszerna bibliografia (prawie 150 pozycji, w tym wiele źródłowych typu: wspomnienia, pamiętniki, listy) dowodzi, że autor oparł swoje tezy o szeroką bazę. Nie podzielam opinii, że praca p. Kopra jest plagiatem. Plagiator świadomie zataja źródło pochodzenia istotnych zapożyczeń, a w tym przypadku, autor obszernie informuje bibliografią treści jakich publikacji posłużyła mu do jego wniosków. Niekiedy podziela opinie innych, w innym miejscu stawia własne tezy. Idąc tropem takiego myślenia nie byłby możliwy jakikolwiek rozwój piśmiennictwa i plagiatem by było powtórzenie, ze II wojna światowa wybuchła 1 września 1939 r. Przecież cały dorobek intelektualny i artystyczny naszej cywilizacji powstaje w wyniku przetwarzania i rozwijania dorobku poprzedników. Gdybyśmy chcieli informować o każdym, nawet najmniejszym zapożyczeniu doprowadzilibyśmy do absurdu. Człowiek oczytany i obyty kulturalnie z wielu zapożyczeń nie zdaje sobie sprawy, a przecież plagiat jest zamierzeniem celowym. Plagiatem będzie jedynie nie informowanie o istotnych zapożyczeniach. Problemem jest też zdefiniowanie co jest istotnym i nieistotnym zapożyczeniem W moim przekonaniu, popartym zresztą konsultacjami ekspertów, w tym przypadku nie mamy do czynienia z plagiatem . Jednocześnie zapewniam, że Bellona zadośćuczyni każdemu, kto przedstawi dokumenty i oświadczy, że posiada prawa autorskie (w tym także spadkowe) do opublikowanych w książce p. Kopra zdjęć, o czym zresztą piszemy także w książce.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-12-10,
"Życie prywatne elit artystycznych drugiej Rzeczypospolitej" Sławomir Kopra, z listy bestsellerów roku bardo szybko trafiło na listę skandali roku. Mimo, że książka jest całkiem przyjemną i bardzo łatwą lekturą gatunku popularnego, pełną sensacji i anegdot z życia międzywojennej bohemy, okazuję się że jej zawartość nie jest żadnym unikatem. Większość treści to fragmenty książek z wyczerpującej bibliografii - niektóre w formie cytatów, a niektóre podstępnie zatajone i umieszczone przez autora jako jego własne słowa. Afera plagiatorska Kopera trafiła do sądu, lecz autor nadal publicznie zaprzecza narusznia praw autorskich. Wydawnictwo Bellona, odpowiedzialne za publikacje i promocje książki, nie reaguje na skandal. Pod znakiem zapytania pozostało teraz pochodzenie tekstu wcześniejszych książek "pióra" Sławomira Kopera. Czyli w skrócie - czytelnik został oszukany.
Link do opinii

Niezwykły czas dla rozwoju elit artystycznych w naszym kraju. Artyści, pisarze. Niby ich znamy, lecz co wiemy o ich prywatnym życiu, codzienności, zwyczajach, problemach? Niewiele? Możemy to zmienić sięgając po opracowanie pt. "Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej".

Link do opinii
Avatar użytkownika - Slavek
Slavek
Przeczytane:2010-12-01, Ocena: 4, Przeczytałem,
Ciekawa, solidna lektura.
Link do opinii
Avatar użytkownika - 40555396
40555396
Przeczytane:2017-11-30, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - nutka
nutka
Przeczytane:2014-11-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2014-04-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Literatura polska, Mam,
Inne książki autora
Gwiazdy Drugiej Rzeczpospolitej (oprawa twarda)
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Gwiazdy Drugiej Rzeczpospolitej (oprawa twarda)

Sławomir Koper powraca do czasów Drugiej Rzeczypospolitej. W swojej najnowszej książce przedstawia świat gwiazd teatru, kabaretu, kina i sportu...

Miłość w Powstaniu Warszawskim
Sławomir Koper0
Okładka ksiązki - Miłość w Powstaniu Warszawskim

Przejmujące losy. Wzruszające historie. Niewiarygodne przypadki. Miłość, która chce zwyciężyć śmierć. Czasem się to udaje, często nie. Autor dotarł...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Stasiek, jeszcze chwilkę
Małgorzata Zielaskiewicz
Stasiek, jeszcze chwilkę
Biedna Mała C.
Elżbieta Juszczak
Biedna Mała C.
Rodzinne bezdroża
Monika Chodorowska
Rodzinne bezdroża
Sues Dei
Jakub Ćwiek ;
Sues Dei
Zagubiony w mroku
Urszula Gajdowska ;
Zagubiony w mroku
Jeszcze nie wszystko stracone
Paulina Wiśniewska ;
Jeszcze nie wszystko stracone
Zmiana klimatu
Karina Kozikowska-Ulmanen
Zmiana klimatu
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy