Życie po ocaleniu. Testament Jurka

"Życie po ocaleniu. Testament Jurka" to opowieść o przyjaźni młodej Niemki i Polaka, byłego więźnia Auschwitz. W lutym 2006 roku zmarł w Warszawie Jerzy Hronowski - podczas okupacji więzień obozu, a później przez czterdzieści lat przewodnik niemieckich grup, które odwiedzały Polskę; oprowadzał je między innymi po Auschwitz. Dopiero na jego pogrzebie Katarina Bader uświadomiła sobie, jak samotny był jej przyjaciel w ostatnich latach. Gdy poznali się w oświęcimskim Domu Spotkań Młodzieży, on miał prawie osiemdziesiąt lat, ona - osiemnaście. Jurek n nieustannie opowiadał jej o latach spędzonych w obozie. Każda jego historia zawierała jakąś iskrę nadziei - gdy w trakcie "medycznego eksperymentu" zarażono go tyfusem, przeżył dzięki temu, że sanitariusz dostarczył mu potajemnie lekarstwa. Poznając Jurka bliżej, Katarina dostrzegła, że nosi on w sobie również wspomnienia nieobecne w tych opowieściach. Autorka odwiedziła ludzi, którzy Jurka znali: byłego współwięźnia; niemieckiego pastora, który dzieciństwo spędził w elitarnej nazistowskiej szkole, a później działał aktywnie na rzecz pojednania z Polską; Tomka, syna Jurka, który w wieku 16 lat wskutek kłótni z ojcem wyniósł się z domu. Wspomnienia o Jurku pozwalają zrozumieć, dlaczego spuścizna nazizmu sprawia Niemcom i Polakom nadal tak wiele trudności.

Informacje dodatkowe o Życie po ocaleniu. Testament Jurka:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-247-2315-7